קצין העיר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קצין העיר תל אביב

קצין העיר הוא מוקד בו נמצאים נציגי צה"ל באזורים מקומיים (לרוב עירוניים) ברחבי הארץ. מוקד זה מהווה גורם המספק מענה לכל שאלה או בעיה בה נתקל החייל החל מעת גיוסו. טיפול במלש"בים לעומת זאת הוא בסמכות לשכת הגיוס.

בין העניינים הנמצאים באחריות של מוקד קצין העיר נכללים טיפול במצוקות נפשיות ותמיכה נפשית לחיילים, טיפול במשפחות כלואים, מתן מספרי טלפון צבאיים לאזרחים, מתן אישורים צבאיים רשמיים, ייעוץ בסיסי לגבי תנאי שירות, הארכת אישורי שהיה מחוץ לבסיס, מתן שירותי ייעוץ וסעד משפטי חינם לחיילים, איתור חיילים ומסירת הודעות חשובות כגון אזעקת חיילים במקרה של פטירת קרוב מדרגה ראשונה, והודעות נפגעים.

בעבר (עד לשנות התשעים) סופק גם שירות רפואי לחיילים הנמצאים בחופשה וזקוקים לטיפול רפואי במוקדי קצין העיר. השירות הרפואי לחיילים בחופשה עבר במהלך שנות התשעים למרפאות אזוריות או מרחביות, באחריות חיל הרפואה. המרפאות החדשות כונו בטעות "מרפאות קצין העיר", דבר שגרם לבלבול אצל חיילים שפנו בשוגג ליחידות קצין העיר שלא סיפקו עוד שירות רפואי.

רשימת קציני עיר[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2014 היו קיימים 12 קציני עיר ברחבי הארץ: אילת, אשקלון, באר שבע, חיפה, טבריה, ירושלים, נהריה, נתניה, עפולה, קריית שמונה, רחובות, תל אביב. בשנת 2015 הוחלט באכ"א כי כל קציני העיר בשגרה ייסגרו ויישאר רק בסיס קצין עיר מרכזי אחד במרכז הארץ. כל הפניות של אזרחים יועברו למוקד קצינת פניות הציבור ויקבלו מענה אישי ומותאם בטלפון.[1]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]