רונסקייפ

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
רונסקייפ
RuneScape
הלוגו של המשחק החל משנת 2014
הלוגו של המשחק החל משנת 2014
כללי
תאריך הוצאה

רונסקייפ קלאסיק: ה-4 בינואר 2001, רונסקייפ 2: ה-29 במרץ 2004, רונסקייפ HD: ה-14 ביולי 2008 רונסקייפ Evolution of Combat: ה-20 בנובמבר 2012

רונסקייפ 3 ה-1 בינואר 2014
סוגה משחק תפקידים המוני ברשת
פיתוח ג'גאקס
הוצאה לאור ג'גאקס עריכת הנתון בוויקינתונים
ארץ מקור הממלכה המאוחדת עריכת הנתון בוויקינתונים
שפות אנגלית, גרמנית, צרפתית, פורטוגזית ברזילאית עריכת הנתון בוויקינתונים
הפצה ג'גאקס
דרישות תוכנה
גרסה RS3
מנוע משחק RuneTek עריכת הנתון בוויקינתונים
מצבי משחק משחק רשת
פלטפורמות תומכות ג'אווה (ווינדוס, לינוקס, סולריס, מקינטוש FreesBSD, OS).
מדיה מבוסס דפדפן (ג'אווה)
המשחק הקודם RuneScape Classic עריכת הנתון בוויקינתונים
המשחק הבא Old School RuneScape עריכת הנתון בוויקינתונים
דרישות מערכת
זיכרון איכות נמוכה: 128MB RAM + 500MHz CPU
איכות גבוהה: 256MB RAM + 1.5GHz CPU
בקרים מקלדת, עכבר
www.runescape.com
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

רוּנסְקֵייפְּאנגלית: RuneScape, מילולית: "נוף של רוּנות") הוא משחק תפקידים ממוחשב מרובה משתתפים (MMORPG), מבוסס דפדפן, המושתת על פלטפורמת ג'אווה (Java). השחקן מגלם אווטאר המתנהל בעולם פנטסטי של יצורים מיתיים, גיבורים, כשפים והרפתקאות. מפעילת המשחק היא חברת ג'גאקס (Jagex) הבריטית, המתמחה בפיתוח משחקי רשת.

למשחק גרסה חופשית של עולם המשחק המלווה בהודעות פרסום ואינה כרוכה בתשלום, אך גישה מלאה לעולם המשחק המלא והמורחב כרוכה בתשלום דמי מנוי חודשיים. נכון לשנת 2009 המשחק זמין בשפות האנגלית, הגרמנית, הצרפתית והפורטוגזית.

המשחק זכה להכרה בספר השיאים של גינס של 2008 כמשחק התפקידים המקוון החינמי הפופולרי ביותר בעולם[1], עם למעלה מ-6.5 מיליון שחקנים פעילים (כניסה לפחות כל שבועיים) ומעל למיליון מנויים בתשלום[2], המשחק שני רק לעולם של וורקראפט ברשימת הפופולריות של משחקי התפקידים המקוונים.

פיתוח המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

קוד המשחק המקורי נכתב על ידי אנדרו גוואר בשנת 1998, עבור המשחק "DeviousMUD". מאוחר יותר שכתבו אנדרו ואחיו פול את מנוע המשחק "רונטק" והשיקו בגרסת בטא ב-4 בינואר 2001 את המשחק תחת השם "רונסקייפ". אנדרו כתב את הקוד, פול היה אחראי לעיצוב הגרפי. האחים פעלו מביתו של אנדרו ואת המשחק המלא הציעו לכל דורש ללא תשלום. עד סוף שנת 2001 הגיע מספר המנויים הפעילים לכמיליון.

לאור ההצלחה חברו שני האחים לשותף שלישי בדצמבר 2001 להקמת החברה ג'גאקס (עד לאחרונה היה המשחק המוצר היחידי שלה). שירות מנויים בתשלום הוצג לראשונה ב-27 בפברואר 2002. השירות כלל סידרה של הרחבות שלא נכללו בגרסה החופשית.

החברה הוציאה את הגרסה השנייה והמוכרת יותר של המשחק שהציגה ממשק גרפי תלת־ממדי חדש ועדכני יותר במרץ 2004. שמה של הגרסה הקודמת שונה אז ל"רונסקייפ קלאסיק" (RuneScape Classic) והגרסה החדשה אימצה את השם "רונסקייפ 2".

תרגום של המשחק לשפה הגרמנית (התרגום הראשון של המשחק לשפה שאיננה אנגלית) ראה אור ב-14 בפברואר 2007. מספר המנויים בתשלום הגיע עד סוף שנת 2007 למיליון[3].

החברה נקטה בסדרה ארוכה של צעדים במטרה למנוע את הסחר בנכסים וירטואליים מחוץ לעולם המשחק (Real World Trading) מ-2007 ועד היום. לאחר מספר שינויים משניים שנערכו במהלך 2007, החלה החברה בסופה של אותה השנה לנקוט באמצעים חריפים יותר עם הצגת בית הסחר בנובמבר[4], וביטולו של ה"ישימון" בדצמבר, אזור הנועד לקרבות בין-שחקנים ויכל לשמש ככלי לעקיפת הגבלות הסחר. ניסיון למנוע עסקאות לא מאוזנות, ראה הכנסה של מגבלות נוספות על הסחר החופשי בינואר 2008. הפרות בוטות של המגבלות החדשות גררו סגירה של כ-60,000 חשבונות על ידי החברה בתקופה שלאחר מכן[3].

גרסה חדשה למשחק הושקה ביולי 2008 תחת השם "Runescape HD". הגרסה החדשה, שהתבססה על הגרסה הרביעית של רונטק, מציגה ביצועים ויכולות גרפיים משופרים למשחק (High Detail).

עולמות משחק חדשים בהם שחקנים יכולים להילחם זה בזה כמעט בכל מקום על מפת המשחק (עולמות PvP) הוספו למשחק באוקטובר 2008.

החברה החזירה את אפשרות הסחר החופשי וביטלה את משחקיות ה-PvP (שחקן נגד שחקן) בפברואר 2011 לאחר הצבעה בה נטלו חלק כ-90% מהמשתמשים.

הגרסה העדכנית של מנוע המשחק היא רונטק 5.

שרתים ועולמות משחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

למשחק 139 שרתים ברחבי העולם מתוכם חמישה בשפה הגרמנית, שניים בצרפתית וארבעה בפורטוגזית. שני שלישים מהשרתים מארחים את המשחק החינמי. הגישה החופשית למשחק רונסקייפ מוגבלת לשרתיו החינמיים, ואינה מקיפה את המשחק במלואו, בין היתר, מפת העולם חלקית ומרבית הקווסטים, משימות ומיומנויות אינם זמינים אלא רק בשרתים לחברים. לא ניתן לשחק במשחק ללא גישה לשרתיו ולכן יש להיות מקוונים כדי להשתתף.

עולם המשחק מתארח על שרתיו בצורה "מתמדת", כלומר, ניתוק משרת המשחק לרוב אינו גורר אובדן של נתוני משחק כדוגמת הישגים, פריטים באמתחת הדמות ושינויים בעולם סביב השחקן.

חברות במשחק מאפשרת גישה לשרתים הנוספים ובכך לעולם המלא ולמכלול התוספים. החברות כרוכה בדמי-מנוי חודשיים (לפחות 6.95$ בחודש דרך כרטיס אשראי ואמצעי תשלום אחרים כגון Paypal) חלה על דמות אווטאר אחת מוגדרת (קיימת או חדשה) ומאפשרת לשחקן להתחבר הן לשרתים בתשלום כמו גם לשירותים נלווים (בנוסף לשרתים החופשיים ולשירותים הזמינים לכל).

מרבית התוספים וההרחבות למנויים אינם רלוונטיים לדמויות אווטאר חדשות, לכן בקרב קהילת השחקנים יש מי שבוחר לרכוש מנוי רק לאחר פיתוח האווטאר על השרתים החופשיים.

משחקיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

השחקן שולט ממבט גוף שלישי באווטאר אנושי תושב עולם הפנטזיה של "גילינור". האווטאר חופשי לנוע ברחבי העולם רגלית, בעזרת כוחות טלפורטציה הטמונים בכשפים וחפצים קסומים או אמצעי תחבורה נוספים, ולחקור את הממלכות, המחוזות והערים במשחק[5].

שיטת ההתקדמות במשחק מבוססת מיומנויות, אך אין במשחק נתיב ליניארי ועל השחקן לבחור בעצמו את מטרותיו במשחק כמו גם אילו פעולות ופעילויות יהיה עליו לבצע כדי להשיג אותן. השחקן יכול לבחור להיאבק בקרב נגד אווטארים אחרים או דמויות שאינן בשליטת שחקן (Non player character), להשלים משימות, מטלות ומסעות, לצבור ניסיון באחד או יותר ממספר כישורים, להשתתף במבחר משחקונים, לתקשר, לסחור, ולשתף פעולה עם אווטארים ושחקנים אחרים כבודדים או כשבטים.

בתחילת המשחק יוצא השחקן לעיירה לאמברידג' הממוקמת ביבשת המשחק המרכזית לפרק הדרכה.

אחת לשבוע או שבועיים מתעדכן המשחק בשיפורים גרפיים או בתכנים חדשים כגון מטלות, קווסטים ויכולות.

ממשק[עריכת קוד מקור | עריכה]

ממשק המשתמש הוא מסוג הצבע-והקלק פשוט כך שתוצאת ההקלקה לרוב ידועה מראש, אך תלויה במושא ובנסיבות. לדוגמה, הקלקה על מינרל כאשר מכוש בידך תגרום לניסיון לחצוב אותו, אך אותה ההקלקה שתבוצע על דמות משחק עשויה ליזום קרב.

קול וגרפיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

למשחק סביבה תלת-ממדית ונגישה בשתי תצורות גרפיות הנבדלות זו מזו ברמת פרטי הטקסטורה, אם כי ביחס לכלל משחקי הסוגה בשוק איכותה מתחת לסטנדרט הנהוג בתחום. בשונה מגרסת המשחק הנוכחי, גרפיקת המקור שילבה דו ותלת מימד.
בעוד שרוב חברות משחקי המחשב הקיימות כיום שואפות לנצל את הטכנולוגיות החדישות ביותר המצויות, ג'גאקס נמנעת במתכוון מכך. לטענת החברה, ניתן באופן זה לשמור על דרישות מערכת מינימליות שיאפשרו לכל מחשב בעל דפדפן התומך בשפת ג'אווה וחיבור לרשת להשתתף במשחק, ולאפשר בכך השתתפות כמעט מכל מקום[3].

צילום מסך: חצר טירת לאמבריג'

כישורים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הכישורים הזמינים לאווטאר (עשרים ותשעה במספרם[5]) מאפשרים לשחקן לבצע מגוון של פעולות, שאם יבוצעו בהצלחה יתגמלו את האווטאר בנקודות ניסיון. לדוגמה, חציבה של מינרל תשפר את כישורי הכרייה של האווטאר וכאשר יצבור השחקן מספיק נקודות ניסיון, מיומנות זו תעלה רמה. חלק מהכישורים, כגון כרייה ודיג, מאפשרים לשחקן לאסוף חומרי גלם אשר ניתן לעבד אותם לפריטים בהם ניתן להשתמש בכישורים אחרים, כגון נפחות ובישול. עם שיפור המיומנות חומרי גלם טובים יותר מופקים, ואלו מעובדים לקבלת תוצרים איכותיים יותר. כישורים אחרים מגדירים את איכויות השחקן בקרב ואת כלי הלחימה הזמינים לו או את יכולתו לנוע במרחבי העולם, לבנות את ביתו, לגנוב מדמויות שאינן שחקן, לחשל כלי נשק, לכשף רוּנות, לגדל צמחים, לצוד בעלי-חיים ועוד.

רמת המיומנות שהשיג השחקן בכישורים השונים מיצגת, במידה רבה, את מעמדו במשחק ואת דירוגו בטבלאות הדירוג הרשמיות באתר המשחק, כאשר הרמה הגבוהה ביותר האפשרית למרבית המיומנויות היא 99 (בחלק מהמיומניות הרמה הגבוהה ביותר היא 120). דגש בקביעת המעמד מושם על כישורי הקרב, אלו מקובצים תחת רמת קרב-כללית המשקפת מיומנות הדמות בקרב.

משימות ומשחקונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

משימות (או קווסטים) הן סדרה של מטלות בעלות סיפור רקע ששחקנים יכולים לבחור ולהשלים[5]. המשימות במשחק מחולקות לרמות קושי שונות, ודורשות לעיתים מיומנות בכישורים מסוימים או השלמה של משימות ספציפיות אחרות כתנאי להתחלתן.

על פני עולם המשחק ישנם מספר מקומות בהם בוצעו שינויים קלים בממשק ובכללים[5], יתרה מכך, באזורים אלה נקבעו גם מטרות משניות שעל השחקן להשיג. אזור שכזה מכונה "משחקון". בסיום משחקון שכזה מתוגמל השחקן, לרוב לפי מידת הצלחתו, בפרסים כגון נקודות ניסיון, כסף, חפצים. יציאה מתחום המשחק המוגדר למשחקון תגרור לרוב סיום המשחקון בהפסד, ללא זכאות לפרס. לדוגמה, במסגרת המשחקון "צייד הראשים" על השחקן לאתר ולהרוג שחקן אחר. בגבולות משחקון זה יכולות דמויות אווטאר להתנקש זו בזו, דבר שאינו אפשרי בדרך כלל על מפת המשחק הרגילה.

בונוס יומי נוסח "צייד תיבות האוצר".

לחימה וקרבות PvP[עריכת קוד מקור | עריכה]

הלוחמה נערכת בזמן אמת כאשר טקטיקת התקיפה נקבעת על ידי בחירה באחת ממיומנויות קרב; תקיפה פיזית, מגית או ירי.

בעבר, קרבות בין-שחקנים (PvP) נתאפשרו רק בחלק ממפת עולם המשחק אשר הוכשר לכך. ברונסקייפ קלאסיק מרבית האזורים שמחוץ לעיירה של לאמברידג' היו כאלה. בגרסה המאוחרת יותר, רונסקייפ 2, צומצם התחום לכדי אזור ה"ישימון" (Wilderness) וקרבות שכאלה זכו לכינוי "קרבות ווילדי". בצעד שעורר תרעומת רבה בקהילת השחקנים[דרוש מקור] הוחלט מאוחר יותר לבטל את האזור, ומשך מספר חודשים לא ניתן היה לנהל קרבות אווטארים אלא במשחקונים כדוגמת "צייד הראשים". באוקטובר 2008 השיקה ג'גאקס שרתים המאפשרים קרבות בין-שחקנים כמעט על כל מפת עולם המשחק, אלו עולמות PvP. עולמות אלו בוטלו בפברואר 2011.

כלכלה ומסחר[עריכת קוד מקור | עריכה]

המטבע הנפוץ במשחק הוא "פיסות זהב" (gp). מטבע זה משמש כאמצעי הרשמי לסחר חליפין בין-שחקנים ותכופות גם בעסקאות עם דמויות שאינן-שחקן, אך איננו אוניברסלי ובאזורים מסוימים בעולם המשחק הסחר עם דמויות המשחק מתנהל באמצעים אחרים.

המסחר התבצע ישירות בין-שחקנים או דרך חנויות התמחות שאינן בשליטת שחקן עד שנת 2008, אך רצון לפקח על כלכלת המשחק הצומחת הביא להוספת בית הסחר (Grand Exchange) במקביל להגבלת מסחר ישיר בין-שחקנים בשנת 2008. שינויים אלו שינו את הדינמיקה במשחק, מה שגרר עזיבה המונית[דרוש מקור].

בית הסחר מגשר בין הצעות שחקנים למכירה וקנייה של סחורות, ללא צורך באינטראקציה בין הצדדים. למעשה, אופי המסחר בעל דמיון רב למסחר בעולם האמיתי כאשר מחיר פריט מושפע על ידי היצע וביקוש. להוציא פריטים בודדים שאינם ניתנים להעברה מרבית הפריטים במשחק נחשבים לסחורות בנות-חליפין, בין אם מדובר בחומר גלם כגון עפרה, מתכלה כגון דג מאכל, מוצר מוגמר כגון חרב או מגן, או מותרות כגון פריט לבוש שאינו בר שימוש.

מיתולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האמונה השלטת בקרב שלל הגזעים והמינים היא פגניסטית וטיבה משתנה רבות בין הגזעים השונים. הקיום בעולם של רונסקייפ מיוחס לשלוש ישויות עיקריות להן כוחות של אלים, אך הסברה היא כי הן אינן אחראיות ליצירת החיים על גילינור. לפי דברי הימים של גלינור גאתיקס היה האלוהות הראשונה והיחידה מזמן הבריאה עד ימי העידן השני והיה אחראי להבאת הגזע האנושי ממישור קיום אחר. אלוהויות נוספות מצאו דרכן לעולם בימי העידן השני של גלינור, בהם זארוס ובאנדוס. בעידן השלישי, הידוע כתקופת מלחמות האלים או "המלחמה הגדולה", קרב עקוב מדם התחולל בין האלוהויות. הניצים היו, מחד אלי הסדר סרדומין וארמדיל כוחות הטוב, ומאידך זאמורק אל הכאוס, ובאנדוס אל המלחמה ושליחיהם. בתום הקרבות עזב ארמדיל את העולם להתאבל על אובדן בניו במלחמה, ועקבותיו של באנדוס אבדו. הסכם נחתם בין הכוחות וסראדומין וזאמורק נותרו הבכירים באלים, לצד גאתיקס שלא נטל חלק בלחימה. בסוף העידן החמישי גאתיקס נהרג.

הדמויות השונות במשחק תכופות מונעות על ידי הרצון למלא את דבר האלים.

גאוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שטחי המשחק פרוסים רובם על פני יבשת אחת הנחלקת לתוואי נוף שונים ומחוזות. מפת המשחק זהה בכל השרתים, אך בחלקם החינמי הגישה מוגבלת[5]. האזור החינמי קטן פי 5 מהאזור המוגבל למנויים, וכולל שבע ערים וכפרים.

במרכזה של היבשת נמצאות ממלכות מיסתאלין, אסגרניה, וקאנדרין. מזרחית לפנים היבשת "המדבר החארידי" ומורטניה, אדמת ביצות שורצת יצורים דמויי ערפדים הקרויים ואמיירס, ורוחות המכונות ביעותים. בדרום היבשת יערות ואיים טרופיים, בהם האי קרמג'ה, האי הגדול ביותר ברונסקייפ. צפונית "השממה", אזור לא מיושב שוכן מפלצות, שגובל בחלקת טונדרה. קבוצת ארכיפלג נמצאת בצפון-מערב.

קהילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כל אדם המחזיק בחשבון משחק פעיל נחשב חבר בקהילת הגיימרים של רונסקייפ, עם זאת, נהוג להבחין בין חברי הקהילה המחזיקים בדמי חברות בתשלום מאלו המשחקים על השרתים החינמיים עקב הבדלי הגישה לתכנים.

למעלה ממחצית מקהילת השחקנים מבוססת בצפון אמריקה, ויתרת הקהילה מתחלקת בעיקר בין בריטניה וחלקים אחרים של אירופה[3]. מרבית החברים מתנהלים באנגלית, ואף קיימת חובת כתיבה באנגלית בפורומים הרשמיים (בגרסה האנגלית) אך ישנן קהילות המתנהלות בזמן-משחק בשפות זרות, כגון ספרדית והולנדית.

נכון לשנת 2017, קהל היעד העיקרי הוא שחקנים בגילאי 16-27, כאשר גיל המינימום לפתיחת חשבון הוא 13 שנה. אייס פוסידון הוא אושיות רשת שהתפרסמה בעקבות צילומיו מקטעי משחק בשידור חי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא רונסקייפ בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ חדשות האתר הרשמי של רונסקייפ, 22 באוגוסט 2008
  2. ^ חדשות סוכנות רויטרס, 1 בדצמבר 2008
  3. ^ 1 2 3 4 רונסקייפ במגזין דוולופ, 19 במאי 2008
  4. ^ מאמר באתר המשחק הרשמי על בית הסחר, 26 בנובמבר 2007
  5. ^ 1 2 3 4 5 גישה מלאה למנויים בלבד