רשת הספריות העירוניות פתח תקווה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

רשת הספריות העירוניות פתח-תקווה היא רשת של 13 ספריות ציבוריות המשרתות את העיר פתח תקווה ושייכות לעיריית פתח תקווה.

דלפק השאלה ספריית הדר גנים

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספרייה בפתח תקווה נוסדה בשנת תרנ"ב (1892) עלי ידי אליהו ספיר, מורה בבית ספר יק"א של הברון (היום פיק"א). 11 שנים שימש כמורה לעברית ולערבית, את הספרייה הקים מכספו עבור תלמידיו ולצורך עבודתו. נראה כי זוהי הדוגמה הראשונה בישראל לספריית בית ספר. בשנת 1901 עזב ספיר את עבודתו בהוראה וכמה שנים אחר כך עזב את פתח תקווה, הספרייה הועברה לרשות וועד המושבה, אשר התקשה לפתח אותה, בעיקר בשל העדר אכסניה ראויה.

ד"ר כהן-ברשטיין, רופא המושבה, העמיד לרשות הספרייה חדר מחדרי עבודתו, וכן ארון ספרים שלו, ופועלי המקום עזרו בפיתוחה. פעילותו זו עוררה עליו את זעמם של חוגים דתיים שמרנים, שגרשו אותו מן המושבה ("מלחמת הצעירים והזקנים"). פעילות הספרייה שבתה לזמן מה עד להקמת ועד חדש לספרייה על ידי מר קרול.

בשנת תרע"א (1911) הלך לעולמו אליהו ספיר, בהשאירו אחריו ספרייה ציבורית הכוללת 400-500 ספרים. שנה לאחר מכן, הובא הספרן יחיאל כהן מחיפה, כדי לנהל את הספרייה ובתוך 7 שנים, גדל מלאי הספרים לכ-5000. בימיו נסגרה הספרייה שוב, עם גירוש תושבי פ"ת לת"א-יפו.

הספרייה נפתחה עם סיום מלחמת העולם הראשונה. יחיאל כהן עצמו, שב לנהל רק בשנת 1932 והחל לשקמה מהריסותיה. הוא ניהל מאבקים רבים עם המועצה המקומית, בראשותו של שלמה יצחק שטמפפר, שלא הקצתה תקציב ראוי, לטענתו, לפיתוחה של הספרייה. עד שנת 1951 ניהל יחיאל כהן את הספרייה שגודלה הגיע ל-16,372 ספרים, רובם בעברית וחלקם בלועזית. עם כניסתו של א. רואי לתפקיד מנהל הספרייה בשנת תשי"ב (1952), החלו להפתח סניפים נוספים ברחבי העיר. ארבע שנים לאחר מכן כבר פעלו בעיר 5 סניפים ולאחר 10 שנים הופעלו 10 סניפים.

רשת הספריות כוללת כיום ספרייה מרכזית ועוד 12 סניפים פעילים ברחבי העיר, בהם ניתן למצוא מבחר ספרי קריאה מהקלאסיקה והספרות החדשה, רבי מכר, רומנים, ספרי מתח, ספרות עברית, ספרי ילדים ונוער, ספרי מדע בדיוני ופנטזיה – כל האוספים מתעדכנים באופן שוטף, מנהלת רשת הספריות היא רות דוד.

שירותי רשת הספריות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברשת הספריות קיים מגוון גדול מאד של ספרים, עיתונים, ירחונים וכתבי עת, מאגרי מידע, ספרות וחומר עיוני בכל קשת הנושאים בנוסף על נושאים תורניים. ספרות בשפות רוסית, אנגלית וצרפתית. חדרי עיון לנוער, לסטודנטים ולמבוגרים בהם ניתנים שירותי אינטרנט ללא תשלום. במשך השנה מקיימות מבחר פעילויות תרבות לילדים ומבוגרים כגון "שעת סיפור", הרצאות, מפגשי קוראים-כותבים, אירועי שבוע הספר העברי ועוד.

ספריית לזרוס

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]