בקלה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Information-silk.svgבקלה
Gadus morhua Cod-2b-Atlanterhavsparken-Norway.JPG
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
מחלקה: מקריני סנפיר
סדרה: בקלאים
משפחה: בקליים
סוג: בקלה
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Gadus Gadidae

בקלה (ידוע גם בשמות: שיבוט, קוד, מרלוזה וזאב הים) הוא דג מאכל. הבקלה (סוג Gadus משפחה Gadidae) הוא סוג של דג טורף החי באזורי המים הקרים באוקיינוס האטלנטי והשקט. השמות קוד ובקלה, הם שמות עממיים ומשמשים לעתים גם לסוגי דג אחרים, דומים.

בנוסף לשימושו כדג מאכל, מפיקים מן הכבד שלו שמן דגים - המשמש מקור חשוב בתעשיית המזון לויטמינים D, A ו-E ולשומן אומגה 3.

לדג הקוד האטלנטי - החי באוקיינוס האטלנטי שני מופעי צבע: ירקרק, וחום-אדמדם, משקלו הבוגר בממוצע 7-15 ק"ג, אך נדוגו גם דגים במשקל 100 ק"ג ויותר. דג זה טורף סרטנים, דיונונים, כוכבי ים ודגים קטנים ממנו. חלקם נודדים לאזורים חמים לצורך הזרעה והטלה. מקומות ההזרעה קבועים בנמלים שונים באירלנד ולחוף האוקיינוס באירופה. הזכר משמיע גיהוקים ומציג ריקוד הכולל ניפוח והרקדת הסנפירים. במהלך ההזרעה הזוג שוחה במעגלים, כאשר הזכר הופך את עצמו ושוחה מתחת לנקבה. נקבת הקוד האטלנטי מטילה עד 5 מליון ביצים, ורק מעטים מהם שורדים. הביצים בוקעות 8-23 יום לאחר ההטלה. הדגיגים הזעירים (4 מ"מ) הבוקעים מהם נזונים מן הפלנקטון. תוך עשרה שבועות הם מגיעים לגודל 2 ס"מ, ועוברים לאזור גדילה מוגדר, שם הם אוכלים סרטנים קטנים.
בתום השנה הראשונה הם בגודל 14-18 ס"מ, והם מגיעים לגודל של 25-35 ס"מ בתום השנה השנייה.

באזורי הדיג של הקוד האטלנטי, נדוגים לעתים גם דגי פולוק - אף הם מסוג בקלה. דגים אלו בבגרותם מגיעים לאורך של מטר אחד, ושוקלים כ-15 ק"ג, אך גם נדוגו דגי פולוק באורך 2 מטר ויותר.

לסוג דגים זה יש טפילים ייחודיים, ובעיקר "תולעת הקוד" (Lernaeocera branchialis)- למעשה סרטנאי, המתחיל את חייו כפגית השוחה חופשי בים. פגית זו מזדווגת על דג מסוג הנפוחיתיים תוך מציצת דמו בעזרת איבר מציצה חודרני. לאחר הטלת הביצים הנקבה מגיעה אל זימי דג הקוד, ומשנה תצורה למעין תולעת, שבקצהו שק הביצים. בשלב זה נקבת הטפיל גדלה אל תוך הדג, חודרת ללבו, ומשם מקבלת את דמה.[1]

בישראל, הבקלה הינה אחד הדגים הנמכרים ביותר עקב מחירם הנמוך יחסית, גבוה אך במעט מנסיכת הנילוס. באנגליה דג זה הוא הנפוץ ביותר במאכל העממי המקומי "פיש אנד צ'יפס" - 'דגים וטוגנים'.

הסוג כולו נמצא בסכנת הכחדה עקב דיג יתר, מקנדה, אנגליה ומארצות אחרות בעלות חוף אל אוקיינוס האטלנטי.

מיני דג שונים הועברו אל סוג הדג הזה במשך הזמן, ועדיין ישנם מינים אשר השתייכותם לסוג זה מוטל בספק. לאחרונה סווגו מינים רבים החיים באזורי ריף אלמוגים כסוג אחר (Percomorphi).

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

P Elephant.png ערך זה הוא קצרמר בנושא בעלי חיים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.