לדלג לתוכן

נוזל זרע

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף שפיך)
נוזל זרע אדם, מוגדל פי 1000 באמצעות מיקרוסקופ
נוזל זרע אדם בצלחת פטרי

נוזל זרע או זירמה הוא נוזל המיוצר במערכת הרבייה הזכרית של החולייתנים ותפקידו לשאת את תאי הזרע המיוצרים באשכים אל מחוץ לגוף הזכר כדי להפרות את ביציות הנקבה.

התהליך שבו נוזל זרע נפלט מהגוף קרוי שפיכה. הנוזל מופרש החוצה מגוף הזכר באמצעות איברי מין זכריים (לדוגמה, פין ביונקים).

אטימולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסלנג מכונה נוזל הזרע שְׁפִּיךְ, מלשון שפיכה.

בלשון ההלכה היהודית מכונה נוזל הזרע "שכבת זרע", ואילו נוזל שנפלט בזמן שינה מכונה "קרי" (מלשון "מקרה").

הרכב נוזל הזרע[עריכת קוד מקור | עריכה]

אצל בני האדם, נוזל הזרע מורכב ממספר מרכיבים נוספים מעבר לתאי הזרע. אנזים פרוטאוליטי ואנזימים אחרים, בנוסף לפרוקטוז, הם מרכיבים המאפשרים לתאי הזרע לשרוד מחוץ לגוף, וכן מספקים תווך שדרכו הם יכולים לנוע. בנוסף מכיל נוזל הזרע האנושי אמינים שונים בהם פוטרסין (Putrescine), ספרמין (Spermine), ספרמידין (spermidine) וקדוורין (cadaverine), המקנים לנוזל הזרע את ריחו וטעמו.

בלוטת הפרשה חלק משוער מהנוזל תיאור
אשכים 2%-5% בין 200 מיליון ל-500 מיליון תאי זרע, המיוצרים באשכים, משוחררים בכל שפיכה. אם גבר עבר הליך כירורגי של חסימת צינור הזרע, לא יימצאו כלל תאי זרע בנוזל הזרע בעת השפיכה.
שלפוחית הזרע 65%-75% חומצות אמינו, ציטראט, אנזימים, פלאוינים, פרוקטוז (2-5 מ"ג למ"ל זרע, מקור האנרגיה העיקרי של תאי זרע, הנשענים לחלוטין על סוכרים מפלסמת הזרע), פוספורילכולין, פרוסטגלנדינים (המעורבים בדיכוי תגובה חיסונית על ידי הנקבה כנגד פלישת הזרע הזר), חלבונים, ויטמין C.
בלוטת הערמונית 25%-30% חומצת פוספטאז, חומצה ציטרית, פיברינוליסין, אנטיגן ייחודי לערמונית (PSA), אנזימים פרוטאוליטיים, אבץ.
בלוטות קאופר פחות מ-1% גלקטוז, ריר (משמשים להגברת הניידות של תאי הזרע בנרתיק ובצוואר הרחם), נוזל טרום-שפיכה, חומצה סיאלית.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך זה הוא קצרמר בנושא ביולוגיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.