שיחת משתמש:דבר צחות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

תמונות[עריכת קוד מקור]

היי, עטיפת ספר ניתן להעלות רק לערך העוסק בספר, לא בסופר או בספר ביאורים על הספר (או על המאמר), לכן מחקתי את קובץ:Garry larsson.jpg, קובץ:Dor ad.jpg וקובץ:Ideot ad.jpg. במקרה שבערך על המאמר יש פסקה רצינית העוסקת בספר הביאורים ניתן לשקול כמו למשל פה. איתי פ.שיחה 22:41, 27 בינואר 2010 (IST)

את קובץ:Garry larsson.jpg, היית צריך להשאיר, שהרי בערך יש פסקה העוסקת ב"FAR SIDE". דבר צחות - שיחה 13:48, 29 בינואר 2010 (IST)

תמונה[עריכת קוד מקור]

היי, יש בעיה לשים את התמונה שהעלית בערך על הסופר מכיוון שאין בערך כמעט שום התייחסות לספר. אם אתה מתכוון להרחיב את הערך כך שתהיה בו התייחסות תגיד, ואשחזר את התמונה... איתי פ.שיחה 15:47, 23 בפברואר 2010 (IST)

חגי לונדין[עריכת קוד מקור]

מי צילם את התמונה? תומר א. - שיחה - משנה ויקיפדית 19:05, 9 במרץ 2010 (IST)

את האמת אני לא יודע. חגי לונדין שלח לי אותה במייל. דבר צחות - שיחה 20:29, 9 במרץ 2010 (IST)
הערה טכנית: ערך שנמחק בדיון חשיבות או הצבעת מחיקה אמור להימחק משם והלאה במחיקה מהירה. אם מישהו רוצה לשחזר כיוון שלדבריו נשתנו הנסיבות הוא אמור להתייעץ קודם (אפשר גם לבקש עותק של הערך לטובת ארגז חול פרטי) ורק אם "התקבל אישור" ליצור את הערך מחדש. במקרה זה הוספתי {{חשיבות}} ונראה מה תהיינה התוצאות. ‏DGtal‏ 09:26, 10 במרץ 2010 (IST)
יש שינוי מהותי בין הערך הקודם לערך הנוכחי. אז היה מדובר בקצרמר, שנמחק כי מרצה עם ספר אחד, לא מצדיק ערך. עכשיו מדובר על ערך מלא, הכולל חוץ מביוגרפיה קצרה, גם סקירה על המפעל הספרותי שלו "מאמרי ליבה במשנת הרב קוק" וגם את תוכנית האירוח שלו "אנשי אמונה בעולם המעשה".דבר צחות - שיחה 09:44, 10 במרץ 2010 (IST)
בהיבט הטכני ערך מחוק הוא ערך מחוק. בקשר לנושא המהותי, כפי שראית ודאי בדף השיחה, אני אישית לא שוכנעתי שנשוא הערך חשוב (בהקשר המוגבל של ערך בויקיפדיה כמובן), ועל כך מתקיים כעת דיון. ‏DGtal‏ 09:54, 10 במרץ 2010 (IST)
אם מקור התמונה לא ידוע אזי יש סיכוי שהיא מפרה זכויות יוצרים ועליה להמחק. תומר א. - שיחה - משנה ויקיפדית 19:26, 10 במרץ 2010 (IST)
תן לי יומיים ואני מברר לך. דבר צחות - שיחה 19:30, 10 במרץ 2010 (IST)
קיבלת שבוע. אחסוך לך טרחה: בעל זכויות היוצרים חייב להסכים שישתמשו בה לכל מטרה. תומר א. - שיחה - משנה ויקיפדית 19:57, 10 במרץ 2010 (IST)
העלתי תמונה חדשה עם יוצר ואישור. את התמונה הקודמת אפשר למחוק. דבר צחות - שיחה 16:48, 15 במרץ 2010 (IST)

ערך חדש[עריכת קוד מקור]

שלום, ערך חדש שהוא רק בתחילת עריכתו לא צריך להופיע במרחב הערכים, כי קוראי ויקיפדיה לא אמורים לקרוא אותו בינתיים. נא לערוך אותו במרחב הפרטי שלך כגון משתמש:דבר צחות/ארגז חול וכד', ורק כאשר הערך מוכן פחות או יותר - רק אז להעביר למרחב הראשי ‏dMy‏ • שיחה • 10:31‏, 10/05/2010 • כ"ו באייר ה'תש"ע

ערכאות של גויים[עריכת קוד מקור]

האם תוכל להרחיב מה הדין במדינת ישראל היום? הרי יראי שמיים דנים ונידונים בפני בתי משפט של המדינה, לפי מה התירו התדיינות זו? Ranbar - שיחה 15:21, 10 במאי 2010 (IDT)

כפי שנכתב בערך, רק בית דין רבני יכול לתת אישור לפנות לבית משפט. במידה ואכן מדובר ביראי שמים, השלב הראשון הוא תביעה בבית דין רבני (כלשהו), ובמידה והצד הנתבע לא בא לדיון, מקבל התובע אישור לפנות לבית משפט כדי למצות את התביעה. עורכי דין יראי שמים? לא מכיר כאלו. דבר צחות - שיחה 00:18, 11 במאי 2010 (IDT)
דבריך מוזרים. אני מתאר לעצמי שאתה מתכוון לחרדים, אבל אני מתכוון לכלל הציבור הדתי (כולל אגודת ישראל אפילו), שיש בו לא מעט עורכי דין והוא דן לא מעט בערכאות המדינה. רציתי לדעת על סמך איזו פסיקה מתבססת הכרה זו במוסדות המשפטיים של המדינה. Ranbar - שיחה 08:51, 11 במאי 2010 (IDT)
רן, עקרונית על פי הגישה המסורתית בהלכה אין לפנות לכל גוף שלא מתנהל על פי ההלכה - מה שמכונה בעגה ההלכתית "ערכאות". היחס של חכמים לכך היה מחמיר, וכך לדוגמה מופיע במדרש תנחומא (שאמנם אינו מקור הלכתי פורמלי, אלא מדרשי): "לא נתן הקב"ה את התורה ואת הדינין אלא לישראל בלבד. ומניין אתה למד שישראל וגוי עובד כוכבים שיש להם עסק זה עם זה, שאסור לישראל לומר לגוי לך עמי לערכאות שלכם, שהוא עובר בלאו? שנאמר 'לא עשה כן לכל גוי'". לאורך ההיסטוריה, פעמים שהליכה לגופים כאלה נתפסה כ"דילטוריה" (הלשנה), מכיוון שזה הביא לכפייה של מערכת משפטית אחרת את חוקיה על הקהילה היהודית המקומית, וכדו'.
ראוי להבחין בין דינים שלהם עמדה תורנית מובהקת בלבד (כגון חילולי שבת, דיני אישות ומשפחה וכדו'), לבין מצבים שבהם התורה משאירה את גזר הדין גם למערכת המשפט המקומית, כמו בדיני נזיקין (כך לדוגמה על פי ההלכה גנב שגנב בהיחבא משלם כפל, ואילו גזלן משלם רק את מה שגנב, בעוד שברור שניתן להשית על הגזלן קנס, ואין זה סותר את ההלכה). יש שמחמירים ואומרים כי אפילו בדינים מסוג זה אין ללכת לערכאות שדנות שלא לפי ההלכה (ספר התרומות איפשהו), אולם יש גם כאלה שמחלקים, וסבורים כי במקרים כאלה מותר ללכת לערכאות.
נ.ב. עם זאת קיימים דיונים על מצבים שלאחר מעשה; כלומר, מצבים בהם כבר הלכו לגוף שאינו דן על פי ההלכה, והשאלה היא האם "מה שעשה - עשוי" או לא.
לגבי העניין שכיום פועלים עורכי דין דתיים רבים, הדבר מורכב, ומשתנה בין הציבורים השונים. בציבור החרדי הדר נתפס כאסור לחלוטין, וכאשר אי-מי פונה לבית משפט הוא "מוסר (הלכה)". עורכי הדין המועטים שיש בציבור החרדי, בשוליים שלו, נתפסים כסוג של "מציל מן הארי", כלומר - בלית ברירה ננצל מה שאפשר.
לעומת זאת בציבור הדתי היחס הוא מתון הרבה יותר, ומקצוע עריכת הדין נתפס כמקצוע שאין בו שמץ של איסור. אני לא יודע מהם הנימוקים הפורמליים לכך, אך כפי שהזכרתי קודם, ייתכן והדבר נתפס כסוג מקרים בהם ההלכה משאירה אוטונומיה למערכת המשפט המקומית, כמו בגניבה וגזילה. גוונא + שיחה + פורטל הלכה זקוק לדם חדש 09:20, 11 במאי 2010 (IDT)
לדעתי הערך לא יהיה שלם ללא הבהרת הנושא כדבעי. Ranbar - שיחה 10:05, 11 במאי 2010 (IDT)
לצערי הרב, בשבוע הקרוב לא יהיה לי זמן לעסוק בערך (עד אחרי חג שבועות). כתבתי אותו כי הוא היה ב'לטיפול דחוף'. אולי אחרי שבועות אכנס להרחיב את מה שצויין כאן.
במענה לשאלתך רן, אוסיף, שאם נוריד מסך כל ההתדיינויות בבתי המשפט בישראל על ידי שומרי תו"מ, את המקרים בהם ההדיינות נכפתה על הנידונים, כאשר סירוב להופיע ולציית משמעה בית כלא, ונוריד גם מקרים בהם הנתבע אינו מכיר בדין תורה, כמו למשל רוב החברות המסחריות, נישאר עם מעט מאד מקרים בהם הצדדים בחרו כברירת מחדל וללא הוראת היתר לפנות לערכאות. טיפוסי - שיחה 02:51, 13 במאי 2010 (IDT)

ניסוח שונה[עריכת קוד מקור]

שלום דבר צחות, נהניתי לקרוא את התיאוריות המהפכניות בדף המשתמש שלך.
הערה: את העניין עם כדור הארץ והשמש הייתי מנסח אחרת: "משתמש זה סבור שלשאלה האם כדור הארץ סובב סביב השמש או שהשמש סובבת סביב הארץ - אין משמעות, והיא שאלה סמנטית". כך אני, עם הידע האפסי שלי בפיזיקה ובפילוסופיה, חושב. גוונא + שיחה + פורטל הלכה זקוק לדם חדש 22:15, 10 במאי 2010 (IDT)

הערך-לעתיד הועבר לטיוטה, להמשך העבודה עליו[עריכת קוד מקור]

Oxygen15.04.1-scribus.svg

שלום דבר צחות,
תודה על תרומתך לוויקיפדיה. הערך-לעתיד "אנדריס ריפאגן" שכתבת עדיין אינו עומד בסטנדרטים של כתיבת ערכים באנציקלופדיה, והועבר לבינתיים ממרחב הערכים אל הדף "משתמש:דבר צחות/‏אנדריס ריפאגן". הוא יימצא בטיוטה עד לתיקונו, בה ניתן להמשיך להרחיב ולערוך את תוכנו. נושאים שבדרך כלל זקוקים לשיפור הם:

  • חשיבות אנציקלופדית וסימוכין – האם ברור מה חשיבות הנושא ומה מייחד אותו? האם יש סימוכין ומקורות?
  • סגנון ועיצוב – האם יש קישורים וחלוקה לכותרות בערך?
  • תוכן – ויקיפדיה היא אנציקלופדיה, וערכים צריכים לספק לקורא מידע מעבר להגדרה מילונית (לצורך זה קיים ויקימילון). ניתן לכתוב ערך קצר עם מעט מידע בסיסי (קצרמר), אך לא ערך קצר ביותר (אולטרה-קצרמר).
  • לשון – האם הערך מנוסח היטב בהתאם לנהוג בוויקיפדיה?

ניתן לפנות לחממה כדי לבקש משוב ספציפי יותר על הערך. בנוסף, ניתן להסתייע במדריך לכתיבת ערכים. לאחר שהערך יורחב ויתוקן, וכאשר יעמוד בסטנדרטים של ערך בוויקיפדיה – רק אז אפשר יהיה להחזירו למרחב הערכים. בהצלחה! Ldorfmanשיחה 00:33, 20 בינואר 2019 (IST)