קרי (שפה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
שלט תלת-שפתי, רשום בקרי, באנגלית ובצרפתית, קוויבק, קנדה

קְרִי (Cree) היא שפה ילידית קנדית, המכילה למעשה מספר ניבים נפרדים אך קרובים. השפה מדוברת בפי כ-117,000 איש ברחבי קנדה, החל מהטריטוריות הצפון-מערביות ועד לניופאונדלנד ולברדור, ונחשבת לשפה הילידית המדוברת ביותר בקנדה.

קרי היא שפה ממשפחת השפות האלגונקװיאניות, בה נהגו לדבר האומות הראשונות לפני הגעת האדם האירופי ליבשת אמריקה. בניגוד לשפות אלגונקװיאניות אחרות שנכחדו או קרובות להכחדה (כדוגמת שפת השאײן, שפת המיאמי - אילינוי, וכו'), התקײמה הקרי, בזכות מדיניות הממשל הקנדי עוד מראשיתו.

כבשפות אלגונקװיאניות אחרות, גם בקרי שונים מאוד מבנה השפה, התחביר והגופים מהמוכר בשפות מערביות. לדוגמה, קײם גוף רביעי, בו מתײחסים לאנשים שנפטרו, וגם בו קײמים הבדלים, למשל, בין אנשים שנפטרו בטבעיות ואנשים שמצאו את מותם בצורה אחרת.

גם מבחינה תחבירית, קרי היא בעלת מורפולוגיה עשירה ביותר, כשאר השפות האלגונקװיאניות. המלה "בית ספר", למשל, מהװה דוגמה טובה לעושר המורפולוגי בשפת הקרי. בעוד שבשפה האנגלית, לדוגמה, מורכב הביטוי "בית ספר" ממלה יחידנית ("School"), ובעוד שבעברית (הנחשבת כשפה מורפולוגית עשירה) מורכבת המלה משני ביטוײם ("בית" + "ספר"), הרי שבשפת הקרי המלה היא kiskinohamātowikamik, שפירושה המילולי הוא "מקום ללימוד יחדיו על ידי מתן דוגמה".

קטע טקסט בשפת קרי, המודפס בכתב קרי, בכתב לטיני, ובתרגום לאנגלית

קרי היא אחת משמונה השפות הרשמיות בטריטוריות הצפון-מערביות, לפי חוק השפות הרשמיות‏[1]. השפה נכתבת בכתב ייחודי, כתב קרי, המשמש כיום גם בשפות אלגונקװיאניות נוספות. צורת הכתב הנה הברתית - פונטית, והמלים בה מפורקות למספר גדול של סימנים גראפיים, המבטאים הברות.‏[2]. כיום נכתבת השפה, לעתים, גם בכתב הלטיני.

פונולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פונמות בקרי
סדקי וילוני חכי בתר־
מכתשי
מכתשי שִנִּי דו־
שפתי
אפי n m
סותם k t p
מחוכך ʧ ʦ
חוכך h ʃ s ð
מקורב
(צדי)
w j ɹ
l

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שולײם[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ על חוק השפות הרשמיות בטריטוריות המערביות של קנדה, ראו "חוק השפות הרשמיות"‏
  2. ^ סיפורו של כתב קרי ייחודי, מאחר שפותח רק במאה ה-19, על ידי המיסיונר והבלשן ג'ײמס אװאנס. הכתב שפותח בשנת 1830 אומץ בתוך שנים ספורות על ידי דוברי קרי, ובהמשך אומץ על ידי דוברי שפות אלגונקוויאניות נוספות. להרחבה - ראו Cree syllabics