מרקו פולו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מרקו פולו (Marco Polo)
Marco Polo portrait.jpg
מרקו פולו
לאום איטלקי
תאריך לידה 15 בספטמבר 1254
מקום לידה ונציה, איטליה
תאריך פטירה 9 בינואר 1324 (בגיל 69)
מקום פטירה ונציה, איטליה
שנות פעילות 1295-1271
מספר מסעות 1 (18 שנים)
גילויים בולטים דרך המשי
אזורים שחקר בעיקר את תחומי האימפריה המונגולית
מסע מרקו פולו

מרקו פולו (15 בספטמבר 12549 בינואר 1324) היה סוחר וחוקר ארצות ונציאני, אשר יחד עם אביו ודודו היה אחד האירופאים הראשונים שנסע לאורך דרך המשי, הגיע לסין, ביקר את השליט המונגולי קובלאי חאן (נכדו של ג'ינגיס חאן) ואף ערך סיורים בהודו ובטיבט. סיפור מסעותיו מסופר בספר "מסעותיו של מרקו פולו" משפחת פולו חיה בסין במשך 17 שנה בטרם חזרה לוונציה. לאחר החזרה, בקרב ימי בין ונציה לג'נובה, נתפס פולו ונאסר, ובמשך מאסרו הכתיב את קורותיו לרוסטיצ'לו דה פיזה. הדעה המקובלת היא שפולו הוא מגדולי המגלים, אולם יש כאלה הטוענים שהוא מגדולי הבדאים וסיפוריו לא היו ולא נבראו.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המסע הראשון[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשפחת פולו היו מגלים אחרים מלבדו של מרקו. אביו ניקולו ודודו מאפיו היו סוחרים מצליחים במסחר עם המזרח. שני הסוחרים יצאו לאסיה ב־1255 והגיעו לחאנבאליק (כיום בייג'ינג) בשנת 1266. הם חזרו מסין כשליחיו של קובלאי חאן עם מכתב לאפיפיור הקורא לו לשלוח למונגוליה אנשים משכילים שיוכלו ללמד את המונגולים את דרך החיים באירופה. בדרכם חזרה מאסיה הגיעו לעכו, בירתה של ממלכת ירושלים הצלבנית, שם נשארו כשנתיים עד לחזרתם לוונציה ב-1269 עד 1270.

ישנה מסורת שעל פיה מוצאה של משפחת פולו באי קורסולה שבים האדריאתי, בקרואטיה של היום. בעיר אף ישנו בית שעליו נאמר שמרקו פולו נולד בו. מסורת זו נחשבת למפוקפקת, משום שהעדויות ההיסטוריות לגביה אינן חותכות. למרות זאת ברור כי משפחת פולו קנתה אחוזה בוונציה והמשפחה נחשבת וונציאנית.

המסע השני[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר תשובתו של האפיפיור לקובלאי חאן ב־1271 נסעו מאפיו, ניקולו ומרקו פולו למסע שני למזרח. זמן קצר לאחר מכן הפך פולו לשליחו של החאן. ב־17 שנות שירותו את החאן הכיר פולו את סין לאורכה ולרוחבה ולמד רבות על הישגיהם של הסינים שהיו מתקדמים יותר בתחומים רבים מעמיתיהם האירופים.

פולו באיטליה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם חזרתם מסין ב־1295 הפכה משפחת פולו לסנסציה ומשכה קהל רב של מאזינים ספקנים שבאו לשמוע את סיפוריהם על המזרח הרחוק. לאור חוסר האמונה שבה נתקל אירגן פולו ארוחה גדולה שבמהלכה התלבשה משפחת פולו בבגדיהם של איכרים סינים, וממש לפני תחילת הסעודה שלפו המארחים מכיסם אבני חן ותכשיטים רבים שאותם קיבלו בסין. למרות תצוגה מרשימה זאת המשיכו רבים מהאורחים בקהל לפקפק באמיתות הסיפורים.

מזגו של מרקו פולו, אשר לא ידע מנוח, הוביל אותו לקחת חלק בקרב ימי בין ג'נובה לוונציה ב־1298. הוא נתפס, ובזמן חודשי מאסרו הכתיב רשמים מדויקים על מסעותיו באזורים הבלתי נודעים אז במזרח הרחוק. ספרו תורגם לשפות אירופיות רבות, אולם המקור אבד וכיום ישנן מספר גרסאות סותרות של הספר. הספר הפך להצלחה גדולה ומיידית, הישג גדול באירופה שלפני המצאת הדפוס.

האם אכן התרחש המסע?[עריכת קוד מקור | עריכה]

כשהיה פולו על מיטת חוליו, התחנן בפניו כומר שיתוודה על כך שבדה את סיפוריו, אך פולו סירב וטען: "לא סיפרתי חצי ממראה עיניי".

אף שהדעה הרווחת בקרב היסטוריונים היא שמרקו פולו אכן הגיע לסין, ישנם המפקפקים בקביעה זו וטוענים שלא הגיע כל כך רחוק ושלמעשה סיפר סיפורים ששמע מפי אחרים, למשל מסוחרים ערבים שנהגו לסחור לאורך דרך המשי בין המזרח הרחוק למזרח התיכון וסיפרו בפירוט רב על הקורות אותם במהלך המסעות.

הספקנים טוענים שבסיפוריו של פולו ישנן השמטות רבות ובולטות, כגון הכתב הסיני, מקלות אכילה, כריכת רגליים, תה והחומה הגדולה של סין. בנוסף, רישומים סיניים אינם מזכירים את פולו אף על פי שלפי סיפוריו היה שליח מיוחד של קובלאי חאן במשך 17 שנה, וזאת למרות הרישום הזהיר והקפדני של ההיסטוריה שהיה נהוג בסין של אותה תקופה. בהרצאתה של ההיסטוריונית יוליה ברשדסקי-ליבוביץ' "הרפתקאותיו של מרקו פולו במזרח", היא מציינת שיש ברשומות ההיסטוריות ציון של שמו של פולו, וכן העובדה שלקובלאי חאן היה חבר זר. כמו כן גשר מרקו פולו שתיאר מרקו פולו בכתביו (אם כי בגודל גדול משהוא באמת) עומד על כנו מחוץ לבייג'ינג. מאחר שסוחרים רבים ערכו את המסע, אין סיבה לחשוב שמרקו פולו לא ערך את המסע. כמו כן הנושאים שחסרים בתאוריו עשויים להיות תולדה של הזמן הרב שעבר מאז הכתיב את זכרונותיו לרוסטיצ'לו, וכן סיבות נוספות כגון: הכיר את מנהג שתית התה מפרס, החומה הגדולה בתקופה זו לא הייתה בשיאה, המונגולים הרי פשטו דרומה והרסו את המעט שהיה. מנהג כפיתת כפות הרגלים רק התחיל בתקופת שושלת סונג (המאה ה-12) ולא היה נפוץ בזמן שביקר מרקו פולו בסין. לפי ברשדסקי-ליבוביץ' מקובל היום להכיר במסעו של מרקו פולו כאמת.

מצד שני מתאר פולו מאפיינים אחרים של המזרח בפירוט רב: כסף מנייר, התעלה הגדולה, מבנה הצבא המונגולי, נמרים, שירות הדואר האימפריאלי. הוא גם מתייחס ליפן בשמה הסיני "זיפנג" או "צ'יפאנגו", אזכור זה של יפן נחשב לראשון בסיפורת המערבית.

השפעה היסטורית[עריכת קוד מקור | עריכה]

על אף שפולו לא היה האירופי הראשון שביקר בסין (ראו ג'ובני דה פיאן דל קרפיני) הפך ספרו המצליח את מסעו לידוע והמתועד ביותר באותה תקופה.

ישנה סברה שלפיה פולו היה הראשון שהביא לאיטליה מספר מוצרים שלא היו שם קודם לכן, כגון גלידה, פיצה, משחק הפיניאטה, פסטה (איטריות) ומשי. דיווחים אלו נחשבים למפוקפקים משום שישנן עדויות המעידות למשל על הימצאותה של פסטה באיטליה כבר מהעת העתיקה.

על שמו של מרקו פולו קרוים:

  • ספינת מפרשים תלת תרנית שנבנתה באנגליה ב־1851, והייתה הספינה המהירה ביותר בזמנה, הראשונה להקיף את העולם בפחות מחצי שנה.
  • מספר ספינות בצי האיטלקי.
  • נמל התעופה של ונציה.
  • שני לוויינים בריטיים.
  • משחק ילדים ידוע.
  • חברות נסיעות רבות.
  • רחוב השוק העתיק בעיר עכו.
  • מותגים רבים אחרים.

מרקו פולו גם היה השראה לכותביהם של רומנים וספרי פנטזיה, ביניהם ספרו של איטלו קאלווינו, "הערים הסמויות מעין", "ילדי המנורה" של פיליפ ב' קר ועוד רבים אחרים.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • מונגוליה: מג'ינגיס חאן עד מרקו פולו, דן גולדנברג, הוצאת מפה, תל אביב, תשס"ה 2005
  • נוסעים גדולים: 28 מסעות בעקבות מגלי עולם (עמ' 11-17). ספריית מסע אחר, ישראל, 2005.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]