שיחה:נטורי קרתא

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

נתבקשתי להסביר את מחיקת הקטע: "לאחרונה, קנו "נטורי קרתא" את קולנוע אדיסון והם מתכוננים לבנות שם מרכז סאטמרי. לדעתם יש בזה סגירת מעגל שבמקום שהיה אנטי תיזה לדרכם יהיה מרכז שלהם/"

לדעתי: א. מידע זה איננו בעל ערך אנציקלופדי, הוא יותר פרט רכילותי או אנקדוטה עוקצנית. ב. "לדעתם יש בזה סגירת מעגל", לדעת מי? אולי יותר לדעת החילוני המתבונן מהצד, קוני הקולנוע בוודאי לא התכוונו ליותר מיזמות עסקית רווחית. ג. קנייית הקולנוע איינה שייכת לערך "נטורי קרתא" מאחר והוא ערך אודות פלג במאה שערים, ולא אודות חסדות אחת בה (סאטמר).

בעקבות חג העצמאות שזה עתה חגגנו, נתקלתי ב-YNET בידיעה שכמה אברכים המזוהים עם "נטורי קרתא" שרפו (כהרגלם כל שנה) את דגל המדינה. התגובות לא איחרו וחלקן הלא מבוטל אמר בציניות שהם (נטורי קרתא) בוודאי נהנים מתמיכת המדינה, תקציבה וקיצבאותיה. אני חייב לומר שלהפתעתי היו תגובות ששפכו מעט אור ואמרו שלמען האמת אין הם (נטורי קרתא) נוטלים או מקבלים שום סיוע מהמדינה. הם גם לא מצביעים למוסדות המדינה ולא מציגים אף רשימה מטעמם, כל זה בוודאי בהתאם לעמדתם הגורסת שלמדינת ישראל אין זכות קיום. כל זה טוב ויפה, אבל יש צורך באישוש ובאימות הדברים (וגם בוודאי לתת להם פומבי בערך עצמו). מעבר לכך, נשאלת השאלה ממה הם (נטורי קרתא) מתפרנסים? לא יתכן שכולם רק עוסקים במסחר או נותנים שירותים זה לזה

עיין בערך העדה החרדית ובפרט בקטע העדה סאטמר ונטורי קרתא. ככל הידוע לי מקורות פרנסתם הם: א)מערכת הכשרות (בד"ץ העדה החרדית). ב) כתיבת סת"ם וכד' ג) חלפנות כספים (כיוון שהם לא מקבלים את העיקרון של "דינא דמלכותא דינא" על מדינת ישראל הם יכולים לסחור גם בדולר שחור - אם כי יתכן שזו סתם עלילה). ד) סוחרים (ספרים, בגדים וכו') ה) כספי תרומה של חסידי סאטמר בארה"ב. אסי אלקיים 21:20, 6 מאי 2006 (IDT)
ביחס ללקיחת כספים מהמדינה אין אחידות. יש כאלה הלוקחים ויש שנמנעים מזה. ביחס לפרנסה, כל עבודה יכולה לפרנס בלי להסתייע במדינה. כמובן שיש ביניהם כמו בין כל החרדים אחוז גבוהה של אברכים הלומדים בכוללים (אשר לא לוקחים כסף מהמדינה אלא חיים מתרומות בארץ ובחו"ל) ועבודות שונות. רעיונאי 21:38, 7 מאי 2006 (IDT)

מה הקשר לחסידות ?[עריכת קוד מקור]

צריך למחוק את הקטגוריה חסידות מהערך אמנם יש השפעה רעיוניות הקשורה לסטמר אולם חלקים מנטורי קרתא אינם חסידים כמו הרב משה הירש למשל . מבקש להסיר נמיוט 13:08, 16 יוני 2006 (IDT)

אני מסכים שאין קשר בין נטורי קרתא לחסידות. זו תנועה רעיונית פוליטית. אין קשר בינה ל"חסידות". יש חסידויות שתומכות בדרכה, אבל כאדם שמכיר קצת את מערכת הקשרים נראה לי אבסורדי לחלוטין לשייך כאן "חסידות". רעיונאי 05:25, 19 יוני 2006 (IDT)
האם הבנתי נכון: נטורי קרתא נמנים עם המתנגדים? Anti-wikiped 21:39, 28 בדצמבר 2006 (IST)
לא וכן. יש חסידים ויש מתנגדים. זה פשוט תחום אחר של דיון דתי. DGtal 21:42, 28 בדצמבר 2006 (IST)
הבנתי, מה שמייחד אותם זה הגישה הקיצונית במיוחד נגד הציונות מנקודת מבט חרדית, אך יש בתוכם חרדים מזרמים שונים. המכנה המשותף הוא יותר פוליטי Anti-wikiped 21:51, 28 בדצמבר 2006 (IST)
אני אישית מעדיף לקרוא לדיון הזה דיון דתי (הדיון סובב סביב טקסטים דתיים במידה רבה), אבל מבחוץ זה נראה בעיקר פוליטי. DGtal 21:53, 28 בדצמבר 2006 (IST)
דעתך מקובלת עליי. Anti-wikiped 22:04, 28 בדצמבר 2006 (IST)

הסתייגות מהכללת כל נטורי קרתא בקהל חברי אחמדיניג'אד[עריכת קוד מקור]

מקריאת הערך משמע שכל החבורה תומכת במעשי המזדהים עם אחמדניג'אד, ערפאת וכדו'. למעשה, למיטב ידיעתי, מדובר בשוליים של הקבוצה הזו, וחלק גדול שם (אולי הרוב) מסתייגים מכל שיתוף פעולה עם שכגון אלו. אני לא יודע איך לכתוב את זה בדיוק בערך (וגם לא בטוח אם התמונה של הפגנה מייצגת את הרוב או המיעוט הקולני). DGtal 13:37, 14 בדצמבר 2006 (IST)

תיקנתי רוני 13:53, 14 בדצמבר 2006 (IST)


מחיקת תמונה "אחד מאנשי נטורי קרתא"[עריכת קוד מקור]

מחקתי את התמונה של אחד מאנשי נטורי קרתא, כי בתמונה רואים דמות ירושלמית רגילה, ולא כל הירושלמיים שייכים לנטורי קרתא.מוטי הכותב 11:48, 19 במרץ 2007 (IST)

פילוג "אהל שרה" מ"תורה ויראה"[עריכת קוד מקור]

כתוב בערך: "פלג קיצוני שאנשיו מרוכזים בישיבת "אוהל שרה" התפלג מ"תורה ויראה" בגלל מחאתו של הרב ירחמיאל משה דומב ממנהיגי תורה ויראה על נסיעתם של קיצונים מאנשי נטורי קרתא לאיראן לכנס מכחישי השואה. פלג זה המכונה 'סיקריקים' מוציא ביטאון שבועי המתחרה ב"החומה" ושמו "האמונה" הדמות התורני שנחשב כמזוהה איתם היא רבי חנינא לייטנר מארצות הברית.". עובדתית זה לא נכון. פילוג אהל שרה מתורה ויראה נעשה הרבה לפני הנסיעה לאיראן. מה שנכון הוא שמדובר על רקע דומה, של השאלה הכללית של הזדהות עם הפלשתינים וארגוני הטרור, ושל נושא פרטי של בריונות רחוב. כעיקרון המצב ב'נטורי קרתא' מאד מורכב. הפלג שמקורב לעדה החרדית איננו מכונה כיום 'נטורי קרתא'. הפלג המרכזי של הנטורי קרתא הוא בראשות דומב, והוא מרוכז בישיבת תורה ויראה. תורה ויראה מסתייגים מכל הזדהות עם הפלשתינים, ולהירש ודומיו אין שם דריסת רגל. פלג אהל שרה המכונה סיקריקים הוא קבוצה בריונית שמטילה את חיתתה על אנשי העדה החרדית בעיקר, והיא פרשה מתורה ויראה על רקע (ולא כתוצאה ישירה) שאנשיה נסעו לבקר את ערפאת, לנחם ברמאללה, וכו'. הנוסעים לאיראן שייכים לפלגים קיצוניים עוד יותר, שאינם מתגוררים בארץ כעיקרון קדוש. באוהל שרה הסתייגו מהנסיעה לאיראן, מכיון שראו בכך צעד טקטי שגוי (ולא מסיבה עקרונית), ואף הוציאו גינוי רשמי. כמחאה על הגינוי פרשה משפחת הירש זמנית מאהל שרה מיוזמתה, ושבה לשם לאחר זמן. יעקב135 08:45, 15 באפריל 2007 (IDT)

כתובת ישיבת "אוהל שרה"[עריכת קוד מקור]

מישהו יודע במקרה מה הכתובת של הישיבה? Fade to Black

אף אחד לא יודע... Fade to Black 22:22, 20 בספטמבר 2007 (IST)
רח' נחום בלעכער בשכונת מאה שערים. אגב במשך שנים למד בבית מדרש זה הרב אלישיב (האנטי-תזה) של נטו"ק יהודה מלאכי 10:31, 24 בספטמבר 2007 (IST)
זה קרוב ל"תורה ויראה"? (אגב, התפללתי בתורה ויראה ביום הכיפור האחרון). Fade to Black 22:35, 25 בספטמבר 2007 (IST)

זה במרחק של כמה רחובות שלוימי - שיחה 11:04, 6 בנובמבר 2008 (IST)

לגבי מחיקת קטע ההשקפה[עריכת קוד מקור]

לכבוד yoavb לא הבנתי למה מחקת את הקטע שמלמד שפגישה עם הצד הלוחם היא מעלה כשמדובר בפיוס שלוימי - שיחה 11:03, 6 בנובמבר 2008 (IST)

ר' עמרם בלוי[עריכת קוד מקור]

כל הקטע בענין פילוג הנטורי קרתא מעדה החרדית, אינו מדוייק וגם אינו מובן. מה ענין נישואיו של ר' עמרם לרות ב1965 להפילוג בקום המדינה? דרך אגב לרות יש ספר מאד מעניין שבו היא מייצגת את גירסתה לסיפור, וגם לגירסתה וחלקה לסיפור של יוסל'ה שוכמכר. איני זוכר את שם הספר.--אליהו ארונוביץ - שיחה 20:13, 28 באפריל 2009 (IDT)

שם הספר הוא "שומרי העיר"--חכם בן חכם מחוץ לחשבון - שיחה 00:43, 11 ביוני 2010 (IDT)

מדוע פגישה שלהם עם ערפאת[עריכת קוד מקור]

מצויינת בסעיף - "תמיכה בשונאי ישראל"? הטענה שערפאת הוא שונא ישראל היא טענה פוליטית בעליל. -- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת

השמטת מילה אחת קריטית. הכותרת המדוייקת היא "חבירה לשונאי מדינת ישראל". כמדומני שהיות ערפאת "שונא מדינת ישראל" היא עובדה שקשה ביותר לחלוק על נכונותה, וממילא אין כאן בעיה של טענה פוליטית. ‏DGtal‏ 10:15, 18 בנובמבר 2009 (IST)
זאת בהחלט טענה פוליטית. בשמאל לא יסכימו עם טענה זו. אתה חושב שראש הממשלה שכינה את ערפאת "ידידי" חשב שהוא שונא את מדינת ישראל? -- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת
אני חושב שהגזמת. מעשיו והתבטאויותיו מצביעות באופן מוחלט על היותו מתנגד למדינת ישראל. שלום עושים עם אויבים, זה לא הופך אותם לחברים. אשמח לדעה נוספת. ‏DGtal‏ 10:45, 19 בנובמבר 2009 (IST)
שונא מדינת ישראל מובהק, מה נראה לך? האם הוא הרג ישראלים מתוך אהבה? לא זכור לי ראש ממשלה שכינה אותו ידידי, ואם הוא עשה כך, בטח רץ אח"כ להקיא. כן זכור לי נשיא מדינה שכינה אותו "כאלבּ‏". ברכות אריאל פ. שיחה 11:06, 19 בנובמבר 2009 (IST)

שנאה היא לדעתי מילה שאמורה להיות מחוץ ללקסיקון המלים בו אנו כותבים כאן, היא מביעה אמוציות חריפות ואינה מתאימה לז'רגון האנציקלופדי. עדיף "מתנגדי" או מילה יותר נייטרלית. אסי אלקיים - שיחה 10:33, 20 בנובמבר 2009 (IST)

שנאה היא מילה שמתארת שנאה, וכשנוצר צורך לתאר שנאה (רצח ילדים והוריהם, רצח מורים ותלמידיהם וכן הלאה) יש להשתמש במילה זאת. ברכות אריאל פ. שיחה 17:55, 21 בנובמבר 2009 (IST)

לאחרונה?[עריכת קוד מקור]

בערך כתובה הפסקה: "לאחרונה נסעה קבוצה שולית וקיצונית ביותר מתוך הקנאים, לוועידה להכחשת השואה בטהרן, ונפגשה עם נשיא איראן מחמוד אחמדינז'אד, השונא המוצהר של מדינת היהודים, בו הם רואים את חברם הטוב ביותר, ודוברם כינה אותו "ידידי הטוב".[6]" מתי זה לאחרונה? 17:54, 11 באפריל 2010 (IDT)

קנאים[עריכת קוד מקור]

נדמה שבמקרים רבים הפרק על "קנאים" מתייחס לחרדים בכלל ולא מתעסק רק בנטורי קרתא. לכן האם לא יהיה נכון להעביר את חלקו או אף כולו לערך על חרדים?. שי חלצי - שיחה 21:44, 2 במאי 2010 (IDT)

ממש לא נדמה. ברכות אריאל פ. (slav4)דף שיחה 23:25, 2 במאי 2010 (IDT)

קבוצה שולית?[עריכת קוד מקור]

לא ברור לי מדוע הקבוצה שנסעה לאירן מוגדרת כקבוצה שולית מתוך הנטורי קרתא, האתר הרשמי של נטורי קרתא בארה"ב מציג את הנסיעה הזאת, יחד עם פעולות דומות נוספות, כגון הנסיעה לרצועת עזה בשנה שעברה.--חכם בן חכם - שיחה 00:45, 11 ביוני 2010 (IDT)

ראה בערך, תמונה של מודעה בה "נטורי קרתא" מתנערת מהמעשה הקיצוני של הנסיעה לאיראן. יש להבחין בין עזה (כנראה כשר יותר בעיני נטורי קרתא) לבין איראן. ויקיפד ~ התא הקולי ~ מה? 02:32, 11 ביוני 2010 (IDT)

חוסר איזון חמור[עריכת קוד מקור]

הערך מציג את התנועה מנקודת מבט ציונית ברורה ומהווה יותר סיכום של המתקפות נגדם מאשר על פעילותם, העובדה כי הטענות שלהם הם שטויות לא לטעמי איננה צריכה להשפיע על הטקסט. 10:29, 18 ביוני 2010 (IDT)

קריאה להשמדת מדינת ישראל[עריכת קוד מקור]

בניגוד לטענה שגויה, ובניגוד לעריכתו של נרו, אין בקרב קבוצת הנטורי קרתא כאלה הקוראים להשמדת מדינת ישראל, במעט מחשבה מבינים שקריאה כזאת היא קריאה להשמדה עצמית, נכון, זה מאד פופולרי לטעון כך נגד הקבוצה הפרובוקטיבית הזאת, אבל זה לא נכון, וזה לא אמור להיות כתוב לא בערך ולא בפתיח, מה שנכון נכון, ומה שלא נכון לא נכון... טיפוסי - שו"ת 15:31, 15 במאי 2011 (IDT)

לא כתוב השמדת תושבי המדינה. גם הרבי מסאטמאר כתב שיש להתפלל שהמדינה תושמד בלי שייפגע אף יהודי. אבל נטורי קרתא קיצונים עוד יותר, ובמיוחד הפלג הסיקריקי, ולהם ודאי אין שום בעיה שיושמדו החילונים. לחלקם אין בעיה שיושמדו גם רבים מהדתיים. נרו יאירשיחה • י"א באייר ה'תשע"א • 15:35, 15 במאי 2011 (IDT)
גם הם כמו הרבי מסאטמער מתפללים שהמדינה תבוטל בלי שייפגע אף יהודי, כך בנאומיהם, וכך בכתביהם, זה שאנשים נורא אוהבים להציג אותם כגרועים שבשונאינו, ואף אתה נתפסת לזה, בכך שאתה קובע מה הם רוצים, ומה לא מפריע להם, זה כבר עניין אחר, ולא קשור לנטורי קרתא. טיפוסי - שו"ת 15:38, 15 במאי 2011 (IDT)
אני חושש שאתה הוא שאינך מכיר את החומר. ראה למשל כאן, וכבר ראיתי במו עיניי בעבר פרסומים שלהם קיצוניים אף יותר. נרו יאירשיחה • י"א באייר ה'תשע"א • 16:14, 15 במאי 2011 (IDT)

עידכונים[עריכת קוד מקור]

1 הרב משה הירש נפטר 2 לאחרונה פרשו אנשי אהל שרה מישיבת לפלגות ראובן שגם עד עכשיו רק למדו בה, אך היא לא היתה שייכת אליהם. 109.253.107.105 19:39, 31 בדצמבר 2011 (IST)

1. תאריך מותו מצוין בערך משה הירש (נטורי קרתא). לא ראיתי רלוונטיות של מוות זה לערך שלפנינו. דוד שי - שיחה 19:56, 31 בדצמבר 2011 (IST)

העריכה האחרונה של נ"י[עריכת קוד מקור]

נחי, עודך מתנגד לעריכתו של נ"י? TZivyAאהמ? • 12:10, 16 באפריל 2012 (IDT)

אם את מתכוונת להסרה של הפסקה "סיקריקים" אז לא, לאור המקורות שהוא הביא שאכן לא מדובר בקבוצה סוציולוגית מוגדרת. Nachy שיחה 12:12, 16 באפריל 2012 (IDT)
נישט. זה: בין חברי הקבוצה יש מספר קיצוניים שהתפרסמו בשל פעולותיהם האלימות ומכונים בציבור החרדי "סיקריקים", אם כי לא כל המכונים "סיקריקים" משתייכים לנטורי קרתא (הביטול האחרון שלך). TZivyAאהמ? • 12:14, 16 באפריל 2012 (IDT)
אה, על אותו דבר כתבתי כבר שאיני מתנגד. Nachy שיחה 12:17, 16 באפריל 2012 (IDT)


קישור שבור[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 18:32, 4 במאי 2013 (IDT)


קישור שבור 2[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 18:33, 4 במאי 2013 (IDT)


קישור שבור 3[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 20:05, 15 במאי 2013 (IDT)


קישור שבור 4[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 12:56, 25 בספטמבר 2013 (IDT)

יש לי שתי מקורות שאומרי שנטורי קרתא מתנגדים לציונות כי הם רוצים מדינת הלכה[עריכת קוד מקור]

הנה לכם https://books.google.com/books?id=MVEvieysltsC&pg=PA249&lpg=PA249&dq=halachic+state+neturei+karta&source=bl&ots=mpArwVyWrY&sig=FyBqueo3qmZZESVBl4ORupMAI_c&hl=en&sa=X&ei=ellYVdPaJOjnygP30IGgBw&redir_esc=y#v=onepage&q=halachic%20state%20neturei%20karta&f=false such people for example neturei karta—see “Zionism” as anti-Jewish, anti-Halachic and anti-religious. so take a look at this source before you block me. "Though the halachic State is almost antithetical to a liberal democratic State, the haredi parties (to be distinguished from the extra-parliamentary, extremist Neturei Karta and Eda Haredit) do accept the principle of a Jewish Democratic State. Basically, they accept the concept of a 'thin' democracy in a 'soft' halachic State" https://books.google.com/books?id=7vL4ysV22hAC&pg=PA381&dq=Though+the+halachic+State+is+almost+antithetical+to+a+liberal+democratic+State,+the+...+extremist+Neturei+Karta+and+Eda+Haredit)+do+accept+the+principle+of+a+Jewish&hl=en&sa=X&ei=ryFeVcXtIuv_ywOz9oCoCg&redir_esc=y#v=onepage&q=Though%20the%20halachic%20State%20is%20almost%20antithetical%20to%20a%20liberal%20democratic%20State%2C%20the%20...%20extremist%20Neturei%20Karta%20and%20Eda%20Haredit)%20do%20accept%20the%20principle%20of%20a%20Jewish&f=false

המקור הראשון לא מדבר דווקא על נטורי קרתא, ואומר במשפט הבא (שלא ציטטת) שהם מתנגדים לכל מדינה מעשה ידי אדם (והוא צודק). הם מתנגדים גם למדינת הלכה כל עוד המשיח לא הקים אותה, כפי שכותב הרבי מסאטמר. המשפט השני שציטטת, מדבר בפירוש על חרדים מתונים יותר, בניגוד לנטורי קרתא, כלומר הבאת ראיה לסתור. לא מספיק לחפש בגוגל, צריך גם לקרוא את התוצאה בעיון. מלבד זה, יש מספיק מקורות שעוסקים בעדה החרדית ובנטורי קרתא בהרחבה, לא משפט במאמר שעוסק בנושאים אחרים לגמרי. נרו יאירשיחה • ח' בסיוון ה'תשע"ה • 22:53, 26 במאי 2015 (IDT)

המקור השני אומר שהם מוכנים לקבל מדינה יהודית דמוקרטית אך כמדינת הלכה ושתי המקורות לא מדברים על המשיח.

הסברתי לך מה אומר המקור השני, זה באמת לא מסובך. מדובר בחרדים אחרים, בפירוש לא בנטורי קרתא. נרו יאירשיחה • ח' בסיוון ה'תשע"ה • 23:38, 26 במאי 2015 (IDT)

חסר פה מידע[עריכת קוד מקור]

שמעתי שבשנים האחרונות נוצר בנטורי קרתא פלג קיצוני יותר, המכונה "אוצר היהדות" שקשור בעיקר למשפחת הירש ואוהדיה. אם יש למישהו מידע שיוסיף לתועלת הציבור. צדיק האמת שבדור - שיחה 21:54, 20 במרץ 2018 (IST)

לדעתי הדף זקוק לעריכה מחדש[עריכת קוד מקור]

נטפרי לא חוסם לי את האפשרות לעריכה לא ברור למה, אז אני נאלץ לכתוב את הערותי בדף שיחה.

בפעילות אין שום מקור שנטורי קרתא הם אלו שביצעו את הפעולות המדובר בהשערה בלבד.

מלבד זאת מי קבע את מספרם של חברי נטורי קרתא, האם מישהו בדק או ששוב מדובר בהשערות? (בכלל לדעתי אי אפשר לספור אותם מכיון שככל הנראה אוהדיהם ברחבי הגלובוס אינם מפרסמים זאת בפומבי...). צדיק האמת שבדור - שיחה 19:44, 13 ביוני 2018 (IDT)

לגבי המספרים אכן יש צורך במקורות. בעניין הפעולות - על מה אתה חולק, שהם שורפים דגלי ישראל? שהם מתנגדים לרב שטיינמן? נרו יאירשיחה • ל' בסיוון ה'תשע"ח • 20:56, 13 ביוני 2018 (IDT)
האלו שזרקו חפצים על הרב אלישיב הם נטורי קרתא? צדיק האמת שבדור - שיחה 20:25, 14 ביוני 2018 (IDT)
כך אומר כאן בני רבינוביץ, באדיבות גוגל. תוכל להמשיך בעצמך בחיפושים מסוג זה. נרו יאירשיחה • א' בתמוז ה'תשע"ח • 20:30, 14 ביוני 2018 (IDT)
אתה מבין לבד שזה כינוי לסגנון מסויים של אנשים, ולא שהוא יודע במדויק שזה מאנשי תורה ויראה או אהל שרה...
חוץ מזה חסר פה על נטורי קרתא שהנהיג הרב אורי בלויא בנו של הרב עמרם בסביבות השנים תשמ"ט - תשנ"ה. צדיק האמת שבדור - שיחה 18:42, 17 ביוני 2018 (IDT)
אם יורשה לי לדבר בשמי, אני דווקא חושב שהוא יודע מה זה נטורי קרתא. נרו יאירשיחה • ד' בתמוז ה'תשע"ח • 21:32, 17 ביוני 2018 (IDT)

נטורי קרתא בעבר[עריכת קוד מקור]

בעיר ואם בישראל קרקא היה תלמידי חכמים שנמנו על חברת נטורי קרתא שלקחו ע"צ לשמור על העיר ע"י לימוד תורה ברציפות שלא יפסק קול התורה וכך למדו במשרות עשרים וארבע שעות שמעתי זאת מסבי יליד העיר קרקא וסבו הרה"ח מרדכי מינץ הי"ד היה נמנה על חבורה קדושה זו.