קו סירקל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קו סירקל
Circle line flag box.png
Circlelinetrain.JPG
שם בשפת המקור Circle Line
מדינה הממלכה המאוחדתFlag of the United Kingdom.svg  הממלכה המאוחדת
עיר לונדון
שם המערכת הרכבת התחתית של לונדון
מידע על ההקמה
פתיחת הקו 1863
מידע על הקו
רוחב המסילה 1,435 מ"מ
אורך הקו 27 ק"מ
צבע על המפה צהוב
מספר נוסעים בשנה 114 מיליון
מספר התחנות 36
Circle Line.png
קווים נוספים

קו סירקל (Circle Line; "הקו המעגלי") הוא קו במערכת הרכבת התחתית של לונדון. צבעו צהוב במפת הרכבת התחתית של לונדון והוא מסיע כ-114,609,000 נוסעים בשנה, השביעי בעומס מבין קווי הרכבת התחתית. רוב אורך הקו (27 ק"מ) בנוי בצורת קו עמוק מתחת לקרקע. סירקל היה קו "מעגלי" סביב מרכז לונדון עד דצמבר 2009, אז נפתחה הסתעפות בצפון-מערב הקו, אל תחנת האמרסמית'. רוב הדרך של הקו, וכל 36 התחנות, משותפות עם חלקים מהקווים דיסטריקט, האמרסמית' וסיטי, ומטרופוליטן; הקו המעגלי נקרא בשם זה רק משנת 1949.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-1863 נפתח לראשונה קו רכבת בין פדינגטון לרחוב פרינגטון, על ידי חברת "Metropolitan Railway". באותה שנה המליצה ועדה על יצירת "קו פנימי מעגלי", וחברת "Metropolitan District Railway" החלה לבנות את החלק הדרומי של הקו. בשל סכסוך שפרץ בין שתי החברות, התעכבו העבודות עד 1884, אז הושלם הקו המעגלי. בשל סכסוך נוסף חל עיכוב גם בחישמול הקו, והוא הושלם ב-1905. ב-1933 התמזגו שתי החברות.

עד אמצע שנות ה-40 הוצגו במפות הרכבת התחתית של לונדון רק הקווים מטרופוליטן ודיסטריקט שהרכיבו את המסלול. ב-1947 הופיעו קווים אלו במפות לראשונה באותו צבע, וב-1949 הופיע בהן לראשונה קו סירקל, כמופרד משני הקווים המרכיבים אותו.

ב-7 ביולי 2005 התרחש פיגוע בשתי רכבות בקו סירקל - פיצוץ בתחנת אדגוור רואד, ופיצוץ נוסף בין תחנות ליברפול ואלדגייט. בפיגוע נהרגו 13 איש. בעקבות זאת נסגר הקו למשך ארבעה שבועות, למרות שרוב קווי הרכבת התחתית נפתחו מחדש כבר למחרת.

ב-13 בדצמבר 2009 נפתחה הרחבה של קו סירקל בצד הצפון-מערבי שלו, מתחנת אדגוור רואד לכיוון האמרסמית'. הקו פועל במסלול משותף עם קו האמרסמית' וסיטי הנוסע בין תחנות אלו. בעקבות השינוי, לא ניתן עוד להמשיך בנסיעה בקו (באופן מעגלי) באזור תחנת אדגוור רואד, כי כל הרכבות פונות להסתעפות להאמרסמית', ויש צורך להחליף רכבת. יחד עם זאת, בשל השינוי הפכה תדירות הרכבות בקו לגבוהה יותר, ופחת העומס ברכבות קו האמרסמית' וסיטי.

מפה[עריכת קוד מקור | עריכה]

למפת תחנות קווי הרכבת התחתית של לונדון המלאה, ראו: מפת הרכבת התחתית של לונדון.
Magnify-clip.png
למפת תחנות קווי הרכבת התחתית של לונדון המלאה, ראו: מפת הרכבת התחתית של לונדון.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא קו סירקל בוויקישיתוף
הרכבת התחתית של לונדון - קו סירקל

אדג'וור רואדאלדגייטאמבנקמנטבייסווטרבייקר סטריטבלקפריירסברביקןגולדהוק רואדגלוסטר רואדגרייט פורטלנד סטריטהאמרסמית'האי סטריט קנסינגטוןווד לייןווסטבורן פארקוסטמינסטרויקטוריהטוור הילטמפליוסטון סקוורלאדברוק גרובלאטימר רואדליברפול סטריטמוניומנטמורגייטמנשיון האוסנוטינג היל גייטסאות' קנסינגטוןסיינט ג'ימסיס פארקסלואן סקווארפדינגטוןפרינגדוןקינג קרוס סיינט פנקראסקנון סטריטרויאל אוקשפדס בוש