התעמלות קרקע

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף תרגיל קרקע)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
המתעמלת ג'ייד ברבוסה במהלך תרגיל קרקע במסגרת המשחקים הפאן-אמריקאיים בשנת 2007
התעמלות קרקע

התעמלות קרקע היא התעמלות על משטח מיוחד שהוכן עבור פעילות ספורטיבית. היא נחשבת לאחד המכשירים בהם מתחרים בנפרד גברים ונשים בהתעמלות מכשירים. תרגיל המבוצע בהתעמלות קרקע, נקרא "תרגיל קרקע".

תרגיל קרקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

תרגיל קרקע מתרחש על משטח מרובע בגודל של 12X12 מטר. המשטח עשוי בדרך כלל מקצף מוקשה ומעליו שכבה של עץ לבוד, והוא נתמך על ידי קפיצים או גושי קצף גומי מוקשה, דבר המייצר משטח קשיח המגיב בעוצמה לדחיסתו, ומאפשר למתעמלים להגיע לגובה רב יותר ולנחות על משטח רך יותר מרצפה רגילה.

המתעמלות מבצעות תרגיל עם כוריאוגרפיה במשך 90-70 שניות ומשלבות אותו יחד עם מוזיקה. על המוזיקה להיות אינסטרומנטלית ואין לכלול בה מלל. התרגיל מורכב מסדרה של קפיצות המשלבות במרבית הפעמים גם גמישות, אלמנטים של ריקוד, בלט ומחול. ישנם גם סיבובים ופניות הדורשים שיווי משקל והתרכזות בנקודה אחת, ואקרובטיקה, בה משולבים כוח גופני וגמישות רבה. מתעמלות ברמה גבוהה מבצעות גם תרגילים המראים על כישורים מיוחדים, המכונים "טריקים". ניקוד התרגיל נפגע כאשר המתעמלת אינה מסיימת את התרגיל, עם סיום המוזיקה.

המתעמלים מבצעים תרגיל שמטרתו להפגין גמישות וכוח על ידי תרגילי דחיקת הגוף בכפיפות מרפקים במהלך עמידת ידיים, והדגמה של יכולות שיווי משקל. מרבית תרגילי הקרקע של הגברים מבוצעים בין 70-60 שניות ונעשים ללא מוזיקה, בניגוד לתרגילי הנשים. הכללים מחייבים את המתעמלים לגעת בכל אחת מפינות המשטח, לפחות פעם אחת, במהלך התרגיל שלהם. ניקוד התרגיל נפגע כאשר יש פגם בתנועות הבסיסיות של גוף המתעמל, כגון החמצת פוינט, רגליים לא ישרות, נחיתה לא יציבה. כמו כן, אסור למתעמל לצאת מעבר לפס הלבן המקיף את המשטח.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא התעמלות קרקע בוויקישיתוף