רובלוקס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ערך מחפש מקורות
רובו של ערך זה אינו כולל מקורות או הערות שוליים, וככל הנראה, הקיימים אינם מספקים.

אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

ערך מחפש מקורות
רובו של ערך זה אינו כולל מקורות או הערות שוליים, וככל הנראה, הקיימים אינם מספקים.

אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

יש לשכתב ערך זה. הסיבה היא: תרגומי מכונה ושגיאות לשון רבות, חוסר במקורות.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
יש לשכתב ערך זה. הסיבה היא: תרגומי מכונה ושגיאות לשון רבות, חוסר במקורות.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
רובלוקס
ROBLOX
כללי
תאריך הוצאה 1 בספטמבר 2006 (השקה רשמית)
סוגה MMORPG
פיתוח Roblox Corporation
הוצאה לאור רובלוקס עריכת הנתון בוויקינתונים
ארץ מקור ארצות הברית עריכת הנתון בוויקינתונים
הפצה Roblox Corporation (בהפצה דיגיטלית)
כלי משחק Twemoji עריכת הנתון בוויקינתונים
הערות זהו משחק קוד פתוח לכן רוב המידע המוצג בשקופית המידע הזו אינו מדויק לחלוטין
דרישות תוכנה
גרסה 2.548.523
מנוע משחק ImPlicitNgine
ROBLOX Rendering Engine
מצבי משחק משחק רשת/מרובה-משתתפים תכנות (תוכנת התכנות הפתוח של המשחק: Roblox Studio
דירוג 4.6, Game Play 4.4, Graphics 4.3, Controls 4.2.
פלטפורמות Microsoft Windows
אנדרואיד
10.6 Mac OS X
אייפד פרו
אייפוד טאץ' 5
Xbox One
וגרסאות חדשות מאלו
מדיה אתר המשחק: https://roblox.com תוכנת התכנות של המשחק: https://roblox.com/create
www.roblox.com
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

רובלוקסאנגלית: Roblox) היא פלטפורמה מקוונת למשחקי רשת מרובי משתתפים, המאפשרת למשתתפים ליצור משחקים ולשחק במשחקים שיצרו אחרים. המשחקים שהפלטפורמה מארחת מקודדים בשפת התכנות לואה, אך הפלטפורמה מאפשרת יצירת משחקים גם ללא ידע בתכנות. הפלטפורמה נוסדה על ידי דייוויד באזוקי ואריק קאסל ב-2004, והיא זמינה מאז 2006.

השימוש ברובלוקס הוא חופשי, כאשר ניתן לבצע רכישות בתוך המשחקים באמצעות המטבע הווירטואלי "רובקס". עיקר ההכנסות של החברה מקורן במכירה של המטבע הווירטואלי, פרסומות, הסכמי רישוי ותמלוגים.[1]

ברובלוקס יש גם אלמנט של רשת חברתית מקוונת, ומשתמשים יכולים לצבור "חברים" מכל העולם.[2]

ניתן להוריד את רובלוקס ב־Google play, ב-Apple Store או ב-Microsoft store.

הפלטפורמה נוצרה בשנת 2004 על ידי דייוויד באזוקי ואריק קאסל, בעמק הסיליקון שבארצות הברית, תחת השם DynaBlocks. בשנת 2005 שינתה החברה את שמה לשם הנוכחי, והיא הושקה באופן רשמי ב-1 בספטמבר 2006. שם המשחק נוצר על ידי הלחם של המילים robots ו-blocks (רובוטים ובלוקים).

בשנת 2006 הופסק השימוש ב-"Roblox Points" כמטבע הווירטואלי, ובשנת 2007 ב-"TIX) "Tickets) ו-"R$) "ROBUX). ב-22 בדצמבר 2006, הוצגו לראשונה תגי השחקן - תגים המזכים שחקן בעל הישגים שונים - אחד מהם היה "Bloxxer". באותה שנה 2006 נוספו היכולות לחפש אנשים, מקומות ופריטים באתר, וכן נתונים סטטיסטיים ורשימות מלאי של שחקנים. בנוסף, שולבה בפלטפורמה שילובים גם האפשרות לשלוח בקשות חברות והודעות לשחקנים אחרים. בסוף ינואר 2007, לחצן "דווח על שימוש לרעה" נוסף לשחקנים ברחבי האתר כדי לדווח על התנהגות בלתי הולמת. במרץ 2007, המשחק הפך לתואם COPPA (חוק הגנת הפרטיות של ילדים באינטרנט מ-1998), כאשר נוסף צ'אט בטוח, שדרכו משתמשים מתחת לגיל 13 יכולים לשוחח רק באמצעות בחירת מסרים מוגדרים מראש מהתפריט. באמצע שנת 2007, נוספה למשחק האפשרות להתאים אישית את האוואטר של המשתמש, על ידי בחירת פריטים כגון שיער, כובעים ובגדים. באוגוסט 2007 הושק "מועדון הבונים" ("Builders Club"), שירות פרימיום לחברים בתשלום הכולל מספר דרגות כמו:Builders Club,Turbo Builders Club ו־Outrageous Builders Club. ב-2019 שונה השם של חברות הפרימיום ל"רובלוקס פרימיום" ("Roblox Premium"). חודש אחרי קניית הדרגה (כל דרגה) היא נגמרת ושירות הפירמיום נגמר עד הקנייה ההבאה.

בשנת 2010, החל צוות האתר ליצור צורות גוף, שחברי מועדון יכולים לקנות באמצעות כסף וירטואלי. צורות גוף אלו ניתנות לרכישה כחלק מחבילות, שכוללות מספר פריטים, ואשר גודלן ומחירן משתנה.

בשנת 2011, למעלה משבעה מיליון משחקים נוצרו על ידי משתמשים. באותה שנה נערך לראשונה כנס ה-"Hack Week" של החברה, שבמהלכו מפתחי משחקים מציגים את פיתוחיהם לחברה ועובדים על פיתוחים מקוריים. הפרויקטים שנבחרו פורסמו בבלוג של החברה.

בשנת 2012 הושקה לראשונה גרסה מותאמת iOS. בשנת 2013 הושק שירות שמאפשר למפתחים להחליף את המטבע הווירטואלי שהרוויחו בכסף. אריק קאסל, המייסד השותף של רובלוקס, נפטר ב-11 בפברואר 2013, לאחר מאבק בן שלוש שנים במחלת הסרטן.

בשנת 2014 הושקה גרסת אנדרואיד. ב-24 בינואר 2015, חברת רובלוקס סבלה לכאורה מהתקפת מניעת שירות שבוצעה בידי קבוצת פצחנים שמכנים את עצמם "ETGAR". במאי 2015 הושק מאפיין חדש בשם "Smooth Terrain", שהפך את החוויה הגרפית לאמינה יותר ושינה את המנוע הפיזיקלי (אנ') (התוכנה שיוצרת הדמיה של עולם בעל מאפיינים פיזיים, כגון כבידה), כך שחוויית המשתמש נהייתה מציאותית יותר. באותה שנה הושקה גרסה ראשונה ל-Xbox One, שכללה משחקים שנבחרו על ידי צוות החברה.

בשנת 2016 שונתה השיטה להגנה על משתמשים צעירים. במקום הצ'אט הבטוח שמבוסס על אפשרויות כתובות מראש, נוצרה מערכת המבוססת על "רשימה לבנה", שמכילה מילים המותרות למשתמשים מתחת לגיל 13, ורשימה "שחורה", שמכילה מילים אסורות למשתמשים אחרים. באותה השנה הושקה גרסה המותאמת ל-Windows 10 (לפני כן, משתמשי Windows יכולים היו להשתמש בפלטפורמה באינטרנט).

בנובמבר 2018 בוטלה האפשרות להשתמש בפלטפורמה כאורח, ללא הרשמה לאתר.

ביולי 2020 הכריזה רובלוקס על השקה של מרחב מסיבות ("Party Place"), שנועד לאפשר למשתמשים לבלות יחד באופן וירטואלי. השירות הושק בתגובה לריחוק החברתי בזמן מגפת הקורונה. במהלך המגפה כמות המשתמשים בפלטפורמה גדלה באופן מהיר במיוחד.

ב-29 באוקטובר 2021 רובלקס הציאו שיתוף פעולה עם חברת טאקו.

משחקיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

צורת גוף ב-רובלוקס

שחקנים יכולים להתאים אישית את הדמויות הווירטואליות שלהם עם מאות כובעים שונים, צורות ראש, צורות גוף, בגדים וציוד. בנוסף, שחקנים יכולים ליצור פריטי לבוש בעצמם. עם זאת, מכירת פריטי לבוש שנוצרו בידי שחקנים מחייבת חברות פרימיום בתשלום. שחקנים שאינם בעלי חברות פרימיום יכולים ליצור "חולצות טי", שהן מדבקות המצורפות לחלק הקדמי של גוף השחקן.

אינטראקציה חברתית[עריכת קוד מקור | עריכה]

שחקנים יכולים להוסיף אנשים אחרים כחברים. משנת 2011, ניתן לעשות זאת גם בתוך המשחק עצמו. ב-4 בפברואר 2015 יצא עדכון לפלטפורמה, ומאז "חברים" הם שני שחקנים שבחרו לעקוב זה אחר זה, בעוד "עוקב" הוא שחקן שעוקב באופן חד-צדדי אחרי שחקן אחר. ניתן להוסיף עד 200 חברים, אך אין הגבלה על מספר העוקבים. שחקנים יכולים גם להצטרף לקבוצות קהילה וליצור קבוצות כאלה. הצטרפות לקבוצה מאפשרת השתתפות בדיונים ובאירועים קבוצתיים.

הפלטפורמה כוללת גם צ'אט. משתמשים מתחת לגיל 13 יכולים להשתמש רק במילים שכלולות ב"רשימה הלבנה", המתוחזקת בידי מפעילי האתר. משתמשים מעל גיל 13 יכולים להשתמש בכל מילה שיבחרו, מלבד מילים שהן חלק מ"הרשימה השחורה" (מילים שאי אפשר לכתוב אותם במשחק אם זה בעברית או באנגלית).

יצירת משחקים - רובלוקס סטודיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

שחקנים יכולים ליצור משחקים ופריטים שונים באמצעות "רובלוקס סטודיו" (Roblox Studio). הסטודיו הוא כלי לתכנות מונחה-עצמים, שעושה שימוש בשפת התכנות לואה. משתמשים מתקדמים יכולים להשתמש בלואה כדי לפתח תוספים לשימוש בסטודיו. לאחר שמשתמש יצר משחק, שחקנים אחרים יכולים לשחק בו. משתמשים יכולים ליצור גם תוכן ומוצרים בתשלום. החברה מקבלת אחוזים מתוך כל מכירה שמתבצעת באתר. בפברואר 2013, שונה הסטודיו וקיבל את השם "רובלוס סטודיו 2013". גרסה זו כוללת פריסה מאורגנת יותר, ניתוח קוד סטטי ועיצוב חדש. בין מרץ 2021 לינואר 2022 יצאו עדכונים אשר האלו את רמת הגרפיקה האפשרית וכך יעלו רמות הריאליזם של המשחקונים (ידוע יותר כ־Mini Games)

כלכלה וכסף[עריכת קוד מקור | עריכה]

רובלוקס מאפשרת למשתמשים ליצור, למכור ולקנות מוצרים וירטואליים, כגון בגדים שבהם ניתן להלביש את האוטר. כל משתמש יכול לקנות מוצרים, אך רק משתמשים בעלי חברות פרימיום יכולים למכור אותם. ישנם מוצרים שנמכרים רק על ידי מנהלי האתר וכאלה שנמכרים רק על ידי מספר משתמשים מצומצם הקשורים לחברה.

המטבע הווירטואלי ברובלוקס נקרא "רובקס" (Robux). משתמשים יכולים להשיג רובקס על ידי קנייתו באתר במטבע אמיתי, על ידי רכישת חברות פרימיום שכוללת קצבה יומית של רובקס, או על ידי יצירה ומכירה של תוכן בפלטפורמה. משתמשים שמרוויחים רובקס באתר יכולים להחליף אותו בכסף אמיתי דרך מנגנון החליפין בפלטפורמה.או על ידי תרימת תמונות

המשחק בנייד[עריכת קוד מקור | עריכה]

ניתן לשחק במשחקים שונים דרך האפליקציה של רובלוקס במכשירי אנדרואיד רבים, וכמו כן גם במכשירים שונים של אפל. בעזרת האפליקציה ניתן לצפות במלאי השחקן, ברשימת החברים, בקבוצות ובהודעות, וכמו כן גם לרכוש שדרוגים (חברויות פרמיה או רובאקס) ופריטים מהקטלוג שלא ניתנים לקנייה מהאתר הרגיל.

במהלך תקופת גרסת האלפא, רק מקומות נבחרים היו פתוחים משחק דרך האפליקציה. בגרסאות היציבות מאפשרת האפליקציה משחק בכל מקום. אף על פי זאת, מקומות רבים לא מותאמים למשחק דרך מכשירי הטלפון, וכתוצאה מכך המשחקים יכולים להיות איטיים מדי או בלתי אפשריים משחק בגלל בקרות המשחק שאינן זמינות במכשירים הניידים, לכן העדיפות היא לשחק במחשב.[דרוש מקור]

מסורות החגים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מספר מתנות מה-"Giftsplosion 2013", מסורת שמתקיימת כמעט בכל שנה בחודש דצמבר בתור חלק מחג המולד במשחק יש משחקים רבים בכל מיני גדלים וצבעים.

במשך חגים כמו חג הפסחא, ליל כל הקדושים או חג המולד, אתר המשחק בדרך כלל מותאם בדומה לעונת החג. אי לכך, למשל בליל כל הקדושים, נושא האתר יהיה בצבעים שחור, כתום וסגול עם דלעת המסמלת את האות "Ō" שבשם המשחק - "RŌBLOX". מדי שנה, בחג הפסחא נוצר אירוע שבו שחקנים יכולים לחפש ברחבי האתר והמשחק עצמו אחרי ביצים, לאיסוף פריטים לדמות השחקן. עד סוף 2018, בליל כל הקדושים ובחג המולד נוצרו "מתנות", ששחקנים יכולים היו להשיג בדרכים שונות או לרכוש תמורת כסף וירטואלי. לאחר תקופה מסוימת המתנות "נפתחו", והשחקנים היו מגלים אלו פריטים הם קיבלו.

כספי סיוע ותרומות[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך השנים ארגנה החברה מספר מבצעי התרמה למטרות צדקה וסיוע, כאשר במהלך מבצעים אלה יכולים המשתתפים לרכוש כובעים וירטואליים, וחלק מכספי הרכישה מועברים לארגונים הנתמכים. לדוגמה, בשנת 2010 תרמה החברה 5,479 דולר לצלב האדום, במטרה להקל על הנפגעים ברעידת האדמה בהאיטי. בשנת 2011 נתרמו כ-10,000 גולק ליפן לאחר רעידת האדמה והצונמי שאירעו בסמוך לסנדאי. לאחר מותו של המייסד השותף אריק קאסל ב-2013, נערך מבצע התרמה לקידום חקר הסרטן, ובאותה שנה נערך מבצע להקלה על נפגעי טייפון האיאן בפיליפינים ובווייטנאם.

אירועים וכנסים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מדי שנה, צוות חברת רובלוקס נוסע למרכז ומנחה כנס ששחקני המשחק יכולים לבוא אליו ולהכיר את המנהלים של רובלוקס ולצפות במצגות.

כנס רובלוקס 2011 ("Roblox Rally 2011")[עריכת קוד מקור | עריכה]

הכנס של שנת 2011 נערך במרכז התגליות בסן פרנסיסקו שבקליפורניה ב-1 באוגוסט 2011. באותו הזמן, הכנס כונה "Roblox Rally". העובדים קיבלו בחינם פוסטר, חולצה, בקבוק מים ושרוך אישי. כל שחקן שנוכח גם קיבל ארוחה בחינם על פי בחירתו.

כנס המשחק רובלוקס 2012 ("Roblox Game Conference 2012")[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-14 ביולי 2012, נערך הכנס במרכז הכנסים של מחוז סנטה קלרה, בקליפורניה. שם הכנס שונה שוב, והפעם ל"כנס המשחק רובלוקס". משתתפים שנכחו בכנס קיבלו פוסטר ושרוך צוואר משלהם. שחקנים שכרטיסיהם נקנו לפני תאריכים מסוימים קיבלו פריטים נוספים כגון חולצה, בקבוק מים, ציוד או כובע מצחייה וירטואליים לדמות, או שילוב של אלה.

בלוקסקון 2013 ("Bloxcon 2013")[עריכת קוד מקור | עריכה]

בפעם הראשונה מאז עריכת הכנסים - נערכו הכנסים של שנת 2013 מחוץ למדינת הבית. נערכו שלושה כנסים שונים כאשר כל אחד מהם נערך במקום אחר ובתאריך אחר, וכנס נוסף שהיה כנס וירטואלי.

הכנסים כללו הרצאות, מצגות ופעילויות שונות. לכל כנס שנערך במקום שונה נוכחו כמה מחברי צוות האתר המוכרים בתור מנהלים, שם יכלו המשתתפים להכיר אותם ולקבל חתימות.

פסטיבל הסרטים של רובלוקס 2013 ("2013 Roblox Film Festival")[עריכת קוד מקור | עריכה]

פסטיבל הסרטים של רובלוקס שהתקיים בשנת 2013 ושהוכרז לפני כן בבלוג האתר, החל בסוף אפריל ונגמר בחצות הלילה של 3 ביוני 2013. שחקנים הורשו לבחור ממגוון רחב של קטגוריות (שחלקם חלים על כנסי בלוקסקון) וליצור סרטון קצר באורכי זמן שונים. לדוגמה, משתמש יכול היה להיכנס לתחרות עם סרטון שמציג את העיר לונדון. הסרטון המנצח שנבחר מכל קטגוריה שקשורה לכנסי בלוקסקון הוצג באירוע עצמו. הפרס לבעל הסרטון המנצח הוא פסלון וירטואלי תחת הכינוי "BLOXY"; כחיקוי לפרס האוסקר.

שידורי בלוקסקאסט חודשיים ("Bloxcasts")[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-23 בנובמבר 2013, הוכרז בבלוג האתר שהחל מ-7 בדצמבר 2013 יחלו שידורים ישירים מדי חודש בשם "בלוקסקאסט" (Bloxcast) שאורכם יהיה כשעה וחצי. שידורי הבלוקסקאסט כוללים שידורים ישירים של חברי צוות משחקים במשחקי רובלוקס שונים, מפגשי שאלות ותשובות והכרזות שונות הקשורות למשחק ולעדכונים הנוגעים לו.

סיבוב 2014[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-8 במרץ 2014, הוכרז כי חברת רובלוקס משתפת פעולה עם ארגון "Maker Faire" על מנת לערוך את הכנסים שלה בצורת סיבוב הופעות. החל מאפריל של אותה שנה, דוכני רובלוקס אוישו על ידי קבוצות שחקנים בסניפי הארגון "Maker Faire" בערים השונות שצוינו. היה צורך בשמונה אנשים לפחות על מנת להקים דוכן, ואם וכאשר 25 אנשים התחייבו להקים אחד כזה - חבר צוות רובלוקס נכח באירוע. הסיבוב נמשך עד סוף שנת 2014.

בלוקסקון וירטואלי 2014 ("Virtual Bloxcon 2014")[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-21 ביוני 2014, בשעה 9 בבוקר (לפי אזור הזמן ממנו שודר האירוע) החל כנס הבלוקסקון לשנת 2014. בשונה מהכנס של שנת 2013, כנס הבלוקסקון 2014 היה באינטרנט לכל אורכו. הכנס שודר ישירות לצופיו דרך twitch.tv וכלל ברובו אתגרים, מפגשי שאלות ותשובות, הכתרות היכל התהילה, מתנות, תכנים חדשים בקטלוג ובמשחק ועוד. לבסוף, יותר מ-125,000 אנשים עלו לצפייה בשידור בלוקסקון 2014. לאורך היום, שלוש מתנות מיוחדות נמכרו, ששחקנים יכלו להשיגן לזמן מוגבל וכאשר הן נפתחו - בעלי המתנות זכו בפרסים שכללו המתנות. הוצא פריט נוסף שכל שחקן שרכש שדרוג כלשהו באותו היום זכה לקבל אותו. יום לאחר השידור - בחצות הלילה של 22 ביוני, פריטים וירטואליים חדשים הוצאו למכירה בקטלוג לקהילת המשתמשים שעדיין היו ערים, ואותו לילה כונה "מכירת חצות".

מחיקת הכרטיסים 2016[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-1 במאי 2016, רובלוקס מחקו אחד מ"דרכי התשלום" הנקראת כרטיסים (TIX, Tickets) ובמקומה השאירו רק את רובאקס (Robux), הרובקס הוא כרגע אמצעי התשלום הווירטואלי היחיד ברובלוקס ואותו אפשר להשיג בשתי דרכים. או להיות Club Member (חבר מועדון) (הוחלף ב־Roblox Premium) או לקנות אותו, בשני המקרים צריך לשלם בשביל לקבל אותו (כסף אמיתי). השינוי הקשה על משתמשים רבים ועל ה"כלכלה" של רובלוקס.

הקריסה הגדולה בליל כל הקדושים 2021[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-29 באוקטובר 2021 השרתים של רובלוקס החלו לקרוס, לאור עומס שהורגש לאחר שיא במספר השחקנים בו-זמנית עקב אירוע לכבוד ליל כל הקדושים שנפתח באותו הזמן. רובלוקס צייצו בטוויטר זמן מה אחר כך את ההודעה הבאה: " We know you’re having issues using Roblox right now. We’re sorry and working hard to get things back to normal". ב-31 באוקטובר, רובלוקס החל לחזור בהדרגה וב-1 בנובמבר, המערכת חזרה לתפקוד מלא. עם זאת, השפעות הקריסה ניכרו זמן רב אחר-כך, כשמעת לעת נצפו קריסות נקודתיות במדינות מסוימות למשך מספר דקות, ולפעמים הופיעה לחלק מהשחקנים הודעת "Error 501".

אירוע נוסף בו השרתים של רובלוקס קרסו, בעקבות עומס של מספר רב של שחקנים פעילים, היה ב-22 בינואר 2022 בעקבות עדכון שפוסם אז למשחק "Pet Simulator x". רובלוקס חזר לפעול עוד באותו היום.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא רובלוקס בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ The Roblox Business Model – How Does Roblox Make Money?, Productmint, January 21 2021
  2. ^ Roblox Blog, "Friends and Followers Makes ROBLOX More Social, and Even More Fun", February 4 2015