לדלג לתוכן

AAA (משחק וידאו)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

טריפל Aאנגלית: AAA) הוא כינוי למשחק וידאו מושקע מאוד בתעשיית המשחקים. המאפיינים העיקרים של משחקי טריפל A הם פיתוח ועיצוב על ידי חברות גדולות ומוכרות, פרסום ושיווק מסיביים ומכירות בסדר גודל משמעותי הנאמדים במיליוני דולרים, לרוב בפרק זמן קצר ומיד עם הוצאתו לשוק[1].

משחקי וידאו על צורותיהם השונות נהפכו בשנים האחרונות לאמצעי הבידור הפופולרי ביותר. חברות רבות מפתחות ומייצרות משחקי וידאו למחשבים ניידים, לקונסולות משחקים, לדפדפני אינטרנט ולטלפונים ניידים, במטרה להגיע לקהל גדול ככל הניתן ולייצר רווחים גדולים. חברה שמייצרת ומשוקת משחק שזוכה בקהילת המשחקים לכינוי של "טריפל A" היא חברה בעלת מוצר ייחודי ומנצח. משחק טריפל A מיוצר על ידי צוותים גדולים של פיתוח (תכנות המשחק) וצוותים גדולים של מעצבים גרפיים, מעצבי מודלים תלת-ממדים, אנשי סאונד, מוזיקה ואנימציה. את המשחק מייצרת חברה מוכרת ומבוססת בעולם של משחקי המחשב והיא משקיעה הון עתק בפיתוח המוצר, שיווקו ופרסומו. ניתן לומר באופן גס כי משחק טריפל A הוא משחק שיוצר על ידי לפחות 100 אנשי פיתוח ועיצוב שונים, ושבמצטבר הושקעו ביצירתו אלפי שעות עבודה ואף יותר מכך. פיתוח של משחק שכזה אורך כשנה ומעלה ועלותו יכולה להגיע לעשרות מיליוני דולרים. עלות הפיתוח והשיווק של משחקי הטריפל A מן השנים האחרונות האמירו עד 100 מיליון דולרים.

חברות מסוימות מרחיקות לכת ואף מפתחות מנוע משחק ייחודי לצורך ייצור המשחק שלהם. מנוע משחק ייחודי מאפשר שליטה טובה ביותר בגרפיקה, באיכות ההצגה ומהירות החישוב של האלמנטים השונים במסך ובהשגת אפקטים חזותיים ייחודיים. משחקי הטריפל A מגוונים מאוד, הם עשויים להיות משחקי מרוץ מכוניות, משחקי יריות, משחקי הרפתקאות ועוד. לרוב, המשחקים יתנהלו בעולם בדיוני פתוח, כלומר משחק שמאפשר לשחקן חופש תנועה מוחלט כמעט לחלוטין - כניסה לכל אזור, תנועה מעלה, ירידה מתחת לאדמה, שחייה במים וביוצא בזה. המשחקים זוכים לשיווק מקדים ואגרסיבי לפני יציאתם לחנויות ובאופן זה רוב המכירות מתבצעות בשבוע הראשון של הפצת המשחק. סרטונים של המשחק מופצים ביוטיוב לקהילות של גיימרים, הם מוצגים באתר האינטרנט של החברה המייצרת וכן באמצעי מדיה נוספים כגון פרסומות בבתי קולנוע, פרסום בערוצי מדיה חברתית ועוד. במרבית המקרים, משחק טריפל A יהיה גרסה שנייה ומעלה של מוצר שכבר הצליח ושכבר יש לו קהילה של מעריצים ולקוחות.

דוגמאות של משחקי טריפל A בולטים:

 • Grand Theft Auto V, בפיתוח Rockstar North (אנ'), יצא לאור ב-17 בספטמבר 2013. לפי מומחים שונים מתעשיית המשחקים, עלות הפיתוח והשיווק המשוער של המשחק נאמד ב-265 מיליון דולר. נמכר בכמות של 110 מיליון עותקים וייצר רווח משוער של 6 מיליארד דולר מרחבי העולם[2].
 • Halo 3, משחק וידאו שפותח על ידי חטיבת משחקי המחשב של מיקרוסופט. המשחק יצא לאור ב-26 בספטמבר 2007. בשבוע הראשון לאחר שחרור המשחק לקהל הרחב הוא נמכר בסך כולל של כ-300 מיליון דולרים, ובסך הכל עד להיום נמכרו 14.5 מיליון עותקים של המשחק.
 • Call of Duty: Modern Warfare 2, בפיתוח Infinity Ward, יצא לאור ב-10 בנובמבר 2009. המשחק הצליח מאוד וכבר ביום הראשון להשקתו בעולם נמכרו כ-4.7 מיליון עותקים רק בארצות הברית ובבריטניה. עלות שיווק ופיתוח: 250 מיליון דולר[3].
 • Shadow of the Tomb Raider, בפיתוח Eidos Montreal, יצא לאור ב-14 בספטמבר 2018. עלות פיתוח ושיווק משוער: 110 עד 135 מיליון דולרים.
 • Grand Theft Auto IV, בפיתוח Rockstar North (אנ'), יצא לאור ב-2 בדצמבר 2008. ביום הראשון של הפצתו המשחק נמכר ב-3.6 מיליון עותקים וגרף כ-310 מיליון דולרים. עלות פיתוח ושיווק: מעל 100 מיליון דולרים.
 • Max Payne 3, בפיתוח Rockstar Games, יצא לאור ב-15 במאי 2012. יותר מ-3 מיליון עותקים של המשחק נמכרו בשבוע הראשון של הפצתו. עלות פיתוח ושיווק: 105 מיליון דולרים.
 • Battlefield 4, בפיתוח EA Digital Illusions CE, יצא לאור ב-31 באוקטובר 2013. מעל 7 מיליון עותקים של המשחק נמכרו. עלות פיתוח ושיווק: כ-100 מיליון דולרים.
 • Cyberpunk 2077, שפותח על ידי CD Projekt RED ויצא לאור ב-10 בדצמבר 2020; למעלה מ-8 מיליון עותקים נמכרו בהזמנה מוקדמת ועד שבוע ההשקה נמכרו בסך הכל כ-10.2 מיליון עותקים דיגיטליים, ההשקה הגדולה ביותר ונכון לאוקטובר 2023 נמכרו למעלה מ-25 מיליון עותקים של המשחק;[4] עלות פיתוח ושיווק היא כ-314 מיליון דולר אמריקני[5] מה שהופך את המשחק למשחק הווידאו היקר ביותר בעולם שיצא לאור. ב-5 באוקטובר 2023 חברת CD Projekt פרסמה כי סך התקציב לפיתוח והשקת ההרחבה Phantom Liberty עמד על 370 מיליון זלוטי, שהם כ-84.64 מיליון דולר אמריקני,[6] מה שמעלה את התקציב הכולל למשחק לכ-401 מיליון דולר אמריקני.

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
 1. ^ מדוע הפקתם של משחקי וידאו כה יקרה?
 2. ^ GTA 5 - משחק הווידאו היקר ביותר שיוצר אי פעם
 3. ^ כמה עלה לייצר את המשחק MW2?
 4. ^ ציוץ של CD PROJEKT IR ברשת החברתית אקס (טוויטר), 5 באוקטובר 2023
 5. ^ CD PROJEKT Group FY 2020 Earnings, ‏‏22 באפריל 2021 (באנגלית)
 6. ^ ציוץ של CD PROJEKT IR ברשת החברתית אקס (טוויטר), 5 באוקטובר 2023