מסילת החוף

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מסילת החוף
מסילות רכבת ישראל
Inter City 3.jpg
רכבת המורכבת מארבעה מערכי IC3 במסילת החוף על רקע הים התיכון
חנוכת המסילה מאי 1953
מיקום מישור החוף הצפוני והמרכזי
תחנות עיקריות תחנות תל אביב, תחנת נתניה, תחנת חדרה, תחנת בנימינה, תחנות חיפה, תחנת נהריה
פורטל

למידע מקיף על רכבת ישראל -
עיינו גם בפורטל רכבת ישראל

מסילת החוף בכפר שמריהו. מבט דרומה

מסילת החוף היא מסילת רכבת של רכבת ישראל, המתחילה בתחנת הרכבת נהריה ומסתיימת בתחנת הרכבת תל אביב ההגנה. שמה של המסילה נגזר מקרבתה היחסית אל חוף הים התיכון לכל אורכה. המסילה משמשת כחלק מן הקו הראשי של רכבת ישראל וממנה מתפצלות מספר מסילות משנה:


המסילה מהווה את הדרך הראשית לרכבות נוסעים, בקו העמוס בין נהריה וחיפה ובין חיפה ותל אביב.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראשיתו של הקו במסילה קצרה ברוחב צר (105 ס"מ) שנסללה על ידי הטורקים ב־1913 מתחנת בלד א-שייח' של רכבת העמק (בסמוך לנשר), ועד עכו. חלקים מהמסילה פורקו במהלך מלחמת העולם הראשונה על מנת לספק חומרי בנייה למסילה המזרחית ומסילת השומרון. הקו שוקם על ידי הבריטים לאחר כיבושה של ארץ ישראל ב־1918, אך המסילה הקצרה חוברה לאזור חיפה, במקום לאזור נשר, וקשרה את חיפה עם הקריות ועכו.

בשנות ה-20 של המאה ה-20 נסללה על ידי הבריטים מסילה ברוחב תקני מתחנת חיפה מזרח עד לצומת רמז (ממערב לפרדס חנה-כרכור), על מנת לחבר את חיפה עם המסילה המזרחית במסלול קצר יותר (במקום חיבור במסלול עוקף דרך רכבת העמק ומסילת השומרון). במהלך שנות ה־30 נסללה מחדש המסילה, תחילה בין חיפה לבתי המלאכה של הרכבת במפרץ חיפה, ולאחר מכן עד עכו, ברוחב תקני.

החלק הצפוני של המסילה מעכו ועד ראש הנקרה (וצפונה משם בלבנון עד טריפולי) הוקם על ידי הבריטים במהלך מלחמת העולם השנייה. עם פיצוץ גשר הרכבת מעל נחל כזיב בליל הגשרים ב־1946 נותקה מסילת החוף מלבנון, והקצה הצפוני שלה נותר באכזיב.

במהלך קרבות מלחמת העצמאות בגליל המערבי פוצץ גשר הרכבת שעל נחל נעמן מדרום לעכו, דבר שהשבית את פעולת הרכבת מעכו צפונה. רק ב־1950 נבנה מחדש הגשר, ונפתח מחדש קו הרכבת חיפה - עכו - נהריה[1]. קטע המסילה שבין נהריה לאכזיב (כולל גשר א-זיב) חודש לפעילות רכבות משא בראשית שנות ה־60. העבודות כללו הקמת שלוחה חדשה לאזור תעשייה סמוך[2].

על הקמת החלק מצומת רמז ועד לתל אביב (תחנת 'תל אביב צפון', הקרויה כיום תחנת הרכבת בני ברק) הוחלט מיד לאחר הקמת מדינת ישראל[3] כתחליף למסילה המזרחית (הארוכה יותר, שעברה במלואה לרשות ישראל רק במסגרת הסכמי שביתת הנשק באביב 1949, וחלפה סמוך מאוד לגבול עם ירדן). העבודות בשטח החלו בסביבות ינואר 1949, בתקווה להשלים את העבודות עד הקיץ[4][5]. אולם בעקבות הסכם שביתת הנשק הופנו עיקר המאמצים לחידוש הקו המזרחי ולאחר מכן התעכבו העבודות בגלל מחסור בפלדה[6]. העבודות נעשו על ידי סולל בונה וכללו בניית מספר גשרים[7]. בסוף 1951 כבר הונחו הפסים מצומת רמז לחדרה[8] והנחת המסילה הושלמה בתחילת 1953. עם זאת, נדרשו עוד עבודות עד שניתן יהיה להעביר עליו רכבות[9]. מסילת החוף נפתחה באפריל 1953 באופן בלתי רשמי[10], ורשמית במאי 1953. קטע זה הפך לחלק ממסילת הקו הראשי במקום המסילה המזרחית (ששימשה בין 1949 ל־1953 לקו הרכבת חיפה - תל אביב) מחדרה מזרח - ראש העין - תל אביב צפון. כעבור זמן קצר (ב־1954) הושלמה בניית המסילה דרומה, עד לתחנת תל אביב מרכז. הקטע החדש של מסילת החוף קישר את תחנת הרכבת תל אביב מרכז ותחנת הרכבת חיפה מרכז בדרך קצרה ומהירה.

בשנות ה-90 הוארכה מסילת החוף לאורך נחל איילון (בין המסלולים של נתיבי איילון) עד לחיבורה עם קו יפו - לוד והחלה סלילתה של מסילה נוספת בקטע חיפה - תל אביב. באותו הזמן שודרגו חלק מהתחנות לאורך המסילה (הקמת רציפים חדשים, כריית מעברים תת-קרקעיים, בניית אולמות נוסעים). העבודות להכפלת המסילה הושלמו בראשית המאה ה־21, והקו הפך לקו מסילה כפולה בין תחנת תל אביב ההגנה ובין תחנת קריית מוצקין. העדר קו כפול בין קריית מוצקין לנהריה גרם תכופות לשרשרת עיכובים בנסיעת רכבות בשאר הקו. בשל כך, עבודות הכפלה מקרית מוצקין לתחנת הרכבת נהריה החלו בשנת 2007, ועד לקיץ 2012 הוכפל הקו עד עכו. במהלך עבודות אלו נבנה גשר חדש על נחל נעמן, וננטש הגשר הישן. ברבעון הראשון של שנת 2014 הוכפל הקו עד תחנת נהריה ובתחנה נפתח רציף חדש, אך המשך המסילה מצפון לתחנת נהריה נותק ממנה וכיום תחנת נהריה מהווה את הקצה הצפוני של המסילה. בנוסף להכפלת הקו גם נבנו הפרדות מפלסיות במקום מפגשי הכביש-מסילה בתוואי שמצפון לקריות.

עם סיום בנייתה של מסילת הרכבת תל אביב - בני-דרום לצומת פלשת דרך תחנת הרכבת יבנה מערב ושל מסילת אשקלון - באר שבע, לרכבת ישראל ישנה מסילה פעילה רציפה מנהריה שבצפון עד לבאר שבע שבדרום. כיום מסילת החוף היא המסילה העמוסה ביותר ברשת הרכבות של מדינת ישראל. מבין קטעי המסילה, זה שלאורכו של נחל איילון הוא העמוס ביותר.

תחנות[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאורך המסילה נפתחו התחנות: הרצליה, בית יהושע (נקראה אז גם בשם 'כפר נטר'), נתניה, חדרה (כתחליף לתחנת הרכבת חדרה מזרח). התחנות הוותיקות: בנימינה, ועתלית המשיכו בפעילותן.

כמה מהתחנות החדשות שהקימה רכבת ישראל היו זהות - מבנה בטון קטן דמוי תיבה צבוע לבן שהוצמד אליו שלט עם שם התחנה. בתחנות חדרה מערב, כפר ויתקין ונתניה נבנו רציפים יחידים לצד התחנות ואילו בבית יהושע, שפיים (תחנה לא פעילה) והרצליה לא נבנו רציפים לצד התחנות.

עם השנים הוקמו לאורך הקו מספר תחנות נוספות: תל אביב ההגנה, תל אביב השלום, תל אביב אוניברסיטה, קיסריה-פרדס חנה, חוף הכרמל, חיפה בת גלים, לב המפרץ (צפון) וחוצות המפרץ. במקביל, נסגרו תחנות קטנות כדוגמת תחנת עין הים[11], בוסתן הגליל, חצרות יסף, שבי ציון, זכרון יעקב, כפר ויתקין ושפיים.

המסילה בעתיד[עריכת קוד מקור | עריכה]

מתוכננת הכפלה נוספת של הקו לארבע מסילות, בשלב הראשון, הנמצא בביצוע וכולל גם חישמול עבור קו הרכבת המהיר לירושלים, מתחנת הרכבת תל אביב אוניברסיטה ועד להסתעפות צפונית להרצליה. בשלב הבא, במסגרת תת"ל 65 - הכפלת מסילת החוף, צפונה עד סדנאות אפרים, הממוקמות כשלושה קילומטרים צפונית לתחנת הרכבת לב המפרץ. ברכבת בוחנים חלופות שונות להעברת המסילות החדשות:

 • באזור בנימינה, מכיוון שאין מקום לארבע מסילות בתוואי הקיים בתוך המושבה, העתקת תחנת בנימינה ממרכז היישוב מערבה לכיוון כביש 4 לתוואי עוקף חדש שיעבור סמוך לאור עקיבא. על פי התכנון תחליף תחנת הרכבת חדרה מערב את תחנת הרכבת בנימינה כתחנת העצירה הראשית בין חיפה לתל אביב[12].
 • באזור חיפה, בוחנים חלופות שונות לרבות הפרדת המסלולים לתוואי אחד תת-קרקעי שישרת את הרשת הארצית המהירה, ותוואי אחר שישמש בעיקר רכבות פרבריות.[13]

ב-2008 הוחלט לחדש את המסילה המזרחית כחלופה למסילת החוף וכגיבוי למקרה של תקלה. אומדן עלות הפרויקט הוא כ-8.1 מיליארד שקלים והוא צפוי להסתיים ב-2022.[14]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ יחודש קו הרכבת חיפה - נהריה, מעריב, 24 במאי 1950
 2. ^ שוקמה המסילה בצפון הארץ, דבר, 17 בינואר 1961
 3. ^ מתחילים לבנות מסילת הברזל החדשה, מעריב, 3 באוקטובר 1948
 4. ^ קו־רכבת חדש בנימינה־ת"א, על המשמר, 6 באוקטובר 1948
 5. ^ קו הרכבת החדש חיפה־ת"א יושלם הקיץ, דבר, 19 בינואר 1949
  קו הרכבת חדרה־ת"א ייפתח הקיץ, על המשמר, 19 בינואר 1949
 6. ^ רכבת חדרה-הרצליה-ת"א תופעל עוד בסוף הקיץ, הבוקר, 16 בפברואר 1950
 7. ^ בקרוב יופעל קו רכבת המקוצר תל-אביב - חיפה, הצופה, 21 בנובמבר 1949
 8. ^ קו תל אביב-הרצליה לפני השלמתו, דבר, 29 בנובמבר 1951
 9. ^ הקו המקוצר חיפה-תל אביב, דבר, 25 בינואר 1953
 10. ^ הושלמה המסילה תל אביב נתניה, על המשמר, 20 באפריל 1953
  מסילת החוף חל־אביב-חיפה מופעלת היום באופן בלתי רשמי, חרות, 26 באפריל 1953
 11. ^ י. ל. יונתן, בשבילי הארץ, הצופה, 28 בינואר 1949
 12. ^ רעי קציר, עם הכפלת מסילת החוף של הרכבת תהפוך חדרה לתחנה ראשית, 18/03/2016, גפן מגזין המושבות
 13. ^ אורן דורי, 28 דקות מחיפה לתל אביב? הוויכוח הבלתי נגמר שתוקע את הרכבת, באתר TheMarker‏, 20 בדצמבר 2017
 14. ^ פיתוח מסילה מזרחית לרכבת הכבדה, סעיף 8 בהחלטה מספר 1838 של הממשלה מיום 11 באוגוסט 2016