Uncharted

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

Unchartedתרגום חופשי "בלתי ממופה") היא סדרת משחקי וידאו ששיכת לסוגות משחק הרפתקה ממוחשב, משחק פלטפורמה, וירי גוף שלישי שפותחה על ידיי חברת Naughty Dog ויצאה לאור על ידי סוני לפלייסטיישן 3פלייסטיישן 4 ולפלייסטיישן ויטה. בסדרה שלושה משחקים לפלייסטיישן 3,ארבעה פלייסטיישן 4, משחק לפלייסטיישן ויטה וקומיקס מונפש שניתן להורדה.

המשחקים הם:

בנוסף למשחקים, שוחררה לקנייה לפלייסטיישן 3 סדרה בת 4 פרקים של קומיקס מונפש בשם Eye of Indra שיצא ב-2009, שמתרחש לפניי דרייקס פורצ'ן. כמו כן יצא משחק רשת ונובלה על הסדרה. נכון ל-2012, כל המשחקים בסדרה מכרו ביחד יותר מ-17 מיליון עותקים.

סקירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

משחקי Uncharted עוקבים אחרי מסעותיו וטיוליו של נייתן דרייק (המכונה נייט), צייד אוצרות ומומחה לקרב מגע שמאמין שהוא צאצא של החוקר האגדי פרנסיס דרייק (בניגוד לעובדה ההיסטורית שלדרייק לא היו צאצאים), ואומר שדרייק זייף את מותו ב-28 בינואר 1596.

במהלך מסעותיו "נייט" פוגש הרבה חברים ואויבים שגם מעוניינים לקחת חלק במסעותיו. חבריו הקרובים ביותר הם ויקטור "סאלי" סאליוואן, חברו הטוב ביותר, דמות אב וצייד אוצרות בכיר, אלנה פישר, כתבת שעובדת בשביל מפיקים זולים על עתיקות שנייט מפתח רגשות רומנטיים איתה, קלואי פרייזר, ציידת אוצרות אוסטרלית שניהלה קשר רומנטי עם נייט ועוד מסייעים אחרים.

במהלך עלילות המשחקים נייט מחפש עיר אבודה או חפץ בעל כוחות על טבעיים, עד שהוא מגלה שלמציאות האלה יש כוחות אדירים שמסוגלים לפגוע בעולם או באנושות, ומחליט לעצור את אלה שחושקים באוצרות הקטלניים.

משחקים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אנצ'רטד: אוצרו של דרייק[עריכת קוד מקור | עריכה]

המשחק הראשון בסדרה, עושרו של דרייק שוחרר בשנת 2007, כשנה לאחר יציאתה של קונסולת הפלייסטיישן 3. המשחק עוקב אחר חיפושיו של צייד האוצרות נייתן דרייק אחר האוצר של אל דוראדו, ביחד עם מורו ויקטור סאליוואן והכתבת אלנה פישר, בזמן שהם נאלצים להתמודד מול אנשים מסוכנים שלהם דרייק וסאליוואן חייבים כסף.

אוצרו של דרייק זכה לביקורות חיוביות במיוחד, והיה כותר מפתח של קונסולת הפלייסטיישן 3. מבקרים רבים שיבחו את המשחק על עלילתו, תסריטו, דמויותיו ועיצובו הגרפי, כאשר חלקם ביקרו את אופי קרבות הירי הרפפטיבי של המשחק, וגם את אורכו, הנחשב לקצר יחסית.

אנצ'רטד 2: בין גנבים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אנצ'רטד: בין גנבים שוחרר בשנת 2009. בין גנבים מתרחש שנתיים לאחר אירועי המשחק הראשון, אך מציג קו עלילה עצמאי שהקשרים היחידים בינו לבין קודמו (והמשכיו) הם הדמויות ומספר התייחסויות. בבין גנבים, דרייק עוקב אחר מסעו של מרקו פולו, ומנסה למצוא את העיר האבודה של שאמבאלה ביחד עם ידידת עבר, קלואי פרייזר, בזמן שהשניים מוצאים את עצמם נגד צבאו של זוראן לזארביץ', פושע מלחמה סרבי אשר היה נחשב למת למשך מספר שנים.

אנצ'רטד: בין גנבים זכה לקבלת פנים משבחת במיוחד, ומבקרים רבים רואים בו כאחד המשחקים הטובים ביותר לקונסולת הפלייסטיישן, וכאחד המשחקים הטובים ביותר בכל הזמנים. ביקורת חיובית במיוחד הופנה כלפי מצב המולטיפלייר שבין גנבים הציג.

אנצ'רטד 3: התעייתו של דרייק[עריכת קוד מקור | עריכה]

אנצ'רטד 3: התעייתו של דרייק שוחרר בשנת 2011, והיה משחק האנצ'רטד האחרון לקונסולת הפלייסטיישן 3. מתרחש שנתיים לאחר אירועי בין גנבים, התעייתו של דרייק עוקב פעם נוספת אחר נייתן דרייק, כעת מחפש את העיר האבודה של עובאר כנגד מסדר בריטי של הרמטים. המשחק מתרכז יותר בדמותו של דרייק, בעברו, בקשריו עם סאליוואן ואלנה, ובאובססיות שלו למסע המסוכן. יוצרי המשחק טענו שהנושא המרכזי של המשחק הוא 'למצוא את הדרך'.

בדומה לקודמו, התעייתו של דרייק זכה לקבלת פנים משבחת, על אף שסיפורו, נושאיו ומספר אלמנטים חדשים במשחקיות שלו קיבלו ביקורת מעורבת יחסית. מצב המולטיפלייר של המשחק זכה לשבחים רבים.

אנ'צרטד: תהומות מוזהבים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אנצ'רטד: מעמקים מוזהבים הוא משחק צד שפותח על ידי סוני בנד ושוחרר לקונסולת הפלייסטיישן ויטה בדצמבר 2011, בלעדית ביפן. גרסה בינלאומית שוחררה בפברואר 2012. המשחק מתרחש כשנה או שנתיים לפני עלילות המשחק המקורי, על אף שמפתחי המשחק ציינו כי זהו סיפור מקורי, ולא פריקוול.

אנצ'רטד: מעמקים מוזהבים קיבל ביקורות חיוביות ברובן, על אף כי בעל הציון הנמוך ביותר מבין משחקי ה'אנ'צרטד הקיימים. שבחים רבים כוונו לאיכותו של המשחק בתור משחק קונסולה ניידת בעל ערכי פיתוח של משחק 'טריפל-A'. ביקורת הופנה כלפי המשחקיות, שדרשה שימוש במאפייני הפלייסטיישן ויטה.

עלילת המשחק מספרת על משלחת ספרדית שנטבחה 400 שנה לפני עלילת המשחק וניית'ן דרייק יוצא לחפש איך ולמה שבטים שלמים מתו. עלילת המשחק מתרחשת ביבשת אמריקה.

אנצ'רטד 4 : סופו של גנב[עריכת קוד מקור | עריכה]

הוכרז בסוף 2013, אנ'צרטד 4 אקסקלוסיבי לקונסולת הפלייסטיישן 4 והוא הרביעי והאחרון בסדרת אנצ'רטד. המשחק יצא ב-10 במאי 2016.

למשחק יש מצב מולטיפלייר שבו אתה בוחר דמות מן המשחק ונלחם נגד שחקנים אחרים.

אנצארטד 2017 אוגוסט

דמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרוטגוניסטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • נייתן "נייט" מורגן דרייק - נייט דרייק הוא הפרוטגוניסט הראשי ודמות השחקן הראשית ב"אנצ'רטד". שחקן הקול והתנועות של נייט הוא נולאן נורט'. נייט הוא צייד אוצרות ומומחה לקרב מגע. נייט הוא יתום ומגיל צעיר גדל בפנימייה. מגיל צעיר האמין שהוא צאצא לחוקר האנגלי האגדי פרנסיס דרייק ומבטל את העובדה שלדרייק לא היו ילדים. לנייט יש אח גדול. נייט קיבל איכשהו את הטבעת של פרנסיס דרייק שנוצרה יום אחרי מותו של דרייק, מה שחיזק את העובדה על זיוף המוות של דרייק. נייט פגש צייד אוצרות בשם ויקטור סאליוואן כאשר היה בן 14 בקולומביה, ויקטור הציל אותו ממוות על ידי אחד מהסוכנים של קתרין מארלו (אנצ'רטד 3), והשניים הפכו לחברים טובים. נייט חיפש ומצא את המיקום של ארון הקבורה של דרייק ליד חופי פנמה, אך לא היה לו כסף להוציא את הקבר... עד למשחק הראשון . במשחק הראשון, נייט מוציא את הקבר בעזרתה של אלנה פישר מגלה שהקבר ריק מלבד יומן המסע של דרייק ששם כתוב על האוצר המקולל האגדי אל דוראדו. נייט ואלנה מותקפים על ידיי פיראטים, אבל ניצלים על ידיי ויקטור "סאלי" סאליוון, שמחליט לעזוב את אלנה בטענה שהיא תמשוך "מזיקים". בדרך הם מגלים שהם לא לבד במסע... נייט מוצא את גופתו של דרייק ומגלה שנהרג בידי מפלצות שנקראות "דסנדטים", שהיו בעבר בני שהזדהמו מ"אל דוראדו". נייט מבין שלפסל המקולל אסור לצאת מן האי שלשם הביאו אותו ונלחם באלה שרוצים את האי בכך שהוא גורם לטביעת הפסל באוקיינוס השקט. ב"אמונג ט'יווז" נייט מעוניין להשיג את "אבן הצ'ינטמני" שנמצאת במרכז העיר האבודה של שאמבאלה, אבן ספיר גדולה שנאמר שהיא מסוגלת להעניק כוחות על. נייט מתחיל בתחרות לאבן אחרי שעמית ותיק שלו בשם הארי פלין, סוחר אותו על מנת להשיג מנורת שמן(שנמצאת במוזיאון אינסטנבול) שנאמר שמרקו פולו החביא בה את הסוד למציעת שאמבאלה. פלין בוגד בנייט, ונייט נתפס ל3 חודשים עד שהוא משוחרר בערבות על ידי סאלי. נייט מגלה שהמעסיק של פלין, זוראן לאזרביץ', מעוניין בכוחה של האבן, מה שגורם לנייט למצוא את האבן על מנת להרוס אותה ולהציל את העולם. בקומיקס "עיי אוף אינדרה", שמתרחש לפני "דרייקס פורצ'ן", מתגלה שלפני הפגישה עם אלנה, נייט עבד עבור ראש פשע אמריקאי בשם דניאל פינקרטון, שהיגר לאינדונזיה על מנת למצוא תיליון יקר ערך.בקץ הגנבים הוא בורח בהתחלה מבית היתומים ולאחר מכן מראים חלקים בהם הוא ואחיו היו בכלא והם בורחים ואחיו נורה ומת תוך כדי שהם בורחים. ו15 שנה לאחר מכן, אחיו, הוא מגלה שאחיו לא מת כאשר אחיו הולך אליו ומבקש את עזרתו למצוא אוצר שהבטיח לפושעים ששחררו אותו כדי שלא יהרגו אותו,ויחד, הם נסחפים להרפתקה האחרונה של סדרת אנצ'רטד.הוא הורג את רייף בסוף המשחק כאשר רייף מנסה להרוג אותו בקרב החרבות והוא מפיל עליו את האוצר של הנרי אייברי. בסוף המשחק, בהווה, מראים את ביתו קאסי מגלה על הרפתקאותיו ושהם עוזבים את ביתם, תוך כדי שהוא מספר לה על חוויותיו מההרפתקאות הללו.

משחק בכול משחקי אנצ'רטד.

 • אלנה פישר - אלנה פישר היא כתבת אמריקאית והדטרוניסט ב"אנצ'רטד", היא גם מפתחת מערכת יחסים רומנטית עם נייט. שחקנית הקול והתנועות שלה היא אמילי רוז. אלנה היא כתבת אמריקאית ואישיות טלוויזיונית שעוסקת בתוכניות ריאליטי ו/או ארכאולוגיה. התוכנית שלה פופולרית אבל בעלת תקציב מאוד קטן ולכן היא מפיקה ומצלמת את התוכנית. ב"דרייקס פורצ'ן" נייט עושה הסכם עם אלנה שהוא גילה את מקום ארון הקבורה של פרנסיס דרייק, מה שיכול להשיג הרבה כסף להפקה של אלנה, אבל הקבר ריק והם מגלים שדרייק זייף את מותו. בדיוק אז חברו של נייט, סאלי, מציל אותם כשפיראטים תוקפים אותם. סאלי מחליט לעזוב את אלנה בשביל שהיא לא תמשוך יריבים, בחיפוש אחר אל דוראדו. אלנה עקבה אחרי השניים, ואחרי ש"סאלי" נורה, היא ונייט הגיעו לאי שבו נמצא "אל דוראדו" בעזרת המטוס של סאלי, אבל בעקבות תאונה היא ונייט נפרדים. היא ונייט פוגשים בסאלי שהתגלה בחיים, והשלושה מגלים על הקללה ומחליטים לעצור את הקללה. בסוף המשחק נייט מבטיח לה שהוא ימצא לה סקופ אבל נעלם מחייה ביחד עם "סאלי" ב"אמונג ט'יווז" אלנה עוקבת אחרי הפושע זוראן לאזורביץ' ביחד עם הצלם שלה ג'ף, שנרצח מאוחר יותר על ידיי לאזרביץ'. בגלל העזיבה של נייט היא יותר מרוחקת מנייט בגלל מה שקרה קודם אבל אחרי שהם עוצרים את לאזרביץ' הם מתנשקים ומתחילים מערכת יחסים. ב"עיי אוף אינדרה" היא מופיעה בסוף הקומיקס בטלוויזיה.

באנצ'רטד 3 אלנה פוגשת את נייט וסאלי כאשר הם מגיעים לתימן ועוזרת להם במטרה למצוא את הרמז הבא למיקום הימצאו של Ubar, אלנה גם חשבה על תוכנית להציל את סאלי לאחר שחטפו אותו. באנצ׳רטד 4 סופו של גנב מתגלה כי אלנה ונייט נשואים, בתחילת המשחק נייט משקר לה שהוא יוצא לעבודה ארוכה שבעצם הוא יוצא לעזור לאחיו סאם למצוא את האוצרו של הנרי אייברי על מנת להציל אותו אשר מאיים על חייו ודורש שיביא לו את האוצר. בהמשך המשחק היא יוצאת לחפש אותו ומגלה ששיקר לה, ועוזבת את המקום אך חוזרת מאוחר יותר כאשר מגלה שהוא בצרה. משחקת באנצ'רטד 1-4.

 • ויקטור "סאלי" סאליוואן - ויקטור סאליוואן, שמכונה "סאלי", הוא צייד אוצרות אמריקאי בכיר, דמות אב והמנטור של נייט והטריטגוניסט הראשי במשחק. "סאלי" הוא חברו הטוב ביותר של נייט ומסייע לו בהרבה מסעות. ל"סאלי" יש עבר מתוסבך: הייתה לו מריבה עם פבלו אסקובר, וגם לווה סכומי עתק של כסף מגבריאל רומאן, מה שיצר לו חובות עצומים. ב"דרייקס פורצ'ן", סאלי מציל את נייט ואלנה מפיראטים, ומחליט לעזוב את אלנה על מנת שלא תסכן את החיפוש אחר "אל דוראדו". הוא ונייט מגלים ש"אל דוראדו" הוא פסל מוזהב ולא עיר, ושהפסל הועבר לאי כלשהו. הוא ונייט מוצאים צוללת ענק גרמנית, אבל הוא נורה על ידיי גבריאל רומאן בחזה ונייט מחשיב אותו למת. מתגלה שהוא שרד את הירייה בזכות היומן של פרנסיס דרייק ונאלץ לעזור לרומאן(אך בפועל הוא משך זמן). השלושה חוזרים ביחד, אבל סאלי נותר מאחור בזמן שנייט ואלנה מחפשים דרך לצאת מהאי. מאוחר יותר שנייט ואלנה מגלים על קללת "אל דוראדו" אבל אלנה נחטפת ונייט וסאלי נאלצים להציל אותה.

סאלי מכיר את נייט בקולומביה ומציל אותו ממוות. משחק בכול משחקי אנצ'רטד.

באנצ'רטד 2 רואים אותה לראשונה עם הארי פלין, כאשר הם משכנעים את דרייק לחבור אליהם בגניבת אוצר השייך למרקו פולו, כנראה שקלואי מכירה את דרייק כבר מלפני אנצ'רטד 2 משחקת באנצ'רטד 2-3.

אנטגוניסטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • נדין רוס- המנהיגה האגרסיבית של חברת shoreline(צבא להשכרה), אשר איננה רוצה שנייט וסאם יימצאו את האוצר ומעדיפה להרוג אותם ולמצוא את האוצר בלעדיהם. השותפה של רייף(אנצ'רטד קץ הגנבים).
 • אטוק נאווארו - היה עוזרו של גבריאל רומן ובגד בו בכך שירה בו שמצאו את אוצרו של אל דוראדו מת על ידי ניית'ן בסוף המשחק הראשון. (אנצ'רטד אוצרו של דרייק).
 • גבריאל רומאן - האיש הרע באנצ'רטד אחד הופיע לראשונה עם אטוק נבארו מחוץ לצוללת שניית'ן וסאלי מצאו נרצח ע'יי אטוק נאווארו. (אנצ'רטד אוצרו של דרייק)
 • אדי גונזלס - בגד בניית'ן במשחק הראשון ובזמן שהם הרגו מפלצות המפלצת האחרונה לקחה איתה את אדי לתהום ובכך הוא מת. (אנצ'רטד אוצרו של דרייק).
 • זוראן לאזרביץ' - האיש הרע במשחק השני מחפש את האוצר של מרקו פולו גם הוא ושוכר אנשים להרוג את ניית'ן. בפרק האחרון נייתן בוחר שלא להרוג אותו והוא מת על ידי המפלצות. (אנצ'רטד בין הגנבים).
 • הארי פלין - בתחילת המשחק הוא קלואי וניית'ן חברים טובים אבל שניית'ן והארי פורצים למוזיאון הארי בוגד בו בהמשך המשחק הארי מת מרימון. (אנצ'רטד בין הגנבים).
 • דראזה - דראזה הוא חייל מסוכן שמופיע לפרק אחד על הרכבת והוא נורה ומת על ידי קלואי. (אנצ'רטד בין הגנבים).
 • דניאל פינקרטון - דניאל פינקרטון מופיע רק בקומיקס והוא מת על ידי ריקה אחותו של אדי ראג'ה. (אנצ'רטד עין אינדרה)
 • קט'רין מארלוו - קט'רין מארלוו היא האויבת במשחק השלישי מתה בחול טובעני בעיר האבודה. (אנצ'רטד החלטתו של דרייק).
 • טאלבוט - טאלבוט הוא העוזר של קט'רין בפרק האחרון הוא וניית'ן הולכים מכות בזמן שהעיר האבודה נהרסת וטאלבוט נופל אל מותו. (אנצ'רטד החלטתו של דרייק).
 • רוברטו אגוורו - רוברטו משחק בתהומות מוזהבים והוא האויב של ניית'ן. הוא היה חייל בכיר שלקח איתו צבא של אנשים להשיג את אוצר הזהב. בפרק האחרון הוא וניית'ן הולכים מכות והוא נופל למותו מהגשר. (אנצ'רטד תהומות מוזהבים).
 • פרופסור דאנטה - ניית'ן ודאנטה יוצאים למסע ביחד בפרקים 1-2 ואז דאנטה בוגד בו והם נאלצים לעבוד ביחד בפרקים 15-19 אחרי הפסקה של כמה ימים ניית'ן מגלה שדאנטה הגיע למקום לפניו ונהיה אויבו בפרקים 27-32 בפרק 32 דאנטה וניית'ן הולכים מכות לבסוף ניית'ן מחליט לא לרצוח את דאנטה ומשאיר אותו שם למות. (אנצ'רטד תהומות מוזהבים).
 • רעמסס - רעמסס הוא פיראט ערבי והעוזר של קת'רין במשחק השלישי הוא חוטף את ניית'ן ומשאיר אותו באזור הספינות לבסוף רעמסס וניית'ן נמצאים באותו חדר עם זכוכית בספינה רעמסס מתאבד בכך שיורה לזכוכית כדי שהמים יחדרו לספינה בתקווה שזה יהרוג גם את ניית'ן אך ניית'ן ניצל ורעמסס מת. (אנצ'רטד החלטתו של דרייק).

דמויות מסייעות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • קאסי פישר דרייק-ביתם של נייט ואלנה(אנצ'רטד קץ הגנבים)
 • סאם "סאמואל" מורגן דרייק- אחיו הגדול של נייט(אנצ'רטד קץ הגנבים). נחשב למת לאחר שנורה בכלא אך התברר כעבור 15 שנה שאינו מת וסוחף את נייט להרפתקה גדולה בעקבות אוצרו של הנרי אייברי, אחריו הוא ונייט מחפשים מילדותם
 • קסנדרה מורגן- קסנדרה היא אימם של סאם. ונייט(אנצ'רטד קץ הגנבים).
 • טנזין - טנזין הוא מקומי בכפר בהרים באזורי שאמבאלה שעוזר לניית'ן. (אנצ'רטד בין הגנבים).
 • קארל שייפר - קארל הוא פרופסור שנמצא בכפר מקומי באזור של שאמבאלה ועוזר לניית'ן. (אנצ'רטד בין הגנבים).
 • ג'ף - ג'ף מופיע לזמן קצר במשחק השני הוא צלם שעוזר לאלנה. (אנצ'רטד בין הגנבים).
 • ריקה ראג'ה - ריקה מופיעה רק בקומיקס והיא רוצחת את דניאל פינקרטון. (אנצ'רטד עין אינדרה).
 • צ'ארלי קטר - בתחילת המשחק השלישי חושבים שצ'ארלי רע אך מתברר שהוא שיחק עם נייט וסאלי על מנת לעבוד על טלבוט ומרלו על מנת שלא ייגנבו מנייט את הטבעת של פרנסיס דרייק.הוא יוצא ביחד עם קלואי ניית'ן וסאלי למסע אך שובר את הרגל ומשם לא נראה יותר במשחקים.(במשיקצהרביעי הוזכר כאשר נייט אמר לסאם שצ'ארלי יוכל לעזור). (אנצ'רטד החלטתו של דרייק).
 • סאלים - סאלים הוא שייח' מאוד מכובד בשבט של בדואים ומציל את ניית'ן (אנצ'רטד החלטתו של דרייק).
 • מריסה צ'ייס - מריסה היא מופיעה במשחק הספין אוף היא יוצאת בעקבות סבה שנעלם במסע הזה והיא פוגשת את ניית'ן בסוף המשחק הם נהיים חברים (אנצ'רטד תהומות מוזהבים).

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא Uncharted בוויקישיתוף