Soul Eater

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יש לערוך ערך זה. ייתכן שהערך סובל מבעיות ניסוח, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו, או מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית.
יש לערוך ערך זה. ייתכן שהערך סובל מבעיות ניסוח, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו, או מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית.
סול איטר
ソウルイータ
אכלן הנשמות
סוגה פנטזיה, הרפתקאות
אנימה
במאי טאקויה איגראשי
תסריטאי אקאטסוקי יאמאטויה
אולפני אנימציה בונז
רשת שידור TXN
תקופת שידור מקורית 7 באפריל 200830 במרץ 2009
מספר הפרקים 51
מאנגה
יוצר אטסושי אוקובו
הוצאה Square Enix
התפרסם לראשונה במגזין Monthly Shōnen Gangan
תקופת הפרסום המקורית 12 במאי 200412 באוגוסט 2013
מספר הכרכים שהתפרסמו 25

סול איטראנגלית: Soul Eater; ביפנית: ソウルイータ; תרגום חופשי: אכלן הנשמות) הוא כותר מאנגה שנוצר על ידי אטסושי אוקובו.

העלילה מתרחשת באקדמיה המכשירה סטודנטים שחציים הופכים לנשק וחציים למייסטרים (נושאי נשק) העובדים בשיתוף פעולה לתפיסת 99 נשמות של קישינים (אנשים או מפלצות מרושעים) ונשמה אחת של מכשפה. זאת, כדי שיוכלו להעלות את רמת הכוח שלהם וכך גם לצאת לשיתופי פעולה עם השיניגאמי המנהל את האקדמיה.

סול איטר ידועה בסגנון האיור הלא שגרתי המצוי באנימות ומאנגות (למשל, לשמש ולירח יש פרצופים, לרוב מפחידים) ומושפעת מאמנות נוסח טים ברטון. אוקובו הודה שעבודתו אכן הושפעה מברטון וכן מהעולם של הארי פוטר[1].

המנגה יצאה בין השנים 20042013 ובעקבות הצלחתה הופקה לה סדרת אנימה שהכילה 51 פרקים ושודרה בין השנים 20082009, הזמינה בישראל עם תרגום עברי באמצעות ספריית האנימה החל מ-11 באפריל 2022. בעקבות הסדרה פותחו שלושה משחקים שיצאו לשלוש קונסולות שונות (wii, פלייסטיישן 2 ונינטנדו DS) וכן יצא ספין אוף הנקרא ״!Soul Eater NOT" ששודר בין השנים 20112014 (עם חוברת אנימה שהכילה 12 פרקים בשנת 2014) והיווה פריקוול מקדים לסדרה עצמה.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

העלילה מתמקדת בשתי דמויות מרכזיות: מאקה אלברן וסול איטר אוואנס, המתגוררים ולומדים יחד באקדמיית DWMA (ראשי תיבות של Death Weapon Meister Academy) הנמצאת בעיר דמיונית בשם עיר המוות (בתרגום חופשי: Death City) שממוקמת בנבדה, ארצות הברית. השניים עובדים ביחד כצוות ויוצאים להרפתקאות אשר במסגרתן הם מתמודדים מול אויבים שונים אותם הם צריכים להרוג ולאסוף 99 נשמות שלהם, ביחד עם נשמה נוספת של מכשפה כדי שבסופו של דבר, מאקה תזכה לעבוד עם שיניגאמי (שיניגאמי הם מלאכי מוות בתרבות היפנית), בדומה לאביה. עם זאת, האב בניגוד אליה, הפך לנשק ועד היום נושא את התואר ״חרמש המוות״ הודות לכך שהוא ושותפו ד"ר סטיין הצליחו לעמוד במשימה. בסוף כל קרב, סול אוכל את הנשמה של האויב (ומשם שמו). מתלווים אליהם גם הצוותים של בלק סטאר וטסובאקי נאטסוקסה ושל דת' דה קיד ביחד עם התאומות ת'ומפסון.

דמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

דמויות ראשיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • מאקה אלברן - הדמות הראשית. מאקה היא נערה שאפתנית אשר מקווה ביום מן הימים להילחם לצידו של שיניגאמי. מאקה ידועה כחרוצה וחכמה ותמיד נלחמת למען כל מה שצודק ונכון וזאת למרות שהיא דמות אופטימית ביותר ומתחברת בקלות לכולם. אביה הפך להיות הנשק הרשמי של שיניגאמי ולמרות זאת, מאקה לא אוהבת את אביה בעקבות נטיותיו לרדוף שמלות, מה שגרם לאימה לעזוב אותו ואת עיר המוות. שותפתו של סול איטר אוואנס.
 • סול איטר אוואנס - שותפה של מאקה אלברן. קרוי כך מאחר שהוא זולל את נשמות היצורים המרושעים לאחר שהורג אותם. יכול להפוך לחרמש שהלהב שלו חצי שחור וחצי אדום, ועם המוט מופיעות עיניו. דמותו של סול עצמו היא לרוב ההפך ממאקה: בעוד היא אקטיבית, הוא יותר אדיש ופאסיבי. כמו כן, סול גם רוכב על אופנוע משלו.
 • בלאק סטאר - יליד שבט הכוכב (מה שמסביר את הקעקוע של הכוכב על זרועו הימנית). בנו של הנינג'ה וויט סטאר, אשר היה ידוע כמתנקש גדול. לאחר שהוריו מתו, הוא הועבר לעיר המוות ושם גדל. ידוע כרברבן גדול המשתחצן רבות על כוחו ומשוויץ ביכולותיו. שותפה של טסובאקי נאטסוקאסה.
 • טסובאקי נאטסוקאסה - שותפתו של בלאק סטאר. בדומה לו, גם היא גדלה בכפר. יכולה להפוך ליותר מנשק אחד. הנשקים אליהם היא הופכת הם: פצצת עשן, שוריקן, קטאנה, חרב. בניגוד לבלאק סטאר, טסובאקי עצמה עדינה, מנומסת, שקטה, מופנמת, חכמה וגבוהה (בעוד שבלאק סטאר עצמו נמוך ממנה).
 • דת' דה קיד (ילד המוות בתרגום חופשי) - בנו של שיניגאמי. אף שהוא פטור מללכת לאקדמיית DWMA בשל היותו יורש של אביו בתפקיד השיניגאמי, החליט ללכת ללמוד בכל זאת. קיד ידוע כבעל חזות חכמה במיוחד, אותה ירש מאביו אך עם זאת בעל OCD המפתח אובססיביות כלפי סימטריה (למשל, הוא מודה לא מעט פעמים כי המספר 8 הוא מספר המזל החביב עליו). שותפן של ליז ופטי ת'ומפסון, מת בפרק העשירי ממחלה וחוזר לחיים כמה פרקים מאוחר יותר.
 • אליזבת' (ליז) ת'ומפסון - אחת משותפותיו של דת' דה קיד. תאומתה של פטי ת'ומפסון. בצעירותן גדלו ברחובות ברוקלין כעברייניות. ליז, לבדה או יחד עם פטי, נהפכת לאקדח. ליז גבוהה ודמותה מאופיינת בתור רציונלית ובוגרת, אך פחדנית במיוחד.
 • פטרישיה (פטי) ת'ומפסון - אחת משותפותיו של דת' דה קיד. תאומתה של ליז ת'ומפסון. פטי נמוכה ודמותה מאופיינת כאמיצה, היפראקטיבית ואף אינפנטילית (למשל היא מסוגלת לקחת דפי מבחן שלמים ולבנות מהם ג'ירפה בזמן שנדמה שהיא עונה על המבחן).

דמויות משנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • שיניגאמי - מנהל האקדמיה ואביו של דת' דה קיד. מכשיר את תלמידיו כדי שיעבדו עימו בעתיד. ייסד את עיר המוות ואף הטביע עצמו בתוכה, כך שלא יוכל להתנתק ממנה גם אם יחפוץ בכך. שיניגאמי ידוע כדמות עליזה במיוחד, ואינו חושש לעמוד מול אויבים בקשיחות.
 • ספיריט אלברן ״חרמש המוות״ - אביה של מאקה. ספיריט מסוגל להפוך לצלב או לפחות להפוך את ידו לחרמש. היה שותפו של ד"ר סטיין בעבר, אך בגלל שלא הסתדרו ביניהם, עבר לשתף פעולה עם אימה של מאקה, שילדה אותה כאשר היה בן 18 ובהמשך השניים נישאו. ספיריט ידוע כרודף שמלות ובשל נטיותיו לכך, הוא ואשתו התגרשו טרם תחילת העלילה והיא עזבה את העיר ויצאה למסע שמעולם לא חזרה ממנו. מנסה להתקרב לבתו אך נכשל בכך לא מעט פעמים (מוטיב נפוץ במהלך העלילה).
 • ד"ר פרנקן סטיין - המורה בכיתה של הדמויות הראשיות. שותפו של ספיריט בעבר. בעל מעבדה הנמצאת בקצה העיר. נטען כי הוא זה שהפך את סיד בארט לזומבי. מסייע רבות לדמויות הראשיות במהלך העלילה.
 • סיד בארט - זומבי אשר קם לתחייה בשביל לאמן את מאקה ובלאק סטאר כדי למנוע את סילוקם מהאקדמיה בעקבות כך שלא הצליחו להשיג אף נשמה של יצור מרושע. לאחר שמשימה זו הושלמה, סיד נשלח מטעם האקדמיה לרגל אחר פועלן של המכשפות במטרה לברר מה הן זוממות, כדי שיוכל לתרום לאקדמיה כפי שתרם כאשר היה מורה שם טרם מותו. שותפה של נייגוס.
 • בלייר - מכשפה. מסוגלת להפוך לחתולה סגולה. בעלת כוחות קסם חזקים המבוססים על דלעת. בלייר לרוב מהווה אתנחתא קומית ונוטה להיחשף בעירום מול סול (או בנים אחרים), מה שגורם להם לאבד לידה שליטה. לרוב גם מתהלכת בלבוש מינימלי.
 • אקסקליבר - כשמה של החרב האגדית (שכן, זוהי גם צורתו המקורית). יצור לבן ונמוך אשר בדומה לבלאק סטאר, גם מתרברב רבות ומשוויץ לא מעט. כל מי שבסביבתו נאלץ לסבול אותו וברגע שמדברים איתו עליו, הוא עושה מין פרצוף מעוקם. ועם זאת, מסוגל לתת כוחות אדירים למי שיישא אותו וישתף איתו פעולה.
 • קרונה גורגון - אנדרוגינוס אשר זהותו המינית לא ברורה (למרות שבמנגה מתייחסים אליו כזכר ואילו באנימה כנקבה). הצאצא של מדוזה, אשר מתעללת בו/בה רבות בילדותו/ה. דמו/ה של קרונה שחור, מה שגרם בקרב הראשון מול סול ומאקה כאשר הביס/ה את סול איטר לאבד המון דם, אך לערבבו עם דם שחור, מה שגורם לסול ומאקה להיכנס לטירוף בהמשך העלילה. לקרונה אין חברים מלבד ראגנרוק, השותף שלו/ה. מאקה היא היחידה שהתחברה עימו/ה.

הרעים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • מדוזה גורגון - הנבלית הראשית ואימו/ה של קרונה. מכשפה אשר מאמינה כי יכולה להשיג כל מה שתרצה, כולל בנסיונותיה לפתות את ד"ר סטיין ללכת עימה. כוחותיה של מדוזה מבוססים על נחשים וחצים. כאשר ד"ר סטיין מביס אותה בסוף הקרב שהתחולל במהלך חגיגות יום השנה לאקדמיה, היא הופכת לנחש ומשתלטת על גופה של ילדה קטנה בשם רייצ'ל במטרה שתוכל להישאר בעיר המוות ולנסות להפיל אותה מבפנים וכן להשתלט בחזרה על קרונה. רבה רבות עם אחותה אראקנה.
 • ארוקה פרוג - מכשפה אשר הולכת עם מדוזה. תחילה מתעבת אותה אך לאחר שמדוזה הורגת את אחת מאחיותיה של מיזונה, מבינה ארוקה שאין לה ברירה. יכולה להפוך לצפרדע ואף משתמשת בפצצות צפרדע.
 • מיזונה - קבוצה של מכשפות שנשמעות כמו עכברושים ואף הופכות אליהן. יכולות להתאגד ביחד ולהפוך למיזונה, מכשפה אנושית שמסוגלת לדבר. משתפות פעולה עם מדוזה.
 • דימון איי/פרי (עין השד/חופשי בתרגום חופשי)- אסיר שברח. משתף פעולה עם מדוזה. ישב במאסר בגלל שגנב את עינה השמאלית של מאבה. פרי הוא אדם זאב חזק במיוחד ונחשב כבן אלמוות.
 • ארקנה גורגון - אחותה הגדולה של מדוזה. מנהיגה את קבוצת ארקנופוביה ומנהלת צבא עצום. כוחותיה של אראקנה מבוססים על עכביש (ומשם שמה).
 • גיריקו - עובד עבור ארקנה. במקור נשק שיכול להצתוות עם מייסטר אך מעדיף לעבוד לבד. גיריקו בעל כוחות מסור. חי על לחימות.
 • מוסקיטו (יתוש בתרגום חופשי) - משרתה של ארקנה. ידוע כי גילו הוא 800 שנה. כוחו של מוסקיטו הוא למצוץ את דמם של אויביו באמצעות אפו (בדומה ליתוש).
 • אשורה - מלך השדים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Interview - Atsushi Ohkubo, 20 Mars 2009, manga-news.com (בצרפתית)