קבוצת ראסל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

קבוצת ראסלאנגלית: Russell Group) היא אגודה שבחרה בעצמה עשרים וארבע אוניברסיטאות מחקר ציבוריות בבריטניה. מקום מושבה של הקבוצה בלונדון והיא הוקמה בשנת 1994 כדי לייצג את האינטרסים של חבריה, בעיקר כלפי הממשלה והפרלמנט. הקבוצה נתפסת לעיתים כמייצגת את האוניברסיטאות 'הטובות ביותר' במדינה, אם כי מדובר במחלוקת. קבוצת ראסל הוקמה על ידי 18 אוניברסיטאות מחקר בריטיות עתירות מחקר ברמה העולמית הממלאות תפקיד חשוב בחיים האינטלקטואליים של בריטניה ויש להן השפעות חברתיות, כלכליות ותרבותיות ברחבי בריטניה וברחבי העולם. השם לקבוצה ניתן בגלל המפגשים הראשוניים הלא-רשמיים של חברי קבוצת המייסדים בבית המלון קימפטון פיצרוי לונדון (אנ') בכיכר ראסל, בשכונת בלומסברי, בקמדן (רובע), לונדון. מטרת קבוצת ראסל לסייע ולהבטיח כי לאוניברסיטאות יהיו התנאים האופטימליים בהם לפרוח ולהמשיך להשפיע השפעה חברתית, כלכלית ותרבותית באמצעות המחקר וההוראה המובילים שלהם. הקבוצה מספקת אסטרטגיה, פיתוח מדיניות, מודיעין, תקשורת וסנגור למוסדות החברים בקבוצה.

24 חברי קבוצת ראסל הם אוניברסיטאות עתירות מחקר ברמה עולמית. הם מוסדות ייחודיים, שלכל אחד מהם היסטוריה ואתוס משלהם, אך הם חולקים כמה מאפיינים מובחנים. האוניברסיטאות מאמינות שאנשים ורעיונות הם המפתח לעמוד באתגרים עולמיים. באמצעות מחקר וחינוך ברמה העולמית הם עוזרים ליצור כלכלה דינמית, קהילות חזקות יותר ועתיד טוב יותר לבריטניה. הם מקיימים את המחקר הטוב ביותר, חוויית הוראה ולמידה יוצאת מן הכלל וקשרים ללא תחרות עם עסקים מקומיים ולאומיים והמגזר הציבורי.

 • הקבוצה מייצרת יותר משני שלישים מהמחקר המוביל בעולם המיוצר באוניברסיטאות בבריטניה ותומכים ביותר מ־300,000 משרות ברחבי בריטניה
 • התפוקה הכלכלית של הקבוצה עולה על 32 מיליארד ליש"ט בכל שנה.
 • בשנים 2015–16 למדו 417,000 סטודנטים לתואר ראשון ו -192,500 סטודנטים לתארים מתקדמים באוניברסיטה של קבוצת ראסל.
 • שלושים ותשעה אחוזים מהצוות האקדמי ו -34% מהסטודנטים הם בעלי אזרחות שאינה בבריטניה, ונמשכים לאוניברסיטאות בגלל האיכות, הרלוונטיות והמוניטין של קבוצות המחקר והחוגים שהם מצטרפים אליהם.

לחברי קבוצת ראסל יש גם תפקיד חזק והשפעה בתוך הקהילות האזוריות והמקומיות שלהם, הם משתפים פעולה עם עסקים על פרויקטים של מחקר משותף ומספקים בוגרי עובדים מקומיים בעלי מוטיבציה גבוהה.

קשרים בינלאומיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קבוצת ראסל, חברה ברשת הגלובלית של אוניברסיטאות מחקר, הכוללת את הארגונים הבאים: U15 (אוניברסיטאות בגרמניה) (שבסיסה בפרייבורג), איגוד האוניברסיטאות האמריקאיות (ארצות הברית של אמריקה, שבסיסה בוושינגטון די. סי.), הליגה האירופית לאוניברסיטאות מחקר (אירופה, שבסיסה נמצא בלוון, בלגיה), איגוד אוניברסיטאות המחקר במזרח אסיה (יבשת סין, יפן, דרום קוריאה והונג קונג וטאיוואן), ליגת C9 (הרפובליקה העממית של סין), אוניברסיטאות מחקר RU11 (יפן), קבוצת השמונה (שבסיסה בקנברה, בירת אוסטרליה) וקבוצת אוניברסיטאות המחקר הקנדי U15 (שבסיסה באוטווה, קנדה). קבוצת ראסל, הצטרפה לשותפיה ברשת הגלובלית בחתימה על ההצהרות הבאות:

 • הצהרת ליידן על תפקידם של מדעי החברה ומדעי הרוח בנוף המחקר העולמי.[1]
 • הצהרת שאנגחאי על התפקיד הקריטי של אוניברסיטאות עתירות מחקר במערכות אקולוגיות חדשניות בעולם.[2]
 • הצהרת טוקיו על הצורך בהשקעות ארוכות ומהותיות בחזית המחקר באוניברסיטאות עתירות מחקר.[3]
 • הצהרת סורבון על זכויות נתוני מחקר.[4]

רשימת האוניברסיטאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

שמות המוסדות החברים בקבוצת ראסל ושנת ההצטרפות לקבוצה:[5]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ U15, International, Leiden Statement.
 2. ^ U15, International, Shanghai Statement.
 3. ^ U15, International, Tokyo Statemen.
 4. ^ U15, International, Sorbonne Declaration.
 5. ^ Russell Group, About, Our universities.