שברון (חברה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
סמליל החברה, בשימוש מ-2006

התאגיד שברוןאנגלית: Chevron Corporation) הוא תאגיד רב-לאומי אמריקאי העוסק באנרגיה, הפעיל ביותר מ-180 מדינות. התאגיד נקרא בעבר "סטנדרד אויל של קליפורניה", מטה החברה ממוקם בעיר סן רמון שבקליפורניה. שברון מעורב בכל תעשיית אנרגיית הגז, נפט והגיאותרמית. כולל חיפוש נפט, הפקה וזיקוק, שיווק והפצה, ייצור ומכירת כימיקלים וייצור חשמל. שברון היא אחת מהחברות הגדולות בעולם, וממוקמת במקום שלישי בדירוג החברות של כתב העת Fortune לשנת 2014.

אזורי הפעילות המשמעותיים ביותר של החברה הם בחוף המערבי של ארצות הברית, חוף המפרץ של ארצות הברית, דרום-מזרח אסיה, קוריאה הדרומית, אוסטרליה ודרום אפריקה. ב-2010 מכרה החברה 3.1 מיליון חביות בממוצע ביום של מוצרים כמו דיזל, בנזין ודלק סילוני. אזור פעילות משמעותי נוסף של התאגיד הוא אגן פרמיאן שבמערב טקסס. בנובמבר 2018 הודיע התאגיד על הצטרפותו לקבוצת "השותפות האסטרטגית של פרמיאן". קבוצה זו כוללת 17 חברות נפט הפועלות באגן, והיא שמה לה למטרה לשתף פעולה עם גורמי ממשל, ארגונים ללא כוונת רווח ועסקים מקומיים על מנת לטפל בבעיות תעסוקה ודיור, במיסוי הגבוה על שירותי הבריאות ובבעיות התנועה הנגרמות בין היתר בשל פעילותן של חברות הנפט וביניהן שברון.[1]

תחנת דלק של שברון

פעילות האנרגיה החלופית של שברון כוללת ייצור אנרגיית מימן, אנרגיה סולארית, אנרגיה גאותרמית, אנרגיית רוח, דלק ביולוגי. בשנים 2011-2013 תכננה החברה להשקיע 2 מיליארד דולר באנרגיה מתחדשת. החברה טוענת כי היא היצרנית הגדולה ביותר בעולם של אנרגיה גאותרמית.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא שברון בוויקישיתוף
  • שברון, באתר "Yahoo! Finance" (באנגלית)
  • שברון, באתר "MarketWatch" (באנגלית)
  • שברון, באתר "CNN Money" (באנגלית)
  • שברון, באתר "Bloomberg Business" (באנגלית)
  • שברון, בגוגל פיננסים

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]