Grand Theft Auto

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Grand Theft Auto
100xp
לוגו הסדרה
שם בעברית גניבת מכוניות מקצועית
סוגה פעולה
פיתוח Rockstar Games
Rockstar North
Rockstar Leeds
Rockstar Toronto
Rockstar Lincoln
הוצאה לאור Rockstar Games
סדרה הראשון:
Grand Theft Auto 1

האחרון:
Grand Theft Auto V

Grand Theft Auto (קיצור נפוץ: GTA) היא סדרת משחקי מחשב ומשחקי וידאו מסוגת הפעולה, ההרפתקאות, הפשע והעולם הפתוח המאפשרת לשחקן בה לגלם עבריין בערים גדולות.

במקור, שם המשחק היה Race in chase All Dem Hoes. המשחק היה משחק מרוצי מכוניות כאשר היוצרים הבחינו כי המשטרה מתנגשת במכוניות, ומשם הם לקחו השראה לסדרת המשחקים שמכירים כיום. המשחק הראשון בסדרה שווק בשנת 1997 על ידי חברת DMA Design (במהלך השנים שינתה החברה את שמה ל-Rockstar Games). מאז, הסדרה צברה תאוצה, משחקיה הפכו במהרה לרבי-מכר, וחלקם זכו בתואר "המשחק הטוב של השנה" בקרב עיתוני משחקים רבים בעולם, שם הסדרה נובע מהמינוח המשטרתי האמריקאי לגניבת כלי רכב (בחלק ממדינות ארצות הברית זהו גם מונח מהדין הפלילי). בהתאם לשמה, משחקיה מאפשרים לשחקן לבצע שלל עבירות כאשר גניבת מכוניות היא רק אחת מהן. השחקן מקבל חופש מוחלט במספר ערים גדולות, בהן הוא יכול להוציא בכוח נהגים של מכוניות הנוסעים בכבישים, לדרוס הולכי-רגל, להשתמש במגוון כלי נשק כדי לפצוע או להרוג עוברי-אורח או פושעים אחרים ועוד.

סדרה זו היא מבין הראשונות בעולם המשחקים שנתנה לשחקן חופש פעולה כה משמעותי, ועל כן היא מהווה נקודת תפנית חשובה שהובילה למספר חיקויים רב. למעט פעולות הפשע שהוזכרו, המשחק כולל גם מספר משחקי צד בהם השחקן יכול "לעבוד" כנהג מונית, פרמדיק, כבאי, סרסור ואף שוטר (האפשרויות הללו כלולות ב-San Andreas, ובתור נהג מונית כלולה גם ב-GTA V), אם גנב את המכונית המתאימה. השחקן יכול גם לעקוב אחר מערך עלילתי הכולל הרבה תככים בין פושעים וכנופיות, ומאפשר לשחקן לקחת חלק בשוד בנק, בריחות ממצודים משטרתיים ועוד.

חידוש נוסף של סדרת המשחקים הוא הפסקול. תחום זה, אשר פעמים רבות מוזנח בידי מפתחות משחקים, זכה להשקעה רבה מצד Rockstar. החברה הכניסה להיטים רבים והקליטה שעות ארוכות של שיחות מבדרות אל תוך תחנות הרדיו של המכוניות בהן נוהג השחקן.

מכיוון שהסדרה כולה מציבה דגש משמעותי על ביצוע של פשעים רבים ואף מציגה אותם ברמה אמינה מאוד, המשחק זכה להסתייגויות וביקורת שלילית רבה. כמה ממשחקי הסדרה אף נחשדו כהשראה למספר פשעים חמורים בארצות הברית, והחלו להישמע קריאות ברחבי העולם על קביעת איסור מכירת המשחק. הדבר פתח דיון מעמיק באשר להשפעת משחקי ווידאו אלימים על אלימות נוער, כאשר מומחים רבים מאמינים שיש קשר ברור, בעוד מומחים רבים אחרים סבורים כי לדבר אין כל השפעה יוצאת-דופן, וכי אלימות קיימת בכל מקום. על פי דירוגי משחקים בינלאומיים המשחק אינו מתאים לנוער מתחת לגיל 18, אך ברוב ארצות העולם, כולל בישראל, ההגבלה כמעט ואינה נאכפת. בארצות שונות, למשל גרמניה, צונזר המשחק כך שדם אינו מופיע בו ואין יכולת לקחת את כספם של עוברי אורח לאחר שנהרגו.

ליברטי סיטי[עריכת קוד מקור | עריכה]

ליברטי סיטי כפי שנראתה בקדימון למשחק Grand Theft Auto IV

חלק גדול מהמשחקים מתרחשים בליברטי סיטי (באנגלית: Liberty City, בתרגום חופשי לעברית: עיר החירות), שהיא עיר דמיונית המבוססת על העיר האמיתית ניו יורק שבארצות הברית

על פי המשחק Grand Theft Auto: Liberty City Stories, עיר זו נוסדה בשנת 1798.

במשחקים בהם הגרפיקה היא תלת-ממדית, העיר מחולקת לשני איים: פורטלנד וסטאונטון וביניהם מחברים גשרים, תעלות תחתיות ורכבת תחתית. האזורים מחולקים בין כנופיות רבות: "דיאבלוס" מפוארטו ריקו, "יארדי" הג'מייקאנים, "הודס" האפרו-אמריקנים, הקרטל הקולומביאני, משפחת המאפיה האיטלקית לאון, פורלי וסינדאקו, היאקוזה היפנית והטריאדים הסינים. מזג האוויר בעיר גשום במרבית הימים וכתוצאה ממנו נוצר ערפל.

במשחק Grand Theft Auto IV שמשמש כאתחול לסדרה, העיר מוצגת במראה שמזכיר הרבה יותר את ניו יורק האמיתית: ברוקלין נקרא ברוקר, קווינס נקרא דיוקס והרובע מנהטן נקרא אלגונקווין. הרובע סטטן איילנד הוא היחיד שלא קיבל גרסה במשחק משום העומס בלוח הזמנים והמרחב בזיכרון הדיסקים עליהם נמצא המשחק ולכן היאקוזה לא חוזרת ב-"עידן" הזה. הרבעים בעיר של ה-"עידן" הרביעי מתחלקים לכנופיות, כמו במשחקים הקודמים: כנופיות הברטווה הרוסיות, פלוגת "היארדיס" הג'מאייקית, המוב האירי, מועדוני האופנוענים "הלוסט אנד דמנד" (האבודים וארורים), "מלאכי המוות" ו"רוכבי אפטאון", כנופיות הרחוב השחורות "נוכלי נורט'ווד" ו"מ.ו.ב", כנופיות ההיספניות "הלורדים הספרדיים" ו"סוחרי הסמים הדומיניקנים" שעוסקים ב, הטראידס הסיניים, המוב הקוריאני, קרטל "טורס", המאפיה היהודית וה-"קומישן", איחוד של משפחות הפשע האיטלקיות.

על פי התיאורים של העיר במשחקים השונים, ליברטי סיטי היא עיר מלאת פשעים בה השלטון המקומי חסר אונים עד שהמילה הלא גסה היחידה בעיר היא 'תקווה'.

ביקורת כנגד המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

בכל סדרת משחקי Grand Theft Auto הפעילות אותה מבצע השחקן היא אלימה ולא חוקית. המשחק מאפשר לשחקן  לבצע פשעים במרחב הווירטואלי, כגון הרג, נהיגה בזמן שיכרות ועוד. כמו כן המשחק מאפשר לשחקן גישה לתוכן פורנוגרפי.

אופיו האלים של המשחק הביא לכך שקבוצות אינטרסים שונות, כגון ארגון הנשים הלאומי בארצות הברית, אמהות נגד נהיגה בשכרות וכיוצא בזה, גינו את המשחק וביקשו לפעול בדרכים שונות להורידו מהמדפים.

כמו כן, במספר מקרי רצח שהתרחשו בארצות הברית הועלתה הטענה כי הרוצחים הושפעו מהמשחק. כך, ב – 2003 ירו ויליאם וג'ושוע באקנר בשני אנשים ומסרו למשטרה ש – GTA 3 שימש השראה למעשיה. ב - 2005 נער בן 17 בשם דבין מור הרג שלושה אנשים ומתוכם שני שוטרים כאשר הוחזק על ידי המשטרה בגין חשד לגניבת רכב. הוא היה שחקן GTA 3 אובססיבי ואחרי שנעצר אמר: "החיים הם כמו משחק וידאו, כולם מתים בשלב מסוים בחיים שלהם".

במקרה נוסף בשנת 2006, הורשע נער בן 14 בשם קודי פוזי ברצח אביו, אמו החורגת ואחותו החורגת. למרות שהועלתה הטענה כי משחקי וידאו אלימים כגון GTA משמשים כמתקני אימונים לרצח, הסנגור של פוזי לא מצא בטענה זו ממש ולא השתמש בה להגנתו של פוזי. 

כנגד הטענות שיש לאסור מכירת משחקי וידאו אלימים כגון GTA, עומד עקרון חופש הביטוי. כך למשל, בארצות הברית קבע בית המשפט העליון שמדינת קליפורניה לא יכולה לאסור מכירת משחקי וידאו אלימים משום שאיסור זה מפר את התיקון הראשון לחוקה. אחד השופטים השווה בין איסור על מכירת משחקי וידאו אלימים לאיסור על סיפורי פיות עקובים מדם וסרטים מצוירים אלימים. 

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]