iOS 5

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
iOS 5
IOS.png
IOS 5.jpg
צילום מסך ה-iOS 5 ממכשיר ה-iPhone
מפתח אפל
משפחה iOS
מודל קוד מערכת סגורה עם רכיבי קוד פתוח
גרסה אחרונה iOS 5.1.1 ב־7 במאי 2012 (לפני שנתיים, 11 חודשים ו־11 ימים)
סוג ליבה היברידית (XNU)
סוג רישיון קנייני פרט לרכיבי הקוד הפתוח
דף בית iOS באתר אפל

iOS 5 היא הגרסה הבסיסית החמישית של מערכת ההפעלה הסלולרית iOS מבית אפל, אשר שוחררה ב-12 באוקטובר 2011 . גרסה זו היא הגרסה העוקבת ל-iOS 4 (הגרסה האחרונה הייתה 4.3.5) והקודמת ל-iOS 6.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

התצוגה המקדימה של iOS 5 הייתה ב-6 ביוני 2011 במהלך כנס המפתחים הבינלאומי של אפל. באותו אירוע, הוצגה לראשונה מערכת ה-Mac OS X Lion ושירותי הענן של החברה, iCloud. בפעם השנייה, תמיכה במכשירים מסוימים לא הייתה, במיוחד ב-iPhone 3G וב-iPod Touch דור 2. המכשירים הנתמכים בגרסה זו כוללים את ה-iPhone 3GS ואילך, ה-iPod Touch דור 3 ואילך, וכל דורות ה-iPad.

ב-4 באוקטובר 2011, אפל קיימה אירוע במטה שלה בקופרטינו, קליפורניה. מלבד מערכת ההפעלה הוצגו תוכנות ומכשירים נוספים, ביניהם ה-iPhone 4S והתוכנה החדשה שלו ו-Siri העוזרת הקולית. תאריך השחרור עבור ה-iOS 5 היה ה-12 באוקטובר 2011, והוא הוכרז באירוע זה.

ה-iPhone 4S מגיע עם ה-iOS 5 מותקן מראש, אבל יחידות גדולות נדרשות לעדכון דרך ה-iTunes. עם זאת, כאשר העדכון הראשון שוחרר, משתמשים רבים קיבלו הודעות שגיאה במהלך הניסיון להוריד אותו, ואחרים קיבלו אזהרות בדבר אי יכולתם לשחזר את הגדרות המכשיר שלהם. קיימת טענה לפיה השרתים של אפל פשוט לא היו מסוגלים לעמוד בקצב הביקוש, וזה מה שגרם לכמחצית מהבקשות הראשוניות לעדכון להיכשל.

תכונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

iCloud[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – iCloud

השירות של אפל מבוסס הענן, ה-iCloud, הפך לזמין לראשונה עם ה-iOS 5. תכונה חדשה זו מאפשרת למשתמשים לסנכרן את המוזיקה שלהם, תמונות, סרטי וידאו ועוד, המאוכסנים על גבי כל מכשירי האפל שלהם שעליהם יש שירות זה. כל משתמש מקבל 5 ג'יגה בייט של שטח אחסון בחינם, אבל מותר לסנכרן כמויות בלתי מוגבלות של מוזיקה, יישומים, ספרים ותמונות.

אפליקציות בסיסיות חדשות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ה-iMessage, שירות מובנה בתוך אפליקצית ההודעות, המאפשר לכל אחד שיש בבעלותו מכשיר iOS לשלוח הודעות טקסט לכל אדם אחר שיש לו מכשיר עם iOS 5. המסרים מתקבלים בכל המכשירים של האדם המחוברים לרשת אלחוטית. תכונה זו גם מאפשרת למשתמשי iPhone לשלוח הודעות טקסט למכשירי iOS שאין באפשרותם לקלוט ולדבר ברשת סלולרית, לדוגמה, ה-iPod וה-iPad. לפני iOS 5, הודעות היו זמינות רק עם SMS ו-MMS ב-iPhone, אך iOS 5 הביאה אותו להתכתבות עם אנשים בעלי מכשיר ה-iPod ו-iPad.

התזכורותאנגלית: Reminders) מאפשרות למשתמשים ליצור רשימות של משימות עם התרעות שיכולות להיות תאריך מסוים או מיקום מסוים. כלומר, ברשות המשתמש לבחור בהתרעה שתקבע לצלצל בזמן מסוים, או כאשר הוא יוצא או נכנס למקום מסוים.

דוכן העיתונים (באנגלית: Newsstand) אינו פועל כיישום, אלא כתיקייה מיוחדת. על פי בחירת המשתמש, ימצאו סמלים עבור כל כתבי העת, העיתונים והמגזינים אליהם מנוי המשתמש בתוך דוכן העדכונים. נושאים חדשים ניתן להוריד אוטומטית בה-App Store.

תכונות נוספות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ה-iOS 5 נותנת למכשירים את היכולת להסתנכרן עם iTunes באופן אלחוטי, ללא צורך בחיבור למחשב. אקטיבציה של מכשירים ועדכוני גרסה יכולים גם כן להיעשות דרך רשת אלחוטית בפעם הראשונה. ה-5 iOS שילבה אינטגרציה עם טוויטר. משתמשים יכולים להיכנס לטוויטר ישירות מתפריט ההגדרות. תמונות ניתן לצייץ ישירות מאפליקצית התמונות או המצלמה, ומשתמשים יכולים גם לצייץ מהספארי, יוטיוב והיישומים של Google Maps.

iOS 5 מאפשרת להיכנס אל יישום המצלמה בקלות היישר ממסך הנעילה בפעם הראשונה. על ידי החלקה על סמל המצלמה במסך נעילה, משתמשים יכולים לעבור ישירות למצלמה, ללא צורך לפתוח את המכשיר או להכניס את הסיסמה שלהם. למטרות אבטחה, שיטה זו של גישה למצלמה מאפשרת רק גישה לאפליקצית המצלמה, ולא לתכונות אחרות במכשיר. iOS 5.0 המקורית שכללה את כפתור המצלמה ואת האבטחה על ידי כך שיש ללחוץ פעמיים על כפתור הבית כדי שהסמל יופיע. עם זאת, iOS 5.1 שינתה את הדבר בכך שכפתור המצלמה קיים כל הזמן ויש רק להחליק אותו כלפי מעלה כדי להיכנס אל תוך המצלמה.

ההתרעות התחדשו ב-iOS 5 גם כן. במקום שהתרעות תהיינה על המסך וכל מה שקרה באותו הזמן יפסק עד לאישור, הן מופיעות בבאנר בחלקו העליון של המסך. את ההתרעות האחרונות גם ניתן לראות על ידי החלקת האצבע מהחלק העליון של המסך כלפי מטה ופתיחת מרכז העדכונים. משתמשים שמעדיפים את מערכת ההתרעות הישנה יכולים לשנות את המצב על ידי בחירת האפשרות המתאימה בתפריט ההגדרות.

תקלות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אפל אישרה כי לכמה באגים בחיי סוללה היו השפעה רעה על חיי הסוללה ב-iOS 5. היא ניסתה לתקן אותם עם גרסת ה-iOS 5.0.1, אך הבעיה עדיין נשארה [דרוש מקור].

ההשקה של עדכון ה-iOS 5 ב-12 באוקטובר 2011 (כללה גם את השקת ה-iOS 5.0.1 ששוחרר ב-10 בנובמבר 2011), הובילה משתמשים רבים לדווח על הבאג הגדול הגורם למכשיר לאבד גישה לאינטרנט אלחוטי. בעיה זו נפתרה כביכול עם שחרורה של גרסת ה-iOS 5.1.1.

חלק מהמשתמשים של ה-iPhone 4S וה-iPad דיווחו על בעיה עם כרטיס ה-SIM במהדורה הראשונית של iOS 5, ואף על פי שאפל ניסתה לפתור בעיות אלו בגרסה הבנויה 9A406 (ל-iPhone 4S בלבד), הן עדיין נשארו.

חלק מהמשתמשים של ה-iPhone 4 וה-iPhone 4S דיווחו על הופעה אקראית של הדים וקולות רקע במהלך שיחות טלפון שנעשו עם אוזניות במהדורה הראשונית של ה-iOS 5. הצד השני בשיחה היה בדרך כלל אינו מסוגל לשמוע את מי שדיבר איתו בשל בעיה זו. הבעלים דיווחו על "תיקון", שבו מעורבת הכנסת המכשיר למצב רמקול כאשר ההד מתרחש, ואז כיבוי הרמקול כאשר הסתדרה הבעיה. כתוצאה מכך נפטרו המשתמשים מההד באופן זמני, אך הוא עדיין יכול לקרות שוב, אפילו במהלך אותה שיחת טלפון. לא ברור אם אפל ניסתה לפתור בעיה זו בגרסה 5.0.1, אך עבור משתמשים רבים בעיה זו עדיין נשארה לאחר העדכון ל-5.0.1. מבטל רעשי המיקרופון החדש או הטכנולוגיה החדישה עשויים להיות הסיבה מאחורי הבאג הזה. אפל שחררה מאז את גרסה 5.1.1 בניסיון לפתור את הבעיה.

שינויים מגרסאות קודמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]