שיחה:אנבאר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

האם יש סיבה מיוחדת להוספת התאריכים העבריים? גם אם קיימת סיבה כזאת, מדוע התאריך הלועזי נמצא בסוגריים? לדעתי אין להוסיף תאריכים עבריים בערכים שלא נוגעים ישירות ליהדות. גילגמש שיחה 20:15, 30 באוגוסט 2007 (IDT)

עניין התאריכים העבריים בערכים כלליים הוא סוגיה ישנה. לגבי ערך ספציפי זה - מעיון קל בערך, נראה שהוא נבנה תוך כדי הסתמכות על מקורות יהודיים, כך שאך טבעי שהתאריכים יהיו בשנים עבריות. יש גם לזכור שבמקרה כזה, השנים העבריות הם יותר מדוייקות, שכן ה"תרגום" שלהם לשנים לועזיות עלול לטעות בשל אי-החפיפה בין לוחות השנה. כמובן, מה שצריך לעשות זה למצוא את המקורות הלועזיים, ובכך לא רק שתיפתר הבעיה, אלא אפילו לא תתחיל. דניאל צבי 17:29, 31 באוגוסט 2007 (IDT)
אני סבור שאין בשום פנים ואופן להשאיר תאריכים עבריים בערכים כלליים ללא קשר למקורות שעליהם נבנה הערך. מה עוד שיש בסגוריים תאריכים לועזיים תקניים. גילגמש שיחה 17:31, 31 באוגוסט 2007 (IDT)
אבל מי אמר לך שהוא תקני? אם התאריך העברי הוא ד'ש', הרי ששנת 540 היא רק ניחוש, שהרי בהחלט אפשרי שמדובר בחודש תשרי של ד'ש', והשנה הלועזית היא בכלל 541. דניאל צבי 17:35, 31 באוגוסט 2007 (IDT)
יש פה שתי סוגיות. או שהתאריך הלועזי נכון ואז אין בעיה להשתמש בו או שאינו נכון ואז צריך למחוק אותו גם מהסוגריים. סוגיה אחרת היא מקורות נוספים, מלבד המקורות העבריים. אני בטוח שנושא כללי כמו עיר בפרס מוכרת גם במקורות אחרים. עיון נוסף בערך שבור הראשון מעלה סוגיה קשה יותר - שלטונו, על פי הערך, התחיל בשנת 241. לכן, לא הגיוני שבנה עיר כלשהי בשנת 230. גם אם נניח שהיה אחראי על בניית עיר מסוימת 11 שנה לפני עלייתו לשלטון בעת ששימש בתפקיד רשמי כלשהו, יש בעיה בערך כי פה כתוב במפורש שהיא נבנתה על ידי מלך שבור הרשון. לכן, יש אולי בעיה חריפה יותר במקורות שמהם שאוב המידע מלבד השימוש בשנים עבריות. גילגמש שיחה 17:41, 31 באוגוסט 2007 (IDT)
אני מתנגד להתנגדותך לתאריכים עבריים, ולמה זה מפריע לך? לגבי הדיוק - לרוב, הוספת 'בערך' פותרת את בעית הדיוק. את המידע על בניית העיר לקחתי מן הערך 230 ומהקישור החיצוני שצויין בערך, לא מצאתי מקורות חיצוניים אחרים; ובכלל, התרשמתי שעיקר חשיבותה של העיר (לדורות) נזכר במקורות יהודיים, וגם בינויקי לא מצאתי לה. בברכה, ינבושד 14:24, 2 בספטמבר 2007 (IDT).
אסביר למה זה מפריע לי. הציבור הרחב חי על פי הלוח הלועזי ולא על פי הלוח העברי. על כן, זה הלוח שצריך להופיע בערכים. בערכים הקשורים קשר הדוק ליהדות ניתן להוסיף בסוגריים גם תאריך עברי. ערך על עיר בפרס לא קשור בקשר הדוק ליהדות או לישראל. על כן, התאריכים צריכים להופיע בצורתם הלועזית. המילה "בערך" לא יכולה לפתור את הבעיה במקרה זה. ניתן לכתוב שהעיר נבנתה במחצית הראשונה של המאה ה-3 בעת שלטונו של המלך שבור. כאן הטווח הרחב יפתור את הבעיה במידה מסוימת. יש פה בעיה שחורגת מערך בודד זה כי אני רואה בעיה בשימוש בתאריכים עבריים בנושאים שאינם קשורים בקשר הדוק ליהדות. גילגמש שיחה 14:32, 2 בספטמבר 2007 (IDT)
מוכח שהערך הזה קשור ליהדות, עובדה שמקורות חיצוניים לגבי נושאו הם דלים (מזכיר לי את עיר הגולים נהרדעא). גם בעריכם כללים (כל עוד לא מדובר בזמרים וכדורגלנים) אינני רואה כל בעיה בציון התאריך העברי (אחרי הכל זו ויקפדיה העברית). כדאי לבדוק מעט פרטים כלליים באשר לערך הזה, ואם זה נצרך - להעביר לישיבת פירוז שבור. בברכה, ינבושד.
אני דווקא כן רואה בזה בעיה. עיר בפרס קשורה ליהדות בדיוק כמו שלונדון קשורה ליהדות - הקשר הוא רופף ביותר. כמו בלונדון, גם בעיר זו היו קיימים מרכזים יהודיים. אז מה? תאריך יסודה חייב להינתן בלועזית ולא בתאריכים עבריים. לגבי העברת התוכן ל"ישיבת פירוז שבור" - אין לי דעה. גילגמש שיחה 14:38, 2 בספטמבר 2007 (IDT)
עוד לא הסברת מה מפריע התאריך העברי. מה הוא גורע מן הערך? בברכה, ינבושד.
השאלה היא מה שמה המדויק של העיר? מן השם שמופיע באנציקלופדיה ג'ודאיקה אני הגעתי רק למקורות יהודיים. אין ספק שאם מדובר בעיר היסטורית שהוקמה על ידי שבור הראשון, יהיו יותר מקורות עליה. בקויקפדיה האנגלית כתוב על שבור שהוא:

Shapur I built the great town Gundishapur near the old Achaemenid capital Susa, and increased the fertility of the district by a dam and irrigation system - built by the Roman prisoners - that redirected part of the Karun River. The barrier is still called Band-e Kaisar, "the mole of the Caesar." He is also responsible for building the city of Bishapur, also built by Roman soldiers captured after the defeat of Valerian in 260.
--‏Karpada‏ 17:02, 4 בספטמבר 2007 (IDT)


יש לי יש לי - כנראה מדובר בעיר הזאת. --‏Karpada‏ 17:04, 4 בספטמבר 2007 (IDT)

והערה אחרונה - המידע בויקיאנגלית די עלוב, אבל הפראנג'ים כתבו ערך לא רע. --‏Karpada‏ 17:06, 4 בספטמבר 2007 (IDT)
תודה, הוספתי קישור, אשמח אם מישהו ירחיב. בברכה, ינבושד.

שינוי שם ל"אנבאר"[עריכת קוד מקור]

אני רוצה להרחיב את הערך כדי שיהיה מקיף יותר ולא יתייחס רק לנושא היהודי או יסתמך רק על מקורות יהודיים. העיר מוכרת בשמה "אנבאר" בספרות המחקר (כך גם בוויקיפדיות האחרות). כמובן שהשם "פירוז שבור" יופיע בערך, אבל ראוי שהשם הרשמי יהיה "אנבאר".מתייגת את אלדד, amikamraz, Ewan2, deror_avi, נילס אנדרסן, יונה בנדלאק, המקיסט, mbkv717בעלי הידע בתעתוק, , Theshumai biegelבעלי הידע בהעת העתיקה וסיון, יואל, אלדד, מגזין יהלוםבעלי הידע בפרסית. סיון ל - שיחה 10:51, 17 בינואר 2019 (IST)

סיון, אני לא מכיר אותה בשמה "אנבאר", אבל אני תומך בבקשתך לאור היותך אורים ותומים עבורי. נמתין מעט לתגובות נוספות, ואז נעביר. אלדדשיחה 10:54, 17 בינואר 2019 (IST)
תייגי אותי כאן שוב בבקשה, לאחר זמן מסוים, כדי שנוכל להעביר. אלדדשיחה 10:58, 17 בינואר 2019 (IST)
מסכים לגמרי עם סיון ועל אחת כמה וכמה אם הערך יורחב אל מעבר לנושאים הקשורים ליהדות. Amikamraz - שיחה 11:07, 17 בינואר 2019 (IST)
קודם כל יש לכתוב את הערך העוסק בעיר אנבאר בעיראק, ורק לאחר מכן ניתן יהיה לשלב את המידע המצוי בערך הנוכחי בפרק העוסק בהיסטוריה של העיר. במחשבה שניה, ניתן להשאיר את הערך, ולאחר כתיבת הערך העוסק באנבאר, לכלול בו הפניה לערך משנה מורחב, העוסק בקהילה היהודית בעיר בתקופה שקדמה לכיבוש המוסלמי. איש שלום - שיחה 23:32, 20 בינואר 2019 (IST)

מעיון בויקיפדיה באנגלית הבנתי, שכיום אנבאר היא עיירה או עיר קטנה במחוז אל אנבאר בעיראק. הערך העוסק בעיר מתייחס בעיקר לתולדותיה בתקופה הקדם ערבית, ולא כולל כמעט נתונים על גודלה ואוכלוסייתה. מכאן אני מסיק, שלאחר הכיבוש המוסלמי ירדה העיר מגדולתה. איש שלום - שיחה 00:33, 21 בינואר 2019 (IST)

לענ"ד אין צורך בשני ערכים נפרדים. גם בספרות מחקרית (כמו אנציקלופדיה איראניקה והאנציקלופדיה של האסלאם) הערך קיים תחת השם "אנבאר". אם אתה רוצה לייחד ערך נפרד לחשיבותה של העיר ביהדות, אין מניעה ליצור ערך כזה. אבל הערך "אנבאר" (עם קישורי בינוויקי הנוכחיים) צריך לעמוד תחת השם "אנבאר" ולכלול את כל ההיסטוריה של העיר, ולא רק מהזווית היהודית. מתייגת שוב את , Theshumai biegelבעלי הידע בהעת העתיקה וסיון, יואל, אלדד, מגזין יהלוםבעלי הידע בפרסית. סיון ל - שיחה 09:25, 22 בינואר 2019 (IST)
כפי שהבהרתי למעלה, אין לי התנגדות לכך, שתכתבי מחדש ותרחיבי את הערך תחת השם "אנבאר", שמה הנוכחי של העיר, אם יש לך גישה למקורות הכוללים מידע על ההיסטוריה של העיר מהכיבוש הערבי ועד לימינו. הבעיה איננה שם הערך, אלא התוכן שלו. הערך במצבו הנוכחי עוסק רק בתולדות העיר בתקופה בה היא נקראה "פירוז שבור" (התקופה הקדם-מוסלמית). איש שלום - שיחה 23:40, 22 בינואר 2019 (IST)
זו אכן הייתה כוונתי :) סיון ל - שיחה 08:34, 23 בינואר 2019 (IST)
בוצע בוצע. סיון ל - שיחה 09:26, 24 בינואר 2019 (IST)
האם במקורות שלך קיים מידע לגבי העיר אנבאר בימינו (מיקום מדויק, גודל אוכלוסייה וכ"ו)? אם יש לך גישה לנתונים אלו, אודה לך אם תוכלי לשלב אותם בפתיח לערך. איש שלום - שיחה 00:38, 25 בינואר 2019 (IST)