לדלג לתוכן

קורבן אופנה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קריקטורה של "קורבן אופנה", מידג'רני, 2023

קורבן אופנה הוא מונח שנטען כי הוטבע על ידי אוסקר דה לה רנטה[1], המתאר אדם שמקפיד בקיצוניות להתעדכן באופנה העכשווית. קורבנות אופנה רוכשים מותגי אופנה חדשים באופן מתמיד[2]. לדברי מעצב האופנה ג'אני ורסצ'ה, "כאשר אישה משנה את המראה שלה יותר מדי מעונה לעונה, היא הופכת להיות קורבן אופנה".[3]

משמעות אחרת של המונח "קורבן אופנה" מתארת אדם שלמרות ניסיונות רבים להישמע לצו האופנה, הוא מתקשה בכך, או מצליח לאחר שהאופנה כבר התחלפה, וכך מבטא לבסוף חוסר אופנתיות בלבושו[4].

המושג הופיע לאחר המהפכה הצרפתית בשנת 1789: "Victimes de la mode" ("קורבנות האופנה" בצרפתית) נקראו נשים צעירות שיצאו לרחוב בשמלות שיפון, וכיוון ששמלה דקה זו אינה מחממת מספיק את הגוף, נטען כי הנשים נפטרו מאוחר יותר מדלקת ריאות.

קורבנות אופנה נפגעים בעקבות רצונם להיות פופולריים וחומרנותם, ונתונים להשפעת הדעות הקדומות של החברה או האינטרס המסחרי של תעשיית האופנה, או שניהם יחד. ישנם בגדים בהתאם לצו האופנה שלבישתם עלולה לפגוע בבריאות.

סיבות לתופעה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סיבות אפשריות לתופעה הן:

קבוצות אנשים הנחשבים מועדים להיות קורבנות אופנה הם נשים עד גיל המעבר וצעירים; נציגי תעשיית השעשועים; מומחי תעשיית האופנה; נציגי עסקים הקשורים באופנה, כמו נציגי עסקי פרסום ומומחי יחסי ציבור; ותושבי מטרופולינים ומגלופוליסים.

תופעות היסטוריות דומות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ על פי ג'ון פאירצ'ילד (John Fairchild): "[אוסקר ואני] ישבנו ב-Caravelle ואוסקר הסתכל סביב ואמר: 'האנשים הללו הם גיהנום אמיתי ונראים כמו קורבנות האופנה' – זו הייתה הפעם הראשונה שמישהו השתמש בביטוי." Coleridge, Nicholas (1989). The Fashion Conspiracy. HarperCollins. 0060916362.
  2. ^ רוביק רוזנטל, "הלקסיקון של החיים: שפות במרחב הישראלי" – הגדרת המונח "קורבן אופנה", 2007, הוצאת כתר
  3. ^ Agins, Teri (2000). The End of Fashion: How Marketing Changed the Clothing Business Forever. Harper Paperbacks. p. 116. 0060958200.
  4. ^ גלי וינרב, ‏קווים מדעיים לדמותו של קורבן אופנה, באתר גלובס, 10 באוקטובר 2010