לדלג לתוכן

E1 (תקן)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף תקן E1)

E1 הוא תקן לריבוב סינכרוני של נתונים, בקצב 2.048 מגה ביט בשנייה, שהוגדר על ידי חטיבת מערכות התקשורת של איגוד הטלקומוניקציה הבינלאומי (ITU-T) ומשמש לתקשורת דיגיטלית. E1 נפוץ ברוב העולם מלבד ארצות הברית ויפן (שם משתמשים בתקן T1).

ה-E1 משתמש בריבוב TDM, כלומר בחלוקת זמן, שבה לכל אחד מ-32 האפיקים מוקצית פרוסת זמן משלו. חלוקת הזמנים היא:

  • 30 אפיקים משמשים עבור טלפוניה/נתונים
  • 2 אפיקים משמשים אפיקי סנכרון, מסגרת ואיתותי טלפוניה.

על פי חוק נייקוויסט יש לדגום כל אות בקצב דגימה שהוא לפחות כפליים מרוחב הפס שלו, ולכן אפיקי השמע ב-E1 (שרוחבם 4 קה"צ) נדגמים בקצב של 8 קה"צ. הרזולוציה היא 8 ביט, לכן הקצב הכולל הוא 8*8*32=2.048MBPS.

כאשר תקן משמש לטלפוניה והעברת קול, E1 הופך אותות השמע האנלוגיים עוברים קידוד PCM ונשלחים בצורה דיגיטליית על גבי הקו. תקן העכבה האופיינית לכבלים המעבירים E1 הוא 75 אוהם לכבלים קואקסיאליים או 120 אוהם לזוגות שזורים. ישנה גם אפשרות העברת E1 על גבי כבלי CAT5 תקניים (כבלי רשת) בארבעה גידים (שני זוגות שזורים).

סוגי ריבוב E1

[עריכת קוד מקור | עריכה]
  1. PCM-30: בעל מסגרות סנכרון (Frame) ואיתותים (לצורך שיחות טלפון): ערוץ המכיל 30 אפיקים שרוחב הסרט של כל אחד מהם הוא 64 קילו ביט לשנייה, בנוסף לאפיק סינכרון (אפיק 0) ולאפיק איתותים (אפיק 15) (בסך הכול 32 אפיקים).
  2. PCM-31: בעל מסגרת סנכרון בלבד. מכיל 31 אפיקים להעברת מידע. יכול לשמש להעברת מידע שאינו טלפוניה.
  3. PCM-32: חסר מסגרת (לצורך תקשורת נתונים) ברוחב סרט של 2.048Mbps. משמש גם לחיבור צרכני קצה לרשת האינטרנט (בשונה מטכנולוגיות ADSL או אינטרנט בכבלים, E1 מבטיח תקשורת בקצב קבוע של 2.048Mbps (ללא אפיקים).ערך זה הוא קצרמר בנושא טכנולוגיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.