רפובליקה סרפסקה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
רפובליקה סרפסקה (הרפובליקה הסרבית)
Република Српска
Republika Srpska
דגלסמל
המנון לאומי מויה רפובליקה
המנון
ממשל
משטר רפובליקה פרלמנטרית אוטונומית
ראש מדינה נשיא רפובליקה סרפסקה
נשיא רפובליקה סרפסקה ז'לקה צוויאנוביץ'
ראש הרשות המבצעת ראש ממשלה
ראש ממשלה רדובן וישקוביץ'
שפה רשמית סרבית, בוסנית וקרואטית
עיר בירה סרייבו/סרייבו המזרחית (דה-יורה)
באניה לוקה (דה-פקטו) 43°52′N 18°25′E / 43.867°N 18.417°E / 43.867; 18.417
רשות מחוקקת אספת הנבחרים של רפובליקה סרפסקה עריכת הנתון בוויקינתונים
גאוגרפיה
יבשת אירופה
העיר הגדולה ביותר באניה לוקה
שטח יבשתי 24,857 קמ"ר
אחוז שטח המים זניח
אזור זמן UTC +1
היסטוריה
הקמה   
- עצמאות
- תאריך
מתוך פירוקה של יוגוסלביה
9 בינואר 1992
ישות קודמת הרפובליקה הסוציאליסטית של בוסניה והרצגובינה
דמוגרפיה
אוכלוסייה
(1996)
1,437,477 נפש
צפיפות 57.9 נפש לקמ"ר
כלכלה
תמ"ג(2008) 9,968 מיליון $
מטבע המרק הסחיר‏ (BAM)
שונות
סיומת אינטרנט ba
קידומת בין־לאומית 387

לחצו כדי להקטין חזרה

קרואטיהאלבניהסרביהמונטנגרורפובליקה סרפסקהרפובליקה סרפסקהמחוז ברצ'קוהפדרציה של בוסניה והרצגובינההפדרציה של בוסניה והרצגובינההפדרציה של בוסניה והרצגובינה
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

רפובליקה סְרְפְּסְקַהסרבית: Република Српска, בקרואטית ובבוסנית: Republika Srpska - במובן: הרפובליקה הסרבית) היא אחת משתי הישויות המדיניות המרכיבות את בוסניה והרצגובינה, לצד הפדרציה של בוסניה והרצגובינה. על פי חוקתה, סרפסקה היא ישות של סרבים, בוסניאקים (בוסנים מוסלמים), קרואטים ושל כל שאר אזרחיה. לרפובליקה אוטונומיה בינלאומית מוגבלת והיא מקיימת יחסים מקבילים ומיוחדים עם הרפובליקה של סרביה.

אטימולוגיה וגבולות הרפובליקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שלט בכניסה לרפובליקה סרפסקה

השם "רפובליקה סרפסקה" משמעותו בעברית "הרפובליקה הסרבית". על מנת למנוע בלבול בינה לבין שכנתה הרפובליקה של סרביה, משתמשים לעיתים קרובות בעברית ובשפות אחרות בתעתיק הלא מתורגם "רפובליקה סרפסקה". ממשלת רפובליקה סרפסקה משתמשת באנגלית בשם "הרפובליקה של סרפסקה" - Republic of Srpska.

רפובליקה סרפסקה גובלת בדרום ובמערב בפדרציה של בוסניה והרצגובינה. קו הגבול ביניהן נקבע בסוף מלחמת בוסניה במסגרת הסכם דייטון, והוא עובר לרוב לאורך קו החזית בסיום המלחמה. אורכו של קו הגבול הוא 1,080 ק"מ וכיום אינו כולל הפרדה פיזית. מצפונה ובקצה הדרומי שלה, גובלת הישות ברפובליקה של קרואטיה, ממזרחה ברפובליקה של סרביה ומדרום-מזרח ברפובליקה של מונטנגרו.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – היסטוריה של רפובליקה סרפסקה
גשר על נהר דרינה בוישגראד

על אף שרפובליקה סרפסקה נוסדה כישות מדינית בשנת 1992, האזור עצמו מיושב מימי קדם.

הנצרות הגיעה לאזור במאה הראשונה. לאחר פיצולה הסופי של האימפריה הרומית, אזור סרפסקה סופח לאימפריה הרומית המערבית. האזור נכבש על ידי האוסטרוגותים בשנת 455, ומאוחר יותר על ידי האלנים וההונים. במאה ה-6 הקיסר יוסטיניאנוס הראשון כבש את האזור וסיפח אותה לאימפריה הביזנטית. הסלאבים היגרו לאזור מאזורים בצפון מזרח אירופה. הם פלשו לאימפריה הרומית המזרחית והתיישבו גם בשטחים של רפובליקה סרפסקה המודרנית. הקרואטים והסרבים הגיעו בפלישה השנייה של העמים הסלאבים.

פוליטיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בית תרבות מרכזי, בנסקי דבור (Бански двор), באניה לוקה

על פי החוקה, ראש הרפובליקה הוא הנשיא, החל מ-2018 ז'לקה צוויאנוביץ'. ראש הממשלה הוא רדובן וישקוביץ'. הפרלמנט הוא האספה נבחרת, הכוללת 83 חברים. הרשות השופטת כוללת בית משפט עליון ומספר בתי משפט תחתונים.

אף על פי שהחוקה מגדירה את סרייבו המזרחית כעיר הבירה, הממשלה והפרלמנט נמצאים בבאניה לוקה, העיר הגדולה ביותר ברפובליקה.

לאחר מלחמת בוסניה, הישות בנתה מחדש את צבאה, אך בשל לחץ של המערב הפרלמנט הסכים להכפיף את הצבא לשלטון המרכזי של בוסניה והרצגובינה. משרד ההגנה הנפרד של רפובליקה סרפסקה פורק ב-1 בינואר 2006. עם זאת, חטיבת חיל הרגלים השלישית נושאת את שמה של רפובליקה סרפסקה ושומרת על סמליה ועל המסורת הצבאית שלה. השירות בכוחות הביטחון אינו חובה.

הסכם דייטון וההסכמים הנלווים לו העבירו יותר מ-50 סמכויות של שתי הישויות לשלטון הארצי. שינוי זה היה במידה חלקית תוצאה של לחצים כבדים ביותר של מדינות המערב. ניתן להבחין בבירור בשאיפות המנוגדות במדינה של העמים הקונסטיטוציוניים שלה. בעוד שהבוסניאקים תומכים במדינה ריכוזית, הסרבים והקרואטים בעד דצנטרליזציה. הנושא המרכזי בפוליטיקה מדינית היום הוא רפורמה של חוקתה של בוסניה והרצגובינה, כדי לעשותה יעילה יותר. רפורמה במערכות המשטרה אושרה על ידי שני בתי הפרלמנט של בוסניה והרצגובינה, במהלך חודש אפריל 2008 והיא הדרישה המרכזית מבין אלה אשר דרש האיחוד האירופי כתנאי לחתימה על הסכם להצטרפותה של בוסניה והרצגובינה לאיחוד בהדרגה. היות שהרפורמה לא פגעה בסמכויותיה של משטרת סרפסקה ומשרד הפנים שלה, היא נחשבת לניצחונה האדיר של המפלגה השלטת בישות, ברית הסוציאל-דמוקרטים העצמאיים ובמיוחד של העומד בראשה, ראש הממשלה לשעבר מילורד דודיק.

כלכלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המטבע הלאומי הוא המארק הסחיר. מטבע זה הוא ההילך החוקי בבוסניה והרצגובינה כולה ומשתמשים בו גם ברפובליקה סרפסקה. השטרות הנוכחים ברפובליקה הם שטרות מיוחדים עם דמויות ומוטיבים מקומיים.

התל"ג ברפובליקה סרפסקה עולה באופן מתמיד, בין השנים 2000 ל-2003 גדל התמ"ג ב-5 אחוזים. ב-2004 הושקעו ברפובליקה יותר כספים מבשאר השנים שקדמו גם יחד. חברות רבות חתמו עם חברות מקומיות על הסכמי שיתוף פעולה שפתחו את השוק ברפובליקה עצמה ובבוסניה הרצגובינה בכלל.

משנת 2001 בוצעה רפורמות בתחום המיסים ברפובליקה אשר הורידו את שיעור המס ל-28.6 אחוזים, אחד מן הנמוכים שבאזור. שיעור 10 אחוז מההישגים בבירה ובמסים הנכנסים הוא מן הנמוכים באירופה.

המשכורת הממוצעת ב-2004 הייתה 660 מארק בניגוד לשנים 19982003 שאז הייתה המשכורת בין 280 ל-660.

שנים 2006 ו-2007 מתאפיינות בשינויים אסטרטגיים, המשך הפרטות ובהשקעות גדולות מבחוץ בכלכלתה של הרפובליקה (תעשיית הנפט, תחנות כוח ואנרגיית המים, תעשיית סלולר, בנקאות, תשתית הכבישים).

רפובליקה סרפסקה עשירה במשאבים הידרולוגיים. ניתן לראות דוגמה לשימוש בדבר בחלקו העליון של נהר דרינה (Дрина), בו מפתחים שרשרת של סכרים בעוצמות בינוניות.

האתר התיירותי המפורסם ברפובליקה הוא הר יהורינה (Јахорина) האולימפי, לא הרחק מסרייבו מזרחית. אתר תיירות פופולרי נוסף הוא הגן הלאומי קוזארה (Козара). עוד אתר הוא מראקוביצה (Мраковица), הממוקם צפון-מערבית לבאניה לוקה וכולל מרכז נופש וכנסים. ברפובליקה סרפסקה קיימים מספר מנזרים שהקמתם מתוארכת בימי הביניים. המנזרים ככל הנראה פעלו על פי המדיניות של הכנסייה האורתודוקסית הסרבית (Спрска Православна Црква). דוגמאות למנזרים הם מנזר טבנה (Тавна) ומנזר המלך דראגוטין (краљ Драгутин).

גאוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מפת רפובליקה סרפסקה

רפובליקה סרפסקה ממוקמת בחלקה הצפוני והמזרחי של בוסניה והרצגובינה. החלק הצפון-מזרחי של הרפובליקה הוא מישורי (סמברייה - Семберија), הצפון הוא מישורי-הררי לסירוגין והדרום הוא הררי. הנהרות המרכזיים ברפובליקה הם אונה (Уна), סאנה (Caна), סאווה (Сава), ורבאס (Врбас), בוסנה (Босна) ודרינה. ההר הגבוה ביותר ברפובליקה סרפסקה הוא הר מגליץ' (Маглић) עם פסגה בגובה 2387 מ'.

דמוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – דמוגרפיה של רפובליקה סרפסקה

רפובליקה סרפסקה משתרעת על פני 49% משטחה של בוסניה והרצגובינה, ומתגוררים בה כשליש מאוכלוסיית כל המדינה. בשנת 2005, האוכלוסייה הוערכה ב-1,479,634 תושבים, מתוכם 88.4% סרבים (נוצרים אורתודוקסים), 10.7% בוסניאקים (מוסלמים סונים), ו-0.9% קרואטים (נוצרים קתולים). עם זאת, נתונים אלה אינם מהימנים לחלוטין בהיעדר נתוני מפקד אוכלוסין רשמיים. את המפקד אינם מעוניינים לבצע גורמים רבים, מפאת טיהור האוכלוסין על בסיס אתני שהתרחש בעת מלחמת בוסניה, בשטחים הנרחבים של המדינה כולה. ברפובליקה סרפסקה שתי קהילות יהודיות זעירות, באניה לוקה ודובוי.

תרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

המשורר פיליפ וישנייץ' נולד בשטחה של רפובליקה סרפסקה, כמו גם יובאן דוצ'יץ' ואלכסה שאנטיץ' . הסופרים הידועים מרפובליקה סרפסקה הם חתן פרס נובל לספרות ד"ר איוו אנדריץ', מחמד-אלייה מאשה סלימוביץ', פטר קוצ'יץ' ובראנקו צ'ופיץ'.

המוזיאון הלאומי של רפובליקה סרפסקה ממוקם בעיר באניה לוקה, כמו גם המוזיאון לאמנות מודרנית, התיאטרון הלאומי (Народно позориште Републике Српске) והספרייה האקדמית הלאומית.

מועדוני ספורט המפורסמים בישות הם: בוראץ (Борац) המייצג את באניה לוקה, סלאבייה (Славија) המייצג את סרייבו מזרחית, רדניק (Радник) המייצג את ביליינה, לאוטר (Леотар) המייצג את טרביניה וסלוגה (Слога) המייצג את דובוי.

ברפובליקה שתי אוניברסיטאות ציבוריות: אוניברסיטת באניה לוקה ואוניברסיטת איסטוצ'נו סרייבו. מספר פקולטות של אוניברסיטת איסטוצ'נו שבסרייבו מפוזרות ברחבי הרפובליקה, כאשר הקמפוס הגדול ביותר ממוקם בסרייבו מזרחית. אוניברסיטת באניה לוקה נוסדה ב-7 בנובמבר 1975 ואילו אוניברסיטת סרייבו, ממנה צמחה אוניברסיטת איסטוצ'נו סרייבו, ב-1946.

רשתות השידור ברפובליקה סרפסקה הן RTRS הממלכתית ו-ATV אשר שוכנות בבאניה לוקה. נוסף להן, ישנה עוד תחנה בשם BN TV אשר ממוקמת בביליינה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ מדד הפיתוח האנושי לשנת 2022 בדו"ח שפורסם ב-2024 על ידי אתר מינהל הפיתוח (UNDP) של האומות המאוחדות