תאודוסיוס דובז'נסקי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
תאודוסיוס דובז'נסקי
Theodosius Dobzhansky
תמונה זו מוצגת בוויקיפדיה בשימוש הוגן.
נשמח להחליפה בתמונה חופשית.
לידה 25 בינואר 1900
נמירוב, אוקראינה עריכת הנתון בוויקינתונים
פטירה 18 בדצמבר 1975 (בגיל 75)
San Jacinto, ארצות הברית עריכת הנתון בוויקינתונים
ענף מדעי ביולוגיה
מקום מגורים קליפורניה, ארצות הברית
מקום לימודים
מנחה לדוקטורט Yuri Filipchenko, Grigoriy Levitskiy, בפסקה זו רשומה אחת נוספת שטרם תורגמה עריכת הנתון בוויקינתונים
מוסדות
תלמידי דוקטורט פרנסיסקו איילה, ריצ'רד לוונטין עריכת הנתון בוויקינתונים
פרסים והוקרה
תרומות עיקריות
ביולוגיה אבולוציונית, גנטיקה
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

תאודוסיוס גריגורוביץ' דובז'נסקיאנגלית: Theodosius Grygorovych Dobzhansky; 25 בינואר 190018 בדצמבר 1975) היה גנטיקאי וביולוג אבולוציוני, שתרם תרומה מרכזית לעיצוב הסינתזה האבולוציונית המודרנית. את חיבורו בתחום הסינתזה האבולוציונית המודרנית, "גנטיקה ומוצא המינים", פרסם ב-1937. בשנת 1964 קיבל את המדליה הלאומית למדעים.

קורות חיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראשית חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

דובז'נסקי נולד בנמירוב, פלך פודוליה, שבאוקראינה, אז חלק מהאימפריה הרוסית, לגריגורי דובז'נסקי, שהיה מורה למתמטיקה. בשנת 1910 המשפחה עברה לקייב שם למד דובז'נסקי ביולוגיה באוניברסיטת קייב. לאחר מכן עבר לסנקט פטרבורג, שם הוקמה מעבדת זבובי דרוזופילה. ב-1924 נישא דובז'נסקי לגנטיקאית נטליה "נטשה" סיוורצווה (Sivertzeva). הוא פרסם 35 מאמרים אקדמיים בנושאי ביולוגיה, בעיקר בנושאי אנטומולוגיה וגנטיקה. באותה תקופה עבד באגף לאאוגניקה שפעל מטעם המכון הביולוגי במוסקבה.[1]

בארצות הברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

דובז'נסקי היגר לארצות הברית שנת 1927, בעקבות קבלת מלגה מקרן רוקפלר לעבודה וללימודים בארצות הברית. הוא עבד עם תומאס הנט מורגן באוניברסיטת קולומביה, שם היה חלוץ בשימוש בזבובי פירות לצורכי מחקר וניסויים גנטיים. בין השנים 19301940 עבד עם מורגן במכון הטכנולוגי של קליפורניה (קלטק). בין מחקריו של דובז'נסקי בתקופה זו היו אלה בהם גילה קרבה גנטית רבה יותר בין זבובים שחיו בקרבה גאוגרפית רבה יותר זה לזה.

בשנת 1937 פרסם דובז'נסקי את אחת העבודות המרכזיות בתחום הסינתזה האבולוציונית המודרנית, גנטיקה ומוצא המינים. בעבודתו זו הגדיר אבולוציה כ"שינוי בתדירות האללים במאגר הגנים". עבודתו של דובז'נסקי סייעה להפיץ את התאוריה שהברירה הטבעית מתרחשת באמצעות מוטציות בגנים. בשנת 1937 קיבל דובז'נסקי אזרחות של ארצות הברית.

ב-1940 עבר דובז'נסקי שוב לאוניברסיטת קולומביה. בשנת 1950 היה דובז'נסקי מהחותמים על הצהרת האו"ם בדבר הגזע. בשנת 1962 עבר דובז'נסקי לאוניברסיטת רוקפלר. בשנת 1971 פרש לגמלאות, אך המשיך לעבוד כפרופסור אמריטוס באוניברסיטת קליפורניה בדייוויס, שם לימד תלמידו פרנסיסקו חוזה איילה (Francisco Jose Ayala). בתקופה זו גילה דובז'נסקי כי הוא לוקה בצורה כרונית של לוקמיה. בתקופה זו, ובהשפעת פייר טייאר דה שארדן, פרסם דובז'נסקי את מאמרו "אין משמעות לדבר בביולוגיה אלא לאור תורת האבולוציה". ב-1975 מת דובז'נסקי. גופתו נשרפה ואפרו פוזר באזור טבע בקליפורניה.

אמונות דתיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

דובז'נסקי היה מגן עקבי של תאוריית האבולוציה, ובמאמרו "דבר אינו הגיוני בביולוגיה אלא לאורה של האבולוציה" טען כי יש ללמד אבולוציה בבתי הספר הציבוריים בארה"ב, בהקשר של הויכוח בין בריאה לאבולוציה. עמדתו המדעית לא עמדה בסתירה לאמונותיו הדתיות, כפי שכתב: "זו טעות לחשוב שכתבי הקודש הם ספרי לימוד שמהם אפשר ללמוד אסטרונומיה, גאולוגיה, ביולוגיה ואנתרופולוגיה". לפי תלמידו, פרנסיסקו איילה, הוא היה "אדם דתי", אך דחה את האמונה באל פרסונלי ובחיים לאחר המוות.[2] ארנסט מאייר, לעומתו, טען שדובז'נסקי האמין בהשגחה פרטית. דובז'נסקי עצמו טען שאלוהים יוצר דרך האבולוציה, והיה נוצרי אורתודוקסי באמונתו הדתית.

מספריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • Sinnott, E.W., Dunn, L.C and Dobzhansky, Th. 1925. Principles of Genetics. McGraw Hill. (4 editions: 1925, 1932, 1939, 1950)
 • Dobzhansky, Th. 1937. Genetics and the Origin of Species. Columbia University Press, New York. (2nd ed., 1941; 3rd ed., 1951)
 • The Biological Basis of Human Freedom (1954).
 • Dunn, L. C., & Dobzhansky, Th. 1946. Heredity, Race, and Society. The New American Library of World Literature, Inc., New York.
 • Dobzhansky, Th. 1955. Evolution, Genetics, & Man. Wiley & Sons, New York.
 • Dobzhansky, Th. 1962. Mankind Evolving. Yale University Press, New Haven, Connecticut.
 • Dobzhansky, Th. 1967. The Biology of Ultimate Concern. New American Library, New York.
 • Dobzhansky, Th. 1970. Genetics of the Evolutionary Process. Columbia University Press, New York.
 • Dobzhansky, Th. 1973. Genetic Diversity and Human Equality. Basic Books, New York.
 • Dobzhansky, Th., F.J. Ayala, G.L. Stebbins & J.W. Valentine. 1977. Evolution. W.H. Freeman, San Francisco.
 • Dobzhansky, Th. 1981. Dobzhansky's Genetics of Natural Populations I-XLIII. R.C. Lewontin, J.A. Moore, W.B. Provine & B. Wallace, eds. Columbia University Press, New York. (reprints the 43 papers in this series, all but two of which were authored or co-authored by Dobzhansky)
 • Dobzhansky, Th., & Boesiger, E. 1983. Human Culture, A Moment in Evolution. Columbia University Press, New York.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Pichot Andre, The Pure Society: From Darwin to Hitler (London: Verso, 2009), p. 167, 171
 2. ^ פרנסיסקו איילה, "תאודוסיוס דובז'נסקי: האיש והמדען", בתוך כתב העת "Annual Review of Genetics", כרך 10, 1976.