Call of Duty: Modern Warfare 2

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Call of Duty: Modern Warfare 2
Modern Warfare 2 cover.png
תאריך הוצאה 10 בנובמבר 2009
סוגה פעולה מגוף ראשון
פיתוח Infinity Ward
הפצה Activision
עיצוב Mackey McCandlish
סדרה Call of Duty
מנוע משחק IW 4.0
מצבי משחק יחיד, משחק רשת
פלטפורמות Windows, Xbox 360 ו-PlayStation 3
המשחק הקודם בסדרה Call of Duty: World at War
המשחק הבא בסדרה Call of Duty: Black Ops
דרישות מערכת
מעבד Intel Pentium 4 3.2 GHz או AMD Athlon 64 3200+ או טוב יותר אך נתמך
זיכרון 1GB
כרטיס מסך 256MB nVidia GeForce 6600GT או טוב יותר, או ATI Radeon 1600XT או טוב יותר עם תמיכה ב-DirectX 9.0c
מקום פנוי 12GB
מערכת קול 100% תמיכה ב-DirectX 9.0c

Call of Duty: Modern Warfare 2 או בקיצור COD:MW2 הוא מסוגת פעולה מגוף ראשון שפותח על ידי Infinity Ward והופץ על ידי Activision ל-Windows, PlayStation 3 ו-Xbox 360. ההכרזה הרשמית על המשחק הייתה בפברואר 2009, ושיווקו החל ב-10 בנובמבר 2009. המשחק הוא השישי בסדרת Call of Duty והמשך ישיר ל-Call of Duty 4: Modern Warfare. המשחק הצליח מאוד וכבר ביום הראשון להשקתו בעולם נמכרו כ-4.7 מיליון עותקים רק בארצות הברית ובבריטניה[1].

משחקיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בדומה למשחקים הקודמים בסדרה, השחקן משחק דמויות שונות במערכה לשחקן יחיד לפי הסיפור. עלילת המשחק מתרחשת באפגניסטן, בוושינגטון, בריו דה ז'ניירו ובסיביר.

המשחק כולל 23 משימות שאינן קשורות לעלילה. את רוב המשימות ניתן לשחק לבד, אך ישנן משימות שבהן יש צורך בשחקן נוסף. המשימות הללו מחולקות ל-5 חלקים וכדי לעבור לחלק הבא יש להשיג מספר כוכבים קבוע שניתן על פי טיב העשייה של המשימות הקודמות. בסיום כל משימה מופיע מידע על הביצוע, זמן הביצוע ומספר אויבים שנהרגו.

עלילת המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

עלילת המשחק מתרחשת 5 שנים לאחר סיום אירועי המשחק Call of Duty 4. למרות מאמצי הכוחות האמריקאים והבריטים, הלאומנים השתלטו על רוסיה, וזאקייב (האנטגוניסט מהמשחק הקודם) הוכרז שם כקדוש מעונה. אחד מסגניו של זאקייב, ולדימיר מאקרוב, מפקד על חוליות טרוריסטים באירופה.

המשחק מתחיל באפגניסטן, כשחייל ריינג'ר אמריקאי, ג'וזף אלן, מסייע בקרב מול המורדים האפגנים. מורשם מלחימתו, גנרל שפרד, מפקד כוחות הקואליציה באזור שולח אותו להתחבר לחוליה של מאקארוב כסוכן CIA ביחידה TASK FORCE 141, תחת השם הבדוי: אלכסיי בורודין. בזמן זה, סואפ (הפרוטגוניסט מהמשחק הקודם) ורואץ' (הדמות שנשלטת על ידי השחקן בשלב זה) חודרים לבסיס רוסי כדי לחלץ ACS (קיצור של Attack Characterization System) מלוויין שנפל. לאחר מכן שפרד מבקש מאלן להשתתף בפיגוע ירי עם חוליית הטרור של מאקרוב בשדה תעופה על שם זאקייב במוסקבה, והשחקן עובר לשלוט על אלן במהלך הפיגוע. לפני שהטרוריסטים נמלטים באמבולנס מהאזור מאקרוב יורה בראשו של אלן ומשאיר את גופתו במקום כדי שכוחות הביטחון של רוסיה יחשבו שארצות הברית אחראית לטבח. כנקמה, רוסיה פולשת לארצות הברית. מכיוון שה-ACS הועתק על ידם הם מצליחים להיכנס מבלי להתגלות. השחקן עובר לשחק את טוראי ג'יימס ראמירז (מהריינג'רס) שמשתתף עם פלוגתו בהדיפת הכוחות הרוסים בפרוור צפון בוירג'יניה תוך כדי התקדמות לוושינגטון די. סי. שם מתרחש הקרב העיקרי.

בינתיים, ה-TASK FORCE 141 מגיעים לפאבלות של ריו דה ז'ניירו לפי מידע מודיעין כדי למצוא את אלחנדרו רוהס, האיש שסיפק תחמושת לפיגוע. הם תופסים את אלחנדרו שמספר שהאויב הגדול ביותר של מאקרוב כלוא בגולאג. סואפ מחליט לשחרר את האסיר כדי שיעזור להם נגד מאקארוב. TASK FORCE 141 עם עזרה מאריות הים ומחיל הנחתים האמריקני משחררים את האסיר שמתגלה כקפטן פרייס, הגיבור מהמשחק הקודם. קפטן פרייס מסכים לעזור אך אומר שיש צורך באמצעים קיצוניים וכדי לשכנע את ארצות הברית לסייע לו הוא פורץ לצוללת רוסית ומשגר ממנה טיל בליסטי בין-יבשתי לוושינגטון די. סי.. הטיל מתפוצץ ליד תחנת החלל הבינלאומית (הפגיעה מוצגת מעיניו של אסטרונאוט במהלך פעילות חוץ רכבית). כתוצאה מהפיצוץ נוצרת קרינה אלקטרומגנטית שמשתקת את שני הצדדים הלוחמים בוושינגטון. קבוצתו של ראמירז שמסוקה הופל דקות ספורות לפני פגיעת הטיל מוקפת בחיילים ומסוקים רוסיים, אבל בעקבות הפצצה של פצצה אלקטרומגנטית כל המערכות מושבתות והטנקים, המסוקים והמטוסים הרוסיים מתרסקים. בעקבות אובדן העליונות האווירית של הרוסים, רמירז ופלוגתו חוזרים ללחימה. העיר כולה מוחשכת, וכל מכשירי הקשר והכוונות האופטיות מושבתים. לאחר שהם מוצאים קבוצה נוספת של חיילים אמריקאים בעיר, הם מגיעים לבונקר הגרעיני של הבית הלבן ומשם הם מגיעים אל הבית הלבן, שעדיין יש בו חשמל, אך הוא נמצא בשליטה רוסית. לאחר שהם מפלסים את דרכם בלחימה לתוך האגף המערבי הם שומעים בקשר הודעה שאומרת שהפיקוד האמריקאי הניח, בעקבות אובדן הקשר עם הבירה, שוושינגטון נפלה בידי הרוסים, והם עומדים לשלוח התקפה אווירית שתשמיד את העיר. הדרך היחידה לעצור את המתקפה היא לסמן, בעזרת עשן ירוק על גג הבית הלבן ושאר הבניינים החשובים בעיר אשר בשליטה אמריקנית והחשמל עודו פעיל בהם. לאחר לחימה קשה, מגיעה היחידה לגג ומצליחה לסמן ממש לפני שהמטוסים מפציצים את העיר. בנוסף, הם רואים עשן ירוק על שאר הבניינים המפורסמים בעיר, מה שמצביע על כך שהיא נותרה בשליטה אמריקאית.

על מנת לבדוק את כל מקומות המסתור שמאקרוב יכול להמצא בהם, מתפצלים אנשי ה-Task Force 141: פרייס וסואפ הולכים למגרש גרוטאות של חלקי מטוסים באפגניסטן, ורואץ' וגואוסט הולכים לבקתה של מאקרוב בהרי הקווקז. הקבוצה השנייה מוצאת מידע שמקשר בין מאקרוב לטבח בשדה התעופה ומעתיקים את הכונן הקשיח שלו. הם הולכים למסוק של גנרל שפרד אך הוא מתגלה כבוגד, יורה בהם, שורף את הגופות ולוקח את ההעתק. פרייס וסואפ מגלים את הבגידה ובורחים בסיועו של ניקולאי, איש מודיעין שבורח בזמן שקבוצתו של מאקרוב וגנרל שפרד נלחמים. ובטענה ש-"האויב של האויב שלי הוא חבר שלי", מאקרוב מגלה להם את מקום המסתור של גנרל שפרד באפגניסטן. פרייס וסואפ מגיעים לשם, אך לאחר מרדף סירות שפרד מצליח להמלט ולעלות על מסוק, אך שנייה לפני שסירתם נופלת במפל פרייס מצליח לפגוע מהסירה בטייס והמסוק מתרסק. לאחר התאוששות קצרה מהנפילה סואפ המטושטש מחפש אחר הגנרל בעודו צולע, הוא מוצא אותו ומנסה לדקור אותו באמצעות סכין אך שפרד עוצר את המכה ומפיל אותו על הרצפה. גנרל שפרד לוקח את הסכין ודוקר את סואפ בחזהו. שפרד שולף את אקדחו ומכוון אותו על פרצופו של סואפ ובמהלך הטענת הכדורים הוא מספר לו שנהרגו לו שלושים אלף חיילים ברוסיה והוא נשבע לנקום בעזרת מלחמה ברוסיה ואומר שהוא יודע שהוא מבין.לפני שהוא מספיק לירות בסואפ, פרייס מגיע, מפיל את שפרד ונאבק בו. בזמן שפרייס ושפרד נאבקים סואפ זוחל לכיוון האקדח של שפרד, כמעט ומגיע אך שפרד שם לב ומעלף אותו באמצעות בעיטה בראשו. הוא פוקח עיניו ורואה את פרייס ושפרד נאבקים. סואפ מוציא בשארית כוחותיו את הסכין מחזהו, ומשליך אותה לעבר ראשו של שפרד החובט בפרייס. הסכין פוגעת בעינו של שפרד והוא נופל לארץ ומת. פרייס הצולע קם מגופתו של שפרד אל עבר סואפ, הוא מסייע לסואפ ללכת ובדיוק מגיע ניקולאי במסוק ומעביר את סואפ ופרייס למסוק .המשחק נגמר במילים:”da,i know a place“

ביקורת על המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

על המשחק הושמעו ביקורות רבות מגורמים שונים ברחבי העולם.

המשחק קיבל ציון של 92 מתוך 100 על ידי Online FPS by Steam.

ביקורת על גרסת המחשב[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-18 בנובמבר 2009, הודיע רוברט באולינג, מנהל הקהילות של חברת Infinity Ward, שהמשחק מאפשר חיבור לשרתי החברה בלבד ובאופן אוטומטי, במשחק מרובה המשתתפים בדומה לגרסאות הקונוסולות. הדבר עורר מחאה מהרבה שחקנים ממספר סיבות עיקריות: לא תהיה אפשרות לארגן תחרויות ללא שיתוף פעולה מצד החברה, לא יוכלו לשחק במפות שנוצרו על ידי הגולשים ושחקנים מחוץ לארצות הברית חששו שלא יוכלו לשחק והם יתקלו בלאגים (איטיות הנגרמת מהזמן שלוקח למידע לעבור עד לשרת).[2] החששות מלאגים התבררו ברובם כלא מוצדקים, כאשר שחקנים נתקלו בלאגים פעמים בודדות בלבד.

המשימה "בלי רוסית"[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחת מהמשימות הראשונות במשחק נקראת "No Russian" (בתרגום חופשי לעברית:"בלי רוסית"). בהתחלת המשימה מאקרוב אומר לצוות שלו לא לדבר רוסית על מנת לא לחשוף את זהותם כרוסים - ומכאן משמעות השם. במשימה זו משחק השחקן סוכן CIA תחת כיסוי הנאלץ להשתתף בפיגוע ירי בנמל תעופה עם קבוצת טרוריסטים על מנת למנוע את חשיפתו. לפני תחילת השלב מוזהר השחקן כי התוכן בשלב כולל ירי בחפים מפשע, ומוצגת לו האפשרות לדלג על המשימה. המשימה עוררה פולמוס אף לפני התאריך בו התחיל השיווק הרשמי למשחק, לאחר שסרטון ובו נראה השלב המדובר הודלף לציבור.[3] ממשלת רוסיה ביקשה שהמשחק ימכר בשטחה ללא משימה זו מכיוון שלדעתה הוא מציג אותה כמדינה המעודדת טרור. אקטיביז'ן נענתה לבקשתה, אספה את המשחק מהחנויות ושיווקה אותו מחדש, כעת המשימה המדוברת תתחיל רק לאחר ביצוע הפיגוע, כשהטרוריסטים נלחמים מול כוחות הביטחון[4].

משחק מרובה משתתפים[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשחק זה ישנן 70 רמות שאותן השחקן צריך לעבור, החל מטוראי וכלה במפקד ראשי(commander). בכל רמה נפתחים כלי נשק ועזרים למשחק (perks). במשחק זה ישנו בסך הכל 26 מפות, קבועות מראש ואין אפשרות ליצור מפות אחרות. בדומה למשחק call of duty 4, גם כאן מעורבים בונוסים לשחקנים אשר עושים הריגות רצופות (kill streak). במשחק הזה שחקן יכול לבחור בשלושה בונוסים בלבד.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ אלעד קפלן, גיימר, Modern Warfare 2: שובר שיאים , באתר nana10‏, 13 בנובמבר 2009
  2. ^ אילן גלר, גיימר, Modern Warfare 2: בלי שרתים ייעודיים , באתר nana10‏, 18 בנובמבר 2009
  3. ^ יובל בירב, שמועה: משחקים טרוריסט ב- MW2 !? ,באתר vgames, 28 באוקטובר 2009
  4. ^ דמיאן פרימוריסה, Call of Duty: Modern Warfare 2 ישווק בגרסה "מעודנת" ברוסיה, באתר ynet, 18 בנובמבר 2009