קוף-מעופף פיג'יאני

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קריאת טבלת מיוןקוף-מעופף פיג'יאני
1977.05.03 Fijian Monkey-faced Bat ,Taveuni, Fiji 3443 ccccr.jpg
מצב שימור
נכחדנכחד בטבעסכנת הכחדה חמורהסכנת הכחדהפגיעקרוב לסיכוןללא חששמצב שימור: סכנת הכחדה חמורה
סכנת הכחדה חמורה (CR)[1]
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
על־מחלקה: בעלי ארבע רגליים
מחלקה: יונקים
סדרה: עטלפים
תת־סדרה: דמויי עטלפי פרי
משפחה: עטלפי פרי
סוג: קוף-מעופף פיג'יאני
מין: קוף-מעופף פיג'יאני
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Mirimiri acrodonta
תחום תפוצה
Fijian Monkey-faced Bat area.png
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

קוף-מעופף פיג'יאני או עטלף קוף פיג'יאני (שם מדעי: Mirimiri acrodonta) הוא סוג של עטלף בינוני במשפחת עטלפי הפירות, שאנדמי לפיג'י באזור מלנזיה ומהווה מין יחיד בסוגו. הוא תואר מדעית לראשונה בשנת 1978 על ידי הזואולוגים ויליאם בקון וג'ון אדוארדס היל כמין בסוג קוף-מעופף; בשנת 2005, הזואולוג האמריקני כריסטופר הלגן הקצה עבורו סוג נפרד - Mirimiri בעקבות מחקר שהצביע על סטיה גנטית משמעותית בינו לבין הקופים המעופפים האחרים שמצויים באיי שלמה. משמעות השם המדעי של הסוג (מירימירי) היא ערפל בשפה המקומית, בהתייחס לערפל הקבוע בסביבת המחיה הגבוהה של המין.

עטלף זה נתון בסכנת הכחדה חמורה עקב אובדן בית גידול ולו אוכלוסייה קטנה שנאמדת בכמה מאות פרטים בלבד; על פי הזואולוג האוסטרלי טים פלנרי הוא העטלף בעל טווח התפוצה המצומצם ביותר בעולם. הקוף המעופף הפיג'יאני נמצא ברשימת 35 מיני העטלפים ששימורם נמצא בעדיפות עולמית על ידי ארגון שימור העטלפים הבינלאומי והברית להכחדה אפסית והוא עשוי להיכחד מן העולם בעתיד הקרוב אם לא ייעשו פעולות שימור מספיקות לשימור בית גידולו המצומק.

תיאור[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקוף המעופף הפיג'יאני חולק קווי דמיון רבים עם הסוג קוף-מעופף; גופו מוצק וגוצי, גולגולתו עבה ועגלגלה וחוטמו רחב וחרוטי. האוזניים קטנטנות, עגלגלות ומוסתרות לעיתים קרובות בפרווה. העיניים והאף גדולים. הלוע קצר, עם לסתות ושרירי לעיסה חזקים. השיניים גדולות, רחבות וחזקות, והמורפולוגיה שלהן שונה במספר פרטים מהסוג קוף-מעופף. הכנפיים מתחברות לעמוד השדרה ולא לרוחב הגוף כאצל השועל המעופף. מאפיין אנטומי זה נועד ככל הנראה לסייע לעטלף לתמרן טוב יותר בסביבה עם ערפל.

אורך ראשו וגופו של הקוף המעופף הפיג'יאני 170–200 מ״מ, אורך הזרוע 116–120 מ״מ, ומשקלו 222–362 גרם. הזכר גדול וכבד במקצת מן הנקבה וצבעו עמוק וכהה יותר. מין זה חסר זנב, וקרום התעופה האחורי שלו מצומצם למדי ומסתכם ברצועות דקות לאורך הרגליים.

הפרווה של הקוף המעופף ארוכה, עבה וצמרירית והיא נוטה להיות קצרה יותר בגב. צבעה הכללי אחיד פחות או יותר ונע בין חום-כתום, לזהוב, אוכרה, חאקי או חום זית. החוטם וארובות העיניים נוטים להשחיר, ולעיתים הפנים שחורות לחלוטין. העיניים בולטות בצבע הכתום עז שלהן, שמשמש כסימן זיהוי בינו לבין הקופים המעופפים מאיי שלמה. הכנפיים שחורות, והרגליים, הזרועות והלוע בצבע בורדו או ורוד מלוכלך.

תפוצה וביולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כפי שמרמז שמו, הקוף המעופף הפיג'יאני אנדמי לפיג'י בדרום האוקיינוס השקט והוא מין העטלף היחיד שאנדמי למדינה; בפיג'י עצמה, הוא ידוע אך ורק מהאי הגעשי טאבאוני השלישי בגודלו במדינה (434 קמ"ר), כשהתפוצה שלו באי מוגבלת לאזור פסגת דה-ווקס בה הוא נלכד בגבהים של 1,190-815 מטר מעל פני הים; על בסיס תצפיות לא מאושרות, ייתכן שהוא נפוץ גם בהר דלאיקורו באי ונואה לבו השני בגודלו במדינה (5,587 קמ"ר), אולם נדרשים סקרים מעמיקים יותר על מנת לאמת או לשלול זאת.

נוף באי טאבאוני, בו נמצאת האוכלוסייה הידועה היחידה של הקוף המעופף.

בית הגידול של הקוף המעופף מורכב מיער עננים טרופי צפוף על מורדות פסגת דה-ווקס, כשבגבהים נמוכים יותר הוא מבקר רק כאשר יש מחסור במזון. סביבת המחיה שלו עשירה באפיפיטים, שרכים וטחבי עלים עם רמות גבוהות ביותר של משקעים: כמעט 10 מטרים בממוצע מדי שנה. הקוף המעופף הפיג'יאני הוא אחד מתוך שלושת עטלפי הפירות המצויים בפיג'י (האחרים הם שועל-מעופף סמואני ושועל-מעופף פסיפי), והקטן שבהם. מלבדם, מצויים באי עוד שלושה מיני עטלפים: עטלף פרחים פיג'יאני, אשף מסטיף פיג'יאני ואשמן זנב-נדן פסיפי.

בהתחשב בבית גידולו הבלתי נגיש ובנדירותו אין כמעט שום מידע על אורח חייו של הקוף המעופף הפיג'יאני, ורק שישה פרטים נתפסו בטבע מאז גילויו של המין. הקוף המעופף הפיג'יאני פעיל בשעות הלילה, ומבלה את שעות היום בשינה בבדידות או בזוגות בתוך כיסי אפיפיטים ושרכים צפופים בחופת היער הגבוהה שמגנים עליו מפני תשומת לב לא רצויה. התזונה שלו מורכבת מפירות, צוף ואבקנים, כאשר האנטומיה של הגולגולת והמורפולוגיה של השיניים מאפשרים לו לפצח ולאכול אפילו את הפירות הקשים ביותר. ההיריון נמשך חודשים ספורים ולאחריהם הנקבה ממליטה גור יחיד.

מצב שימור[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקוף המעופף הפיג'יאני מסווג על ידי הרשימה האדומה של IUCN במצב השימור סכנת הכחדה חמורה (CR), בשל העובדה שאוכלוסייתו קטנה מאוד והוא אנדמי לאי יחיד בו שטח בית הגידול המתאים של יער עננים אינו עולה על 99 קמ״ר. מעבר לטווח התפוצה המצומצם בקיצוניות, הקוף המעופף סובל מאובדן בית גידול מתמשך מצד פגיעת סופות טרופיות, התפתחות חקלאית ועירונית והכנסת מינים פולשים; כל אלו גורמים לאוכלוסייתו לצנוח במהירות. שינויי האקלים צפויים לפגוע משמעותית ביערות העננים ברחבי העולם ולהחמיר עוד יותר את מצבו. בשל בית הגידול ההררי והבלתי נגיש, הציד אינו מהווה איום משמעותי, להוציא מקרים בודדים לאחר פגיעת ציקלונים שבהם העטלפים יורדים לאזורים נמוכים בחיפוש אחר מזון.

המקום היחיד שבו המין נפוץ בוודאות נמצא בתוך שמורת הטבע טאבאוני, אך אין בה פיקוח והגנה משמעותית, והיא סובלת מהמרת יערות טבעיים למטעים של עצי מהגוני. המין עשוי להיות נוכח בתוך שמורת הטבע רביליבו והפארק הלאומי בומה. נדרשים מחקרים נוספים בכדי לקבוע האם המין נפוץ באיי פיג׳י הגדולים, וארגון השימור IUCN ממליץ לרשויות השימור של פיג׳י להכריז על בית הגידול האחרון של המין כאזור מוגן, לנטר את מספרי האוכלוסייה ולבדוק אם יש איומים נוספים המרחפים עליו.

הארגון העיקרי שפועל לשימור המין הוא ארגון הטבע של פיג'י שמבצע פרויקטים בתמיכה ובמימון של קרן אוסטרופ, קרן המדע האוסטרלית וארגון ה-CI (שימור בינלאומי). ארגון הטבע של פיג'י מבצע מחקרים אקולוגים וסקרים ביערות האי, ומכין תוכניות שימור להגנה על על שמורת הטבע טאבאוני שתעשה בשיתוף עם הקהילות המקומיות. מטרת ארגוני השימור להקים ביערות העננים באי מסדרון מוגן עבור בעלי החיים שיכלול את שמורת הטבע טאבאוני, שמורת הטבע רביליבו והפארק הלאומי בומה, ובנוסף, להעלות את המודעות הציבורית למצבו של המין בקרב האוכלוסייה המקומית והתיירים הזרים.

אומדן האוכלוסייה העולמי של הקוף המעופף הפיג׳יאני הוא 1,000-200 פרטים בלבד.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • Watling, Dick, Fiji Flying Fox–Species Recovery Director, and Guy Bottroff. "Biodiversity Conservation Lessons Learned Technical Series." (2011).
  • Palmeirim, Jorge M., et al. "Distribution, status and conservation of the bats of the Fiji Islands." Oryx 41.4 (2007): 509-519.
  • O’Brien, John, et al. "Multiple colonisations of the western Indian Ocean by Pteropus fruit bats (Megachiroptera: Pteropodidae): the furthest islands were colonised first." Molecular Phylogenetics and Evolution 51.2 (2009): 294-303.
  • Helgen, Kristofer M. "Systematics of the Pacific monkey‐faced bats (Chiroptera: Pteropodidae), with a new species of Pteralopex and a new Fijian genus." Systematics and Biodiversity 3.4 (2005): 433-453.
  • Scanlon, Annette Therese, and Sophie Petit. "Capture success of Fijian bats (Pteropodidae) and their evaluation as umbrella species for conservation." Pacific Conservation Biology 21.4 (2016): 315-326.
  • Scanlon, Annette, Sophie Petit, and Guy Bottroff. "The conservation status of bats in Fiji." Oryx 48.3 (2014): 451-459.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא קוף-מעופף פיג'יאני בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ קוף-מעופף פיג'יאני באתר הרשימה האדומה של IUCN