רצח החייל יאן שפשוביץ'

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

רצח החייל יאן שפשוביץ היה פשע שנאה שהתרחש ב-6 בנובמבר 1998 בגן הלאומי אשקלון כאשר תושב אשקלון מחלוף פדידה רצח בדקירות סכין את החייל יאן שפשוביץ.

שפשוביץ נולד בעיר ריבניצה, מולדובה, ב-11 בפברואר 1977 למניה ונאום. באוגוסט 1995 עלתה המשפחה לישראל והתגוררה בקריית מלאכי. בדצמבר 1996 התגייס לצה"ל ושירת כנהג בבסיס לציוד מרחבי של פיקוד דרום.

ב-6 בנובמבר 1998 שהה בחופשה שבת מהצבא, ונסע יחד עם אחיו התאום אדוארד ושני חברים נוספים לבילוי בגן הלאומי באשקלון. בעת שישבו באחד השולחנות בבית קפה שוחחה הקבוצה בשפה הרוסית. הדבר הרגיז קבוצה אחרת שישבה ליד, שאנשיה התנפלו על יאן וחבריו עם סכינים, בקבוקים ואגרופים. יאן נדקר בלבו ונרצח, בזמן שאחיו נפגע באפו וחייל אחר אדוארד קירשנר נדקר בגבו.

שפשוביץ נקבר בבית העלמין הצבאי בקריית מלאכי.

בהיותו רצח שנבע משנאה, המקרה זעזע את החברה הישראלית וסוקר רבות בתקשורת. המקרה גם העלה לתודעה את היחס הגזעני והמפלה של החברה הישראלית כלפי ציבור העולים מברית המועצות.

לאחר הרצח הועלו חשדות בדבר אי סדרים בחקירת המקרה עקב הקשרים האישיים לכאורה של החשודים, מחלוף פדידה ומישל אדרי, עם יחידת החקירה, זאת באמצאות גמלאי המשטרה אלברט לוי שישב יחד איתם בשולחן בעת התקיפה. בנו של הגמלאי, יחיאל לוי, שהשתתף גם הוא בתקיפה, קיבל 9 חודשי מאסר בפועל ו-18 חודשי מאסר על תנאי למשך 3 שנים, מהם ריצה 6 חודשי מאסר.

פדידה הורשע ותחילה קיבל מאסר עולם, אולם לאחר ערעור עורך דינו קבע בית המשפט כי לא ניתן לקבוע בוודאות כי פדידה ולא אדרי היה הדוקר. פדידה זוכה, ונדון לשש שנות מאסר עקב גרימת חבלה ותקיפה בנסיבות מחמירות בלבד.[1]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Flag of Israel.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא ישראל. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.