קארל שוורצנברג

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קארל שוורצנברג, 2015

קארל יוהנס נפומוק יוזף נורברט פרידריך אנטוניוס וראטיסלאב מנה פון שוורצנברגצ'כית: Karel Schwarzenberg;‏ בגרמנית: Karl Johannes Nepomuk Josef Norbert Friedrich Antonius Wratislaw Mena von Schwarzenberg; 10 בדצמבר 193712 בנובמבר 2023) היה בן אצולה ופוליטיקאי צ'כי. בתפקידו האחרון כיהן כשר החוץ של הרפובליקה הצ'כית.

חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

שוורצנברג נולד בפראג והוא נצר למשפחות האצולה שוורצנברג (מצד אביו) ופירסטנברג (מצד אמו). לאחר תחילת השלטון הקומוניסטי בצ'כוסלובקיה ב-1948, עברה משפחתו לאוסטריה. הוא למד משפטים באוניברסיטאות וינה, גראץ ומינכן, והחל מ-1965 החל לעסוק בניהול אחוזות באוסטריה ובבוואריה.

ב-1984 נבחר לכהן כנשיא ועדת הלסינקי לזכויות אדם. על פעילותו בוועדה קיבל ב-1989 את פרס זכויות האדם של מועצת אירופה, פרס שחלק עם לך ואלנסה. לאחר בחירתו של ואצלב האוול לנשיא צ'כוסלובקיה ב-1990 שימש כיועצו, עד שזה התפטר מתפקידו ב-1992. לאחר ההתפטרות, שב לעסוק בניהול אחוזות, הפעם במחוז דרום בוהמיה.

ב-2004 שב לחיים הפוליטיים, כשנבחר לכהן כסנטור כנציג מחוז הבחירה השישי של פראג, מטעם המפלגה הירוקה הצ'כית. הוא היה חבר בוועדת הסנאט לענייני האיחוד האירופי ובמשלחות הפרלמנט לנאט"ו ולמועצת אירופה. ב-2006 מונה ליו"ר ועדת החוץ והביטחון של הסנאט.

בשנת 2007 מונה שוורצנברג לשר החוץ בממשלתו של מירק טופולנק. נשיא צ'כיה, ואצלב קלאוס הביע באופן יוצא דופן התנגדות למינוי, בטענה שקשריו של שוורצנברג באוסטריה עלולים למנוע ממנו לייצג באופן ראוי את האינטרס הצ'כי[1]. ראש הממשלה טופולנק עמד על כך שימונה, אך כפשרה, מונה שר החוץ היוצא, אלכסנדר וונדרה, לתפקיד סגן ראש הממשלה והשר לענייני האיחוד האירופי, בעוד שוורצנברג הופקד על יחסי החוץ של צ'כיה עם שאר העולם. ביקורת נוספת על מינויו נמתחה מתוך מפלגתו, לאחר שבתחילה הודיע שלא יישב בממשלה אחת עם השר לפיתוח אזורי, יז'י צ'ונק, שנחשד בשחיתות, אך בסופו של דבר נכנס לתפקידו, כדי למנוע את פירוק הקואליציה.

כשר חוץ, חתם שוורצנברג על הסכם עם קונדוליזה רייס, המאפשר הצבת מערכות הגנה מפני טילים ארוכי טווח על אדמת צ'כיה. בדצמבר 2008 הביע תמיכה בפעולות ישראל במבצע עופרת יצוקה[2]. בשנת 2009 נפלה ממשלתו של טופולנק בהצבעת אי אמון, ושוורצנברג עזב את המשרד, אך הוא שב אליו כעבור שנה, עם ניצחונו של פטר נצ'אס בבחירות שנערכו ב-2010. שוורצנברג סיים את כהונתו השנייה כשר החוץ עם התפטרותו של פטר נצ'אס.

לאחר סיום כהונתו התמודד לנשיאות צ'כיה, אולם בפועל הפסיד את ההתמודדות לראש הממשלה הצ'כי לשעבר, מילוש זאמן.

חייו האישיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

שוורצנברג נישא ב-1967 לתרזיה פון הארדג, ולשניים נולדו שלושה ילדים. הם התגרשו ב-1988 ונישאו מחדש ב-2008. שוורצברג החזיק גם באזרחות שווייצרית.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Jan Velinger, "Who's afraid of Karel Schwarzenberg?", Radio Praha‏
  2. ^ עידן דורנר, "שינוי כיוון באירופה? צ'כיה תומכת בישראל", וואלה!, 30 בדצמבר 2008