תעשייה 4.0

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף Industry 4.0)

תעשייה 4.0 (Industry 4.0) הוא מונח המייצג תפיסה ארגונית לניהול מפעלים ותהליכים תעשייתיים באופן חכם ומודרני תוך יכולות תקשורת וממשקים של מכונות הייצור ושילוב טכנולוגיות כגון האינטרנט של הדברים, ניתוח מידע בזמן אמת, רובוטיקה, בינה מלאכותית והגנת סייבר.

התפיסה שפותחה בעשור השני של המאה ה-21, דורשת מכל מרכיבי המפעל טכנולוגיה מתקדמת במטרה להתאים את עצמו לדרישות הלקוח במהירות, לאפיין במדויק פריטי ייצור ואף לשנותם תוך כדי עבודה, ולקצר את כל תהליכי העבודה משלב הגיית "הרעיון" עד לייצור מוצר. אלו מיועדת להוביל ל"מפעל החכם", בו ניתן יהיה לקבל מידע רלוונטי לגבי שרשרת האספקה והמשאבים, ויאפשר גמישות בהחלטות ביחס לקווי הייצור. המפעל החכם יוכל להימדד במדדי איכות, יוכל לשנות את ייעודו במהירות, ולהכיל חידושים בקווי הייצור בהתאם לדרישות השוק.

בעידן התעשייה 4.0 מכונות יתבססו יותר ויותר על למידת מכונה ויהיו מסוגלות לקבל החלטות עצמאיות תוך שימוש בביג דאטה, עיצוב הליך הייצור וביצוע סימולציות, בעזרת מחשוב ענן. שילוב של רובוטיקה וחיישנים חכמים ישפרו וידייקו את הליך הייצור.[1]

המהפכה התעשייתית הרביעית[עריכת קוד מקור | עריכה]

המונח Industry 4.0 מתייחס למהפכות התעשייתיות שהתרחשו בעולם, וקובע כי אנו בעיצומה של המהפכה התעשייתית הרביעית. אלו הן המהפכות הקודמות:

  • המהפכה התעשייתית הראשונה, התרחשה בשנת 1784, כאשר הומצא הנול המכני הראשון לאריגה. המהפיכה התעשייתית הזו איפשרה הקמת בתי מלאכה שהתבססו על ייצור מכני, כאשר הכוח המניע את התעשייה היו כוח המים והאדים. הנול המכני הראשון עבד כחמישים שנה, עד ששודרג לנול אוטומטי, ובשנת 1850 פעלו וייצרו באנגליה כ-260,000 יחידות יצור אוטומטיות.
  • המהפכה התעשייתית השנייה, התרחשה בשנת 1870, כאשר הומצאה חגורת המסוע בתעשייה. המהפיכה התעשייתית הזו איפשרה הקמת מפעלים המסוגלים לייצר בקצב גבוה במיוחד, לאותם הזמנים ובהשוואה לייצור הידני או המכני, כאשר החשמל היה הכוח שהניע את המפעלים בתעשייה.
  • המהפכה התעשייתית השלישית, התרחשה בשנת 1969, כאשר הומצא הבקר המתוכנת הראשון של חברת מודיקון, בקר Modicon 084. המהפיכה התבססה על שימוש ברכיבי אלקטרוניקה והתבססה על ראשיתו של תחום התקשורת, תקשורת RS232. המהפיכה התעשייתית הזו איפשרה העברת מפעלי הייצור בעולם לפעילות ייצור אוטומטית, מדויקת, חסכונית במשאבים עם יכולות ניטור ופתרון תקלות בזמן אמת. תוכנה ידידותית וחכמה החליפה את הבקר המתוכנת בכלל רכיבי החשמל שהותקנו לצורכי אוטומציה חלקית במפעלים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ מעין אמסלם, תעשייה 4.0: הכירו את החברות שצפויות להרוויח מהמהפכה התעשייתית הרביעית, באתר כלכליסט - www.calcalist.co.il, ‏2021-02-09
ערך זה הוא קצרמר בנושא טכנולוגיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.