שלמה הכהן (מקובל)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
שער הספר "יפה שעה" מהדורה ראשונה
קבר הרב שלמה בן יהודה הכהן בהר הזיתים

הרב שלמה בן יהודה הכהן, היה רב, פוסק ומקובל. חי בסלוניקי בסוף המאה ה-18 ובתחילת המאה ה-19. נפטר בירושלים בחודש תמוז תקפ"ז.[1] חיבר ספרים רבים, פירושים לספרי קבלה ולספר הרמב"ם וספר שו"ת.

קורות חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

רבי שלמה הכהן נחשב אחד המקובלים החשובים וספריו עמוקים ורחבים. אחד מחיבוריו החשובים הוא פירוש "שעת רצון" על ספר התיקונים של רבי שמעון בר יוחאי. חיבור זה עוסק בהתאמת סודות תורת האר"י עם התיקונים על ידי הסבר רחב המראה כיצד ניתן להבין את הרעיונות העמוקים של תורת האר"י מתוך המילים הפשוטות של התיקונים. פירוש זה הודפס בסוף ספרו של רבי חיים ויטאל "שער הכוונות". פירושו לכתבי האר"י "יפה שעה" הוא אחד מהפירושים המודפסים על גיליון ספרו של רבי חיים ויטאל "עץ חיים".

בשמות ספריו כלל את המילה שעה העולה בגימטריה כשמו שלמה.[2]

בכמה מקומות הוא מצביע על רעיונות קבליים מסוימים שאין להבינם בכח השכל אלא רק על ידי קבלה איש מפי איש. במקום אחד כתב: "הונח בצריך עיון, ואני אומר כי לא עיון צריך שאם יעיין בה כל ימות עולם יעלה חרס בידו, כי אם קבלה נקבל ואם לאו אנו ליה וליה עינינו".[3]

נפטר בירושלים בתמוז ה'תקפ"ז ונטמן בהר הזיתים.

בנו היה המקובל רבי יהודה הכהן מחבר הספר "אשמורת הבקר" על הזוהר הקדוש (סלוניקי תרי"ב) וספר "אהלי יהודה" על הרמב"ם (ירושלים תר"ג).

כתביו[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ בשערי הספרים הראשונים הוא מצוין כאדם חי. רק בשער הספר "שעות דרבנן" הוא נזכר כמי שכבר הלך לעולמו
  2. ^ על פי שערי ספריו
  3. ^ יפה שעה חלק ח דף לט
P vip.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא אישים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.