קסניה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

קסנייהיוונית עתיקה: ξενία), יחסי אורחות, הייתה אחד המוסדות החברתיים שהסדירו את יחסי האנוש הבסיסיים במסגרת החברה השבטית והפוליס הקדומה ביוון העתיקה וגם לאחר מכן. הקסנייה היא קשר מוסכם בין האנשים, שחייב אותם בחובות של קרובי דם אחד כלפי השני. לולא הקסנייה לא היה נפרץ המחסום של הסתגרות בתוך קבוצת הדם. הקסנייה החזיקה בזכות אמונתם של היוונים בעזרה הדדית ובידידות מתוך הסכמה. על המורד במוסד הקסנייה הוטלו סנקציות חמורות, שבעת העתיקה היו אמצעי הרתעה יעילים.

לפוליס (אזרח יווני) הייתה חובה לפוליס שלו, עם זאת במרוץ השנים התקיים נאמנות רוחבית שחצתה בין ערים שונות, למעמדות שווים ולפיכך, היא עלתה על עקרון הפוליס (הגנה על המדינה שלך), הנאמנות של האזרח לפוליס שלו. היסים של הקסניה כללו תנאים, אחד מהם היה אי פגיעה באורח בידי המארח ולהפך, כך במלחמות בין ערים יכלו אנשים לא להלחם מול אנשים מסוימים כיוון שהיו להם יחסי אורחות. הקסניה יכלה גם לעבור בדורות. דוגמה לקחת מהמקורות נמצאת באילאידה שיר 6, כאשר גלאוקוס, שלחם לצד טרויה מגלה כי סבאו פלרקונס היה ביחסי אורחות עם אביו של האיש שנלחם מול, דיומדס. לפיכך, השנים מחליטים לא להילחם זה מול זה והם מחליפים ביניהם את הבגדים.

הקסניה הייתה פרוטקול ארוך שדרש הזדהות מהאורח, תחינה בפני המארח, דיאלוג ארוך, השתתפות במשתה ובספורט כדי לבדוק האם האורח אכן מסוגל לקבל על עצמו את הנטל של הקסניה. בתום הקסניה היה מקבל האורח מתנות.

מדי פעם הקסניה היוותה טקס מעבר עובר נערים. כלומר, אם נער היה אחראי מספיק כדי להיות מסוגל להיות בביתו של המארח שלו, סימן שהוא בוגר. כפי שמתואר בספר האודיסאה, שיר שלישי, כאשר טלמכוס, בנו של אודיסאוס מבקש אורחות אצל נסטור, מארח אביו. בדרך כלל, לימוד הפרוטוקול היה נרכש בידי הבן על ידי חיקוי האב. כיוון שאביו של טלמכוס לא היה חלק מחיו, הוא לווה בידי אתנה (שהייתה בדמותו של מלטס).

במקורות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • אילאידה ספר 6 – על גלאוקוס ולדיומדס היו בעלי יחסי אורחות שעברו בדורות.פלרקונס, סבו של גלאוקוס התארח אצל אבו של דיומדס.
  • אודיסיאה שיר 3 - טלמכוס אצל נסטור.
  • אודיסיאה ספר תשיעי - אודיסאוס אצל הקיקלופ
  • אודיסאוס ספר 6 - התקבלות אודיסאוס ביד נאוסיקאה
  • אודיסאוס ספר 7 - התקבלות אודיסאוס בארמון אלקינואוס
  • אודיסאוס ספר 8 - התקבלות בפומבי בממלכת אלקינאוס
P La Liberte.png ערך זה הוא קצרמר בנושא היסטוריה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.