לדלג לתוכן

man (פקודה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
דף עזרה מוצג בעזרת הפקודה man

man (קיצור של manual; עברית: מדריך או ספר הוראות) היא פקודה המציגה תיעוד של תוכנה במערכת ההפעלה יוניקס ובמערכות הפעלה דמויות יוניקס. נושאים המתועדים בדפי ה-man כוללים תוכניות מחשב (כולל ספריות וקריאות מערכת), תקנים וקונבנציות, ולעיתים אפילו מושגים מופשטים. משתמש יכול לחפש ולקרוא את דפי העזרה בעזרת הפקודה man.

"UNIX Programmer's Manual" (בתרגום חופשי: המדריך למתכנת יוניקס) ראה אור ב-3 בנובמבר 1971.[1] דף ה-man הראשון נכתב על ידי דניס ריצ'י וקן תומפסון בשנת 1971. באותה העת, הזמינות של תיעוד מקוון דרך מערכת דפי ה-man נחשבה כהתקדמות גדולה. כיום, כמעט כל יישום של ממשק שורת הפקודה ביוניקס מגיע עם דף man.

מספר חלופות ל-man נהנו מפופולריות, כאשר הבולט מביניהם הוא info של פרויקט גנו. נוסף על כך, תוכנות ממשק משתמש גרפי ליוניקס (במיוחד אלו שנבנו בסביבת KDE או GNOME) מספקים תיעוד למשתמש בפורמט HTML וכוללים מציג HTML מובנה כגון yelp על מנת להציג דפי עזרה בתוך התוכנה.

דפי ה-man כתובים בדרך כלל באנגלית, אך תרגום לשפות נוספות יכול להיות זמין לעיתים במערכת.

בשנת 2010, OpenBSD הפסיק את השימוש ב-troff לעיצוב דפי ה-man לטובת mandoc, מעצב מיוחד עבור דפי עזרה עם תמיכה מובנית עבור פוסטסקריפט, HTML, ו-XHTML.

דפי העזרה מחולקים בין 8 פרקים בדרך כלל, אשר מסווגים בדרך הבאה (בלינוקס, BSD ו-OS X):

פרק תיאור
1 פקודות כלליות
2 קריאות מערכת
3 פונקציות ספרייה
4 קבצים מיוחדים ומנהלי התקנים
5 פורמט קבצים וקונבנציות
6 משחקי מחשב ושומרי מסך
7 שונות
8 פקודות ושירותי מערכת

על מנת לקרוא את דף העזרה של פקודת יוניקס, הקש במעטפת:

man <command_name>

על מנת להציג את הפלט, man משתמש ברירת המחדל במציג הדפים less.

דפי העזרה מסווגים בדרך כלל בצורה "(section)‏name", כאשר לכל דף עזרה יכול להיות במספר פרקים, לדוגמה, exit(2) ו-exit(3). התחביר לגישה לדף עזרה שאינו ברירת המחדל משתנה בין מימושים של man. בלינוקס ו-BSD הוא יראה כך:

man 3 printf

הפקודה תחפש את printf בפרק 3 של דפי העזרה.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא Man בוויקישיתוף

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]