שיחה:חץ וקשת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

מלחמת מאה השנים[עריכת קוד מקור]

גלגמש, אולי כדאי שגם תכתוב קצת בנושא מלחמת מאה השנים. זה רלוונטי במיוחד למאמר זה כי במלחמה זו היה עימות בין רובה הקשת (צרפת) לבין הקשת הארוכה (אנגליה). אני מניח שאתה מתמצא יותר ממני בנושא (והמאמר שיש בויקי הוא קצרמר) אז אני אשמח לשמוע על תפקוד הקשתות השונות במלחמה. אם אני לא טועה, בקרב בקרסיי (קרב קרסיי) קרב אז'נקור האנגלים ניצחו בזכות הקשת הארוכה. MathKnight 14:58, 10 פבר' 2005 (UTC)

תודה רבה על ההזמנה. לצערי אני עמוס עד מעל הראש עם הפרויקטים הנוכחיים כמו מיון לקטגוריות, בעיות עם העמוד הראשי החדש, כתיבת קרב גאוגמלה שסיימתי פחות או יותר היום ונשאר לי רק להוסיף כמה פרקים קטנים ותיקונים לערך סטלין. בקשר לקרב ספציפי שהזכרת, אז זאת טעות נפוצה. לא מנצחים בקרב בזכות הנשק אם הוא באותה רמה טכנולוגית, אלא בזכות הטקטיקה. האנגלים פשוט היו טובים יותר. לנשק היה תפקיד משני. מה גם, כפי שכבר כתבתי בערך זה, הקשת הארוכה לא חדרה את שריון האביר ממרחק רב ומה שגרם לניצחון האנגלים הוא האנדרלמוסיה בשורות הצרפתים והמשמעת האנגלית. הקשת רק סייעה להם, אך לא ניצחה עבורם את הקרב. גילגמש שיחה 15:03, 10 פבר' 2005 (UTC)
תודה על התשובה. MathKnight 16:13, 10 פבר' 2005 (UTC)
בסוף הרחבתי את הנושא הזה במלחמת מאה השנים עם הסבר מפורט. גילגמש שיחה 17:13, 12 אפר' 2005 (UTC)

הכנת הקשתות[עריכת קוד מקור]

מישהו אולי יודע ו/או יכול להפנות לאתר המכיל הוראות טובות ופשוטות לגבי ייצור קשתות ביתי ? אני מכוון למשהו בסיסי ופשוט אך אפקטיבי ןעמיד לאורך זמן. רעיונות ? תודה מראש.

קטע שנמחק ממלחמת מאה השנים#כלי נשק, הטקטיקה והאסטרטגיה[עריכת קוד מקור]

בקרבות עצמם נהגו האנגלים בד"כ להסתמך על קשתותיהם הארוכות ולא על הסתערות על מערך האויב. בניגוד לדעה הרווחת הקשת הארוכה לא הייתה קטלנית במידה שהסופרים האנגליים, שאליהם נחשף רב הציבור הישראלי, מתארים.

הסיבה נעוצה בעובדה שחוד החץ צריך להיות צר וארוך. במידה והחץ חדר את השריון ולא פגע באיבר חיוני, שום פעילות לא נפגעה. פגיעה ביד או ברגל לא גרמה לשיתוק האביר, וייתכן שבשל להט הקרב לא יחוש כאב .חץ בעל חוד קטן כל כך לא גורם לנזק רב, אלא אם כן פגע וחדר באחד מהמקומות הבאים - מפרק, ראש, פנים, איברי מין, עורק ראשי או איברים פנימיים. פגיעה במפרק היתה אפשרית, אך קשה בגלל גודלו הקטן, תוצאת פגיעה כזאת היתה שיתוק האביר למשך כל הקרב. פגיעה בראש לא היתה משמעותית כי לאבירים היו 2-3 קסדות על הראש - כובע מטבעות פלדה, עליו כובע פלדה ועל זה מה שנקרא "GREAT HELM". פגיעה בפנים או באיברי מין היתה אפשרית, אך לא סבירה בגלל גודלם הקטן. פגיעה בעורקים ראשיים כמעט בלתי אפשרית כי כולם עוברים בחלקים הפנימיים של הגפיים. פגיעה באיבר פנימי היתה קשה בגלל גודלם הקטן יחסית וההגנה המרובה שיש לאיזור - המגן כיסה בד"כ את איזור החזה והבטן. בנוסף, גם אם החץ חדר, מהירותו ירדה מאוד בגלל השריון ועשרות שכבות הבד שמגנות על הגוף מחבטות. כתוצאה מכך הפצע לא יהיה מסוכן ברב המקרים. הדימום יהיה לא רציני, לפחות בהתחלה. יכול להיות שהאביר ימות אחר כך בגלל זיהום, אבל בינתיים הוא יכול לעשות שמות במערך הקשתים.

את הפסקה השניה מחקתי משם מכיוון שהתיאור מתאים היכן שהוא לערך הזה ולא לשם. טרול רפאים 22:05, 9 אוגוסט 2005 (UTC)

כתבתי את החלק הזה בכוונה בערך ההוא כי יש בלבול רב בנושא. רבים סבורים שהקשת הארוכה חיסלה את הפרשים הכבדים וזאת שטות גמורה, כפי שהראתי בקטע. אם מקומו לא בערך המרכזי, אולי צריך לפתוח את הערך "רפואה קרבית", להעבירו לשם ולהפנות ממלחמת שלושים השנה לערך החדש בעזרת "ראו גם". גילגמש שיחה 05:12, 10 אוגוסט 2005 (UTC)

לדעתי חובה לחבר ערך זה עם הערך "קשתות".

אטימולוגיה[עריכת קוד מקור]

משתמש:Reuveny - מחקת קישור לאטימולוגיה. זו מחיקה לא מועילה. יש כאן הרחבה של הבנת המושגים, מה גם שקישור להסבר לשוני נעשה במאות ערכים. 00:00, 16 במאי 2014 (IDT)

אני לא מבין במה זה מוסיף לערך. מה גם שרוב הטקסט בקישור עוסק בכלל במשמעויות אחרות של "קשת". Reuveny - שיחה 03:53, 16 במאי 2014 (IDT)
זה קישור לבלוג. לא נכנסתי, אבל עצם זה שזה קישור לבלוג מחליש את הצורך בו. גילגמש שיחה 03:56, 16 במאי 2014 (IDT)

דיווח על טעות[עריכת קוד מקור]

פרטי הדיווח[עריכת קוד מקור]

למה אין בינוויקי לen:Bow and arrow? דווח על ידי: ראובן מ. - שיחה 00:05, 10 בנובמבר 2015 (IST)

עכשיו יש. הערך העברי הצביע על הערך קשת. שיניתי, אביהושיחה 06:01, 10 בנובמבר 2015 (IST)


מורה בתנ"ך[עריכת קוד מקור]

לפני כעשור, אנונימי רשם בערך שמורים זה כינוי תנ"כי לקשתים. בהמשך המונח שונה ללשון יחיד. מהבדיקה הקצרה שלי (קצת גיגול...לא מומחה ואין לי קונקורדנציה), זו לשון תנ"כית ל"יורים" או "יורה". האם מישהו יכול לאמת את הטענה בערך? ‏Hummingbird° יש לך הודעה ° כולי אוזן 16:34, 10 במרץ 2016 (IST)

משתמש:Eldad יודע. גילגמש שיחה 18:35, 10 במרץ 2016 (IST)
בדקתי עכשיו בקונקורדנציה חדשה לתנ"ך של אברהם אבן-שושן, וכתוב שם: מורה(3) יורה חצים. שתי דוגמאות: "את החצים אשר אנוכי מורה" (ש"א, כ36); "וימצאהו המורים בקשת" (דה""א י3). אלדדשיחה 18:42, 10 במרץ 2016 (IST)
אז הבנתי נכון, המשמעות היא לא קשת (מקצוע) אלא פעולה שמישהו יורה חץ? ‏Hummingbird° יש לך הודעה ° כולי אוזן 20:23, 10 במרץ 2016 (IST)
אני לא יכול לומר בוודאות למה הכוונה בדיוק כאן. אני מבין, כפי שכתבתי לעיל, שהכוונה למי שיורה חצים. אלדדשיחה 20:39, 10 במרץ 2016 (IST)

מקור לאופן מתיחת הקשת[עריכת קוד מקור]

שלום לכולם, ערך ראשון שאני מבקש לערוך, אך קרוב לליבי כמדריך חץ וקשת. כרגע כתוב בערך כך: "הקשת דורך את הקשת על ידי מתיחת המיתר אחורה, דבר המכופף את הקשת ומשווה לה צורה קשתית או החזקת המיתר במקום ומתיחת הקשת קדימה. בדרך כלל הקשת הארוכה נדרכה עם הקשת והמיתר היה יציב, ואילו הקשתות הקטנות יותר נדרכו בעזרת המיתר."

אשמח אם מישהו יודע מה המקור למשפט זה? האופציה של החזקת המיתר ומתיחת הקשת קדימה מאוד מוזרה לי אך אולי יש משהו שאינני מכיר ואני לא רוצה לערוך סתם Doombrigade (שיחה | תרומות | מונה) לא חתם/ה

משתמש:Doombrigade, ראשית, כל הכבוד ששמת לב לבעיה הזאת בערך. בדקתי בספר שלי שנכתב על ידי מומחה לקשת ארוכה בשם לודס (loads) ומצאתי את הפסקה הבאה: "Archers had to sustain a very laborious workload, drawing back their

heavy bows again and again, and so non-restrictive attire was essential." מכאן עולה בבירור שקשת ארוכה נדרכה על ידי מתיחת המיתר לאחור. לאור זאת, מחקתי את המשפט השגוי מהערך.

לגבי הרחבת הערך - אשמח כמובן אם תרחיב את הערך. אשמח לסייע לך במציאת מקורות והדרכה כללית. גילגמש שיחה 16:41, 21 ביולי 2019 (IDT)

תודה על העדכון! האמת שמעולם לא חשבתי לערוך ערך בויקיפדיה, תמיד השארתי זאת לטובים ממני, אבל אולי באמת אנסה את ידי בערך זה ונראה מה אוכל לעשות. אנסה לקרוא שוב ולראות מה הייתי מוסיף משנה וכשיהיו לי רעיונות אשמח לעזרתך. Doombrigade - שיחה 10:09, 22 ביולי 2019 (IDT)