שוריקן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הירה שוריקן בעל שלושה חודים, נקרא סָאנְקוֹ שוריקן.
בו שוריקן.

שוּרִיקֵןיפנית: 手裏剣; "להב יד נסתר" או "כוכב נינג'ה" בשפת העם) הוא כלי נשק יפני מסורתי ששימש לזריקה או דקירה. השוריקנים הם חפצים קטנים ומחודדים הניתנים להחבאה בכף היד העשויים ממגוון חומרים או חפצים כגון מסמרים, מחטים ואפילו מטבעות כבדים ופיסות מתכת שטוחות נוספות, או כלי נשק יצוקים. לרוב שימשו השוריקנים כאביזר עזר או כלי נשק משני לקטאנה או ליארי, למרות העובדה שלפעמים שימש קלף מכריע בטקטיקות לחימה. הטקטיקה של החזקת השוריקן נקראת "שוריקן-ג'וטסו" ולרוב נלמדת כחלק קטן מטקס הסיום בבתי ספר מפורסמים.

שימוש קרבי של השוריקן[עריכת קוד מקור | עריכה]

למרות מספר רב של כלי נשק יפניים שבמקור היו כלים חקלאיים, השוריקן הוא כלי אשר תוכנן ללחימה מראשיתו. בשימוש נכון יכול השוריקן לגרום נזק רב. לשוריקן צורות רבות ולהן שימושים שונים. השוריקן שימש כאביזר לחימה לנינג'ות. תפקידו של השוריקן היה בעיקר להילחם כנגד סמוראי המחזיק קטאנה, ובשל היכולת לזרוק את השוריקן היה ניתן להילחם למול הסמוראי ממרחק שלא היה מסכן את המשתמש.

הירָה שוריקן[עריכת קוד מקור | עריכה]

הירה שוריקן ("שוריקן שטוח") ידוע גם כשאקֶן (להב עגול, או להב גלגל) הוא שוריקן, לרוב בצורת כוכב, בעל לפחות שלושה קצוות מחודדים. לשוריקנים אלו יש לרוב חור עגול במרכז ומטרתו לתליה נוחה שלהם על מקל קטן הנתחב לחגורת הקימונו. שוריקנים אלו היו לכלי נשק רשמיים, ואף סמוראים השתמשו בהם בעת צרה.

בוֹ שוריקן[עריכת קוד מקור | עריכה]

בו שוריקן (בו: מקל או יתד) הוא יתד מחודדת עשויה מתכת או סכין אשר הוטלה לעבר האויב ללא סיבוב. שוריקנים אלו היו לכלי נשק פחות רשמיים, אם כי על פי רוב יעילים באותה מידה. בדרך כלל חפצים יום יומיים שימשו בתור בו שוריקן, מכיוון שנשק זה היה נשק להגנה עצמית. לדוגמה, רבים השתמשו בסיכות שיער כבו שוריקן. רבים אף השחיזו את מקלות האכילה שלהם על מנת שהיה להם נשק נגיש בעת צרה.

שימוש על ידי נינג'ות[עריכת קוד מקור | עריכה]

שוריקן ידוע גם ככוכב נינג'ה. נינג'ות אכן השתמשו בשוריקנים אך נשק זה לא הומצא על ידם. גם סמוראים ולוחמים בשדה הקרב השתמשו בשוריקנים. נינג'ות, בניגוד לסמוראים, לא שימנו את השוריקן. מכיוון שהשימוש בו הוא חד פעמי, בניגוד לחרב, הוא לא דורש תחזוקה שוטפת. נינג'ות העדיפו שוריקנים חלודים כך הם יכלו להשתמש בחלודתו כנשק.

בתרבות הפופולרית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתרבות הפופולרית מזוהה השוריקן כנשק של נינג'ות ומכונה בשפת הילדים "כוכב נינג'ה". לצד נינג'ות, דמויות קומיקס רבות משתמשות גם הן בשוריקנים, כאשר הידועה שבהן היא דמותו של באטמן, שמשתמש בשוריקנים בצורת עטלף לצד באטראנגים מגוונים ביכולותיהם.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


P military.png ערך זה הוא קצרמר בנושא אמצעי לחימה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.