תחנת הרכבת כפר ויתקין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
תחנות רכבת היסטוריות בישראל רכבת ישראל
כפר ויתקין
חנוכת התחנה שנות ה-60
סגירת התחנה 1997
מיקום
מיקום ליד כפר ויתקין
מידע על התחנה
P Rakevet.png למידע מקיף על רכבת ישראל עיינו גם בפורטל רכבת ישראל

תחנת הרכבת בכפר ויתקין הייתה תחנת רכבת על מסילת החוף ששירתה את תושבי כפר ויתקין ואזור עמק חפר. התחנה פעלה משנות ה-60 של המאה ה-20 ועד 1997, אז נסגרה בשל היעדר ביקוש.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בכפר ויתקין פעלה תחנת רכבת משנות ה-60 של המאה ה-20 עד לשנת 1997, ונסגרה בטענה של העדר ביקוש מספק- העדר נוסעים. אך מאז סגירת התחנה ב-1997, חלפו שני עשורים והתגבר השימוש בתחבורה ציבורית ותושבי האזור החלו לפנות לרשויות על מנת להקים מחדש את תחנת הרכבת שתוכל לשמש חלק מיישובי עמק חפר.

ניסיונות לפתיחה מחודשת של הרכבת[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשל הביקוש הגדול לתחנת הרכבת פנו התושבים (ואף חברת הכנסת תמר גוז'נסקי) בנובמבר 2000 לשר התחבורה. בפנייה נשאל האם קיים התיכנות להקמת תחנת רכבת בכפר ויתקין [1]. בתגובה לפנייה אמר שר התחבורה, אמנון ליפקין-שחק כי תחנת רכבת באזור אינה בסדר העדיפויות של משרד התחבורה אך במקביל הוא הורה למנהל התכנון ברכבת ישראל לבחון ולקיים סקר ביקושים חדש על מנת לבחון האם אכן נחוץ להקים תחנת רכבת בכפר ויתקין.

יותר מעשור לאחר מכן, בספטמבר 2016 פנתה הדר פרנקו גלאור למנכ"לית משרד התחבורה, קרן טרנר. בפנייה ביקשה פרנקו גלאור לחדש את פעילות הרכבת בכפר ויתקין. אך האחרונה לא קיבלה תשובה ישירה מטרנר ולבסוף ענה בשמה של טרנר מנהל אגף רכבות במשרד התחבורה, משה אמסלם. אמסלם כתב כי קיימות תוכניות פיתוח רבות במסגרתן יפתחו תחנת רכבת חדשות אך תחנת רכבת בכפר ויתקין לא ביניהן[2][3].

עם זאת, משרד התחבורה מתכנן להקים מחדש את תחנת הרכבת אחיטוב במסגרת פרויקט המסילה המזרחית החדשה.

אחת מהתוכניות להקמת תחנת רכבת באזור היא להקים אותה בסמוך לפארק תעשיות עמק חפר, המועצה האזורית עמק חפר מנסה לקדם את הקמת התחנה במערב פארק התעשייה[4].

בנובמבר 2020 פורסם כי ראש המועצה האזורית עמק חפר, גלית שאול, בכירי המועצה האזורית ומנכ"ל רכבת ישראל, מיכה מייקסנר. שאול ומייקנסר דנו בנושא הקמת התחנה מחדש ואף הקמת תחנה נוספת באזור עמק חפר המזרחי על מנת שיוכל לשמש את תושבי זמר ויישובים צפוניים סמוכים[5].

מבנה התחנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מבנה התחנה עדיין קיים אך אינו בשימוש מאז סגירת התחנה. התחנה היא ללא רציף והיא מכילה מבנה קטן בו יש שני חדרים. התחנה נמצאת כ-500 מטרים מדרום לגשר הרכבת שמעל לנחל אלכסנדר וכ-500 מטרים מצפון למפגש המסילה עם כביש 5720.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]