התעמלות מכשירים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מתעמלים על מגוון מכשירים
התעמלות מכשירים - קורה

התעמלות מכשירים היא אחד מענפי ההתעמלות. זהו ספורט אולימפי בו מתחרים בנפרד גברים ונשים. חוקת הענף, והחלטות רשמיות אחרות נקבעות על ידי הפדרציה הבינלאומית להתעמלות (Federation Internationale de Gymnastique, בראשי תבות FIG). הענף נחשב לאחד משלושת הענפים האולימפיים החשובים, לצד האתלטיקה והשחייה.

הגברים מתחרים בשישה מכשירים: קרקע, סוס סמוכות, טבעות, קפיצות, מקבילים ומתח, נשים מתחרות בארבעה מכשירים: קפיצות, מקבילים מדורגים, קורה וקרקע. כן נערכות תחרויות קרב-רב, בהן מתחרים המתעמלים בכל המכשירים ומדורגים על פי הניקוד המצטבר שלהם, ותחרויות קבוצתיות, בהן מכל קבוצה או נבחרת מתחרה מתעמל אחד על כל מכשיר.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההתעמלות כשיטה לאימון גופני או אימון צבאי רווחה כבר ביוון העתיקה והיא נזכרת בכתביהם של הומרוס, אריסטו ואפלטון.

הגרסה המודרנית של התעמלות המכשירים החלה להתפתח בגרמניה ובצ'כוסלובקיה בראשית המאה ה-19. פרידריך לודוויג יאן, שפעל בברלין באותה תקופה, ונחשב לאבי ההתעמלות, המציא מכשירים המהווים מאז חלק בלתי נפרד מהענף - המקבילים והמתח. ב-1881 נוסדה הפדרציה הבינלאומית להתעמלות. באותה העת היו חברות בה רק בלגיה, הולנד וצרפת, והיא נקראה הפדרציה האירופית להתעמלות. רק ב-1921 הצטרפו אליה מדינות מחוץ לאירופה, והיא שינתה את שמה בהתאם.

התעמלות המכשירים הייתה חלק מהתוכנית האולימפית מאז חידוש המשחקים בעת החדשה, באולימפיאדת אתונה (1896), ואולם רק באולימפיאדת אמסטרדם (1928) הוחל בקיום תחרויות גם לנשים. אליפות העולם הראשונה נערכה ב-1903 באנטוורפן, ואף היא כללה תחרויות לגברים בלבד. הנשים הצטרפו למעגל התחרויות רק באליפות שנערכה ב-1934 בבודפשט.

מכשירים[עריכת קוד מקור | עריכה]

טבעות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מתעמל נורווגי על טבעות
Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – טבעות (התעמלות)

מתקן הטבעות מורכב משתי טבעות המשתלשלות מקורה גבוהה באמצעות כבלים, והמתעמל מבצע את התרגיל עליהן באמצעות זרועותיו. במכשיר הטבעות מתחרים גברים בלבד, על הכבלים להיות כמה שיותר ישרים.

מקבילים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מתעמל גרמני מבצע תרגיל על מקבילים
Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מקבילים (התעמלות)

המקבילים הם מתקן המורכב משני מוטות עץ אופקיים מקבילים, המיוצבים באמצעות חיבור לקרקע. המתעמל מבצע את התרגיל באמצעות זרועותיו. גם במכשיר זה מתחרים גברים.

מקבילים מדורגים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מתעמלת צרפתייה מבצעת תרגיל על מקבילים מדורגים
Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מקבילים מדורגים

המקבילים המדורגים מורכבים משני מוטות עץ אופקיים מקבילים, אך בגבהים שונים, המיוצבים באמצעות חיבור לקרקע. במכשיר זה מתחרות נשים בלבד.

המקבילים הם המכשיר השני מבחינת הסדר האולימפי. על המאמן להיות מחוץ לאזור המתקן במשך התרגיל.

מתח[עריכת קוד מקור | עריכה]

המתעמל הגרמני פביאן המבוכן מבצע תרגיל על מתח
Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מתח (מתקן)

המתח כולל מוט אופקי אחד המחובר לקרקע, וגם הוא תרגיל המתבסס על שימוש בזרועות בלבד. במכשיר המתח מתחרים גברים בלבד. מטרת המתקן לאפשר למשתמש בו להיתלות עליו ולהתרומם בעזרתו, תוך הפעלת שרירי הידיים, הגב והבטן.

סוס סמוכות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מתעמל ספרדי מבצע תרגיל על סוס סמוכות
Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – סוס סמוכות

סוס הסמוכות מורכב מגוף אופקי מצופה עור, פלסטיק או חומר סינתטי אחר, ועליו שתי ידיות מתכת. את התרגיל מבצעים גברים בלבד.

קורה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המתעמלת האמריקנית נסטיה ליוקין מבצעת תרגיל על קורה
פסל "המתעמלת" של דניאל בהריר במכון וינגייט
Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – קורה (התעמלות)

מכשיר הקורה כולל קורה מאוזנת המחוברת לקרקע. במכשיר מתחרות נשים בלבד, והן מבצעות את התרגיל הן באמצעות הידיים והן באמצעות הרגליים.

מידותיה:

גובה: 125 סנטימטר.

אורך: 500 סנטימטר.

רוחב: 10 סנטימטר.

הקורה היא המכשיר השלישי בסדר המכשירים האולימפי.

קפיצות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מתעמלת מבצעת תרגיל קפיצות
Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – קפיצות (התעמלות)

מכשיר הקפיצות (נקרא בעבר גם "סוס קפיצות" או "שולחן קפיצות") כולל משטח גמיש המאפשר למתעמלים לנתר. במתקן מתחרים גברים ונשים כאחד.

קפיצות הוא המכשיר הראשון בסדר המכשירים האולימפי.

קרקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

המתעמלת הברזילאית ג'ייד ברבוסה מבצעת תרגיל קרקע
Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – קרקע (התעמלות)

תרגיל הקרקע כולל אלמנטים המתבצעים על גבי משטח קשיח. אף שאת התרגיל מבצעים הן גברים והן נשים, התרגילים שונים באופיים. תרגיל הנשים מלווה במוזיקה, והוא כולל אלמנטים כוריאוגרפיים לצד אלמנטים שנועדו להפגין שיווי משקל ואקרובטיקה. תרגילי הגברים לא מלווים במוזיקה, והם מבוססים על אקרובטיקה, גמישות וכוח.

הקרקע היא המכשיר האחרון בסדר האולימפי.

שיטת הניקוד[עריכת קוד מקור | עריכה]

צוות שיפוט בוחן תרגיל קרקע של מתעמל ירדני

שיטת הניקוד בהתעמלות הונהגה בשנת 2006, בעקבות שערוריית שיפוט שליוותה את גמר תרגיל הקרקע של הגברים באולימפיאדת אתונה (2004). בכך הלך ענף ההתעמלות בעקבות ענף ההחלקה האומנותית, שגם בו הונהג שינוי דומה.

לפי השיטה הנוכחית, פועלים במקביל שני צוותי שיפוט. והניקוד הסופי של כל מתעמל הוא שילוב בין הניקוד של כל צוות.

הצוות האחד בוחן את דרגת הקושי, הרכב התרגיל והשילוב בין האלמנטים. התרגילים האפשריים מחולקים ל-7 דרגות קושי, וביצוע תרגיל ברמת הקושי הגבוהה ביותר (G), מקנה 0.7 נקודות. על המתעמלים לבצע תרגילים מחמש קבוצות אלמנטים, והניקוד המרבי בהיבט זה הוא 2.5 נקודות. כמו כן, על כל שילוב בין תרגילים הם עשויים לקבל 0.1 או 0.2 נקודות. הניקוד הכולל שנותן צוות שיפוט זה נקרא ניקוד D, ואין מגבלה על מספר הנקודות המרבי שניתן לקבל לפיו.

הצוות השני, המעניק ניקוד המכונה ניקוד E, בוחן את הביצוע. ניקוד הבסיס הוא 10 נקודות, ומפחיתים ממנו נקודות בהתאם לרמת הביצוע והטכניקה של המתעמל. חלק מהניקוד בשיטה זו הוא סובייקטיבי, אך על טעויות מסוימות יש להפחית ניקוד קבוע. נפילה ממכשיר גוררת עמה הפחתה של נקודה אחת.

סוגיית הגיל[עריכת קוד מקור | עריכה]

מתעמל ישראלי צעיר - גברים במקבילים.

עד שנות ה-70 של המאה ה-20 היו מרבית המתעמלות הבכירות בשנות ה-20 לחייהן. באותו עשור החלו לבלוט מתעמלות בנות עשרה, בשל אופן הניקוד באותה העת, שהקנה יתרון למתעמלות נמוכות ודקות גיזרה. המתעמלת הרומניה נדיה קומנץ', מהמתעמלות הטובות בכל הזמנים, הייתה בת פחות מ-15 כשהייתה המתעמלת הראשונה בהיסטוריה שקיבלה את הציון המושלם "10", על תרגיל המקבילים המדורגים שביצעה באולימפיאדת מונטריאול (1976). ב-1980 החליטה התאחדות ההתעמלות העולמית להעלות את הגיל המינימלי למתעמלות ל-15, אך לא היה בכך כדי לגרום לשינוי של ממש. בצל מקרים רבים של הפרעות אכילה אצל מתעמלות וחשש לבריאותן, הוחלט ב-1997 להעלות את הגיל ל-16. מאז, עלה גיל המתעמלות הבכירות, ומספר מתעמלות בנות למעלה מ-30 רשמו הישגים. אוקסנה צ'וסוביטינה זכתה במדליית כסף בקפיצות באליפות העולם שנערכה במלבורן בשנת 2005, כשהייתה בת 30 ואחרי לידה, ובאולימפיאדת בייג'ינג (2008) רשמה הישג דומה, בגיל 33.

במשחקים האולימפיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – התעמלות מכשירים במשחקים האולימפיים
המתעמל הגרמני קארל שומן מבצע תרגיל על סוס הסמוכות באולימפיאדת אתונה (1896)

באולימפיאדת אתונה (1896) כלל ענף ההתעמלות תחרויות לגברים בלבד, שכללו מכשירי מתח, מקבילים, סוס סמוכות, טבעות, קפיצות וטיפוס על חבל, וכן תחרויות קבוצתיות במתח ובמקבילים. באולימפיאדת פריז (1900) נערכו תחרויות קרב-רב בלבד. גם באולימפיאדת סנט לואיס (1904) נערכו תחרויות קרב-רב, אך כל תחרויות היחידים הושבו, ואליהן נוספו גם תחרות ג'אגלינג ולראשונה גם תחרות קבוצתית. בשלוש האולימפיאדות הבאות נערכו רק תחרויות קרב-רב ותחרויות קבוצתיות. באולימפיאדת פריז (1924) שוב נערכו תחרויות יחידים. באולימפיאדת לוס אנג'לס (1932) נערכו לראשונה תרגילי קרקע, ותחרויות הטיפוס על חבל התקיימו בפעם האחרונה. מאז אולימפיאדת ברלין (1936) לא נערכו עוד שינויים בתוכנית התחרויות לגברים.

תחרויות הנשים נערכו לראשונה באולימפיאדת אמסטרדם (1928), והן כללו תחרות קבוצתית בלבד. באולימפיאדת לוס אנג'לס (1932) שוב לא נערכו תחרויות לנשים, ומאז אולימפיאדת ברלין (1936) הן נערכות ברציפות. באולימפיאדת הלסינקי (1952) חלה הרחבה משמעותית של התחרויות, ונוספו כל המכשירים בהן מתחרות המתעמלות במתכונת הנוכחית, וכן תחרויות קבוצתיות במתקן נייד (תחרויות המזכירות את תחרויות ההתעמלות האומנותית). באולימפיאדת רומא (1960) בוטלו התחרויות הקבוצתיות במתקן נייד, ומאז נערכות התחרויות לנשים במתכונתן הנוכחית.

לאורך השנים, המדינות שקצרו את המספר הרב ביותר של הישגים היו ברית המועצות (182 מדליות, מהן 72 מדליות זהב), ארצות הברית (95 מדליות, מהן 30 מדליות זהב), יפן (92 מדליות, מהן 28 מדליות זהב), רומניה (68 מדליות, מהן 24 מדליות זהב) וסין (56 מדליות, מהן 24 מדליות זהב).

בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – רשימת אלופות ואלופי ישראל בהתעמלות

הגוף המסדיר את ענף ההתעמלות בישראל הוא איגוד ההתעמלות בישראל. המתעמלים הישראלים המצליחים ביותר בכל הזמנים הם ארטיום דולגופיאט ואלכס שטילוב. דולגופיאט זכה פעמיים בתואר סגן אלוף עולם (2017 ו-2019) בתרגיל קרקע, ההישג הטוב ביותר של מתעמל ישראלי. שטילוב מתמחה בתרגיל קרקע ובתרגיל מתח, הוא אלוף אירופה (2013), ופעמיים זכה במדליית ארד באליפות העולם (2009 ו-2011). באליפויות אירופה הוא זכה נוסף על מדליית הזהב גם במדליית כסף (2011) ו-3 פעמים במדליית ארד (2009, 2012 ו-2014). באולימפיאדת בייג'ינג (2008) היה שטילוב למתעמל הישראלי הראשון בהיסטוריה שמעפיל לגמר אולימפי ובאולימפיאדת לונדון (2012) סיים במקום שישי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא התעמלות מכשירים בוויקישיתוף