גלי ראובל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
גלי ראובל

אנגליקה "גלי" מריה ראובלגרמנית: Angelika "Geli" Maria Raubal; ‏ 4 ביוני 1908 - 18 בספטמבר 1931) היא אחייניתו למחצה של אדולף היטלר. מצאה את מותה ביריית אקדח בביתו, אירוע שיש ספק האם הוא התאבדות או רצח.

גלי ראובל הייתה בתה של אנגלה ראובל, אחותו למחצה של אדולף היטלר (מאב משותף), והייתה צעירה ממנו ב-19 שנים.

בסוף שנות העשרים כשהחלה המפלגה הנאצית לזנק והגיעה לממדי תנועת המונים, בדרכה לשלטון בגרמניה, והיטלר הפך מחייל משוחרר הנואם ומסית בבתי קפה, בבתי מרזח ובקרנות הרחוב לדמות של מנהיג לאומי, הוא הזעיק בראשית שנת 1928 לביתו באוברזלצבורג את אנגלה אחותו האלמנה, על מנת שתהיה מנהלת משק ביתו והטבחית שלו. גלי ואחותה נתלוו לאמן. כעבור חודשים אחדים עבר היטלר לדירה מפוארת במינכן והאם ובנותיה נדדו עמו.

במהרה נקשרו קשרים בין הדוד לאחייניתו, היא כינתה אותו "דוד אלף" והוא חש רגיעה בחברתה הביתית. היטלר אסר על גלי לעזוב את הבית ודיכא את רצונה ללמוד זמרה ולפתח קריירה עצמאית, ואף מנע ממנה להתרועע עם אנשים (בעיקר גברים) אחרים זולתו. בין היתר הורה לנהגו אמיל מוריס, שגילה בה עניין, להתרחק ממנה. בחוגים המקורבים להיטלר נפוצה השמועה שהיטלר מקיים יחסי מין עם אחייניתו, אך לא היו ראיות לכך. למרות שליטתו המוחלטת בה, הייתה גלי נערה עליזה ומלאת חיים. במשך השנים שהייתה בחברת היטלר חל שינוי באישיותה ומבת עשרה טובת מזג, הפכה לאשה צעירה בעלת כוח משיכה מסוים.

ראובל שלא גילתה כל עניין בפוליטיקה, נלוותה לעצרות ההמונים שבהשתתפות היטלר, רק כדי להשביע את רצונו, אך הפגינה בהן שעמום רב. ויכוחים ומריבות נתגלו בין השניים וב-8 בספטמבר 1931, כשהיטלר יצא ממינכן להמבורג, הוא אסר על ראובל לצאת לווינה ונשמע נוזף בה, בהכנסו למכוניתו ואומר: "... פעם נוספת, לא!". ב-19 בספטמבר נתגלתה גופתה של ראובל כשהיא שרועה ירויה על רצפת חדר האמבטיה בביתו של היטלר, כשפצע מדמם קרוב ללבה. הכדור החטיא את לבה אך פגע בריאתה. אקדח וולטר, אותו אקדח שבעזרתו התאבד אדולף היטלר אחרי 15 שנה, היה מונח ליד הגופה. לא נמצא מכתב התאבדות אך פרקליט המחוז קבע שהייתה זו התאבדות.

כשהידיעה על מותה של ראובל הגיעה להיטלר הוא איים לשים קץ לחייו, וזמן רב לא התאושש מהזעזוע שמותה גרם לו.

עם היוודע דבר מותה של ראובל, פשטו שמועות שונות על נסיבותיו. שמועה אחת אמרה שהתאבדה לאחר שהוכתה קשות על ידי היטלר. שמועה אחרת אמרה שגילוי סטיותיו המיניות של היטלר או נטיותיו המאזוכיסטיות החריד אותה והביא להתאבדותה. שמועות אחרות אמרו כי נרצחה בידי היטלר עצמו או בידי היינריך הימלר, מאחר שיחסיה עם היטלר היו מטרה אפשרית לסחטנות. בעיתון "דואר היום" (14.10.1931) התפרסמה ידיעה שטענה כי ראובל "אבדה עצמה לדעת, משום שדודה היטלר אסר עליה להתחתן עם מומר יהודי מווינה שהתאהבה בו". במשך השנים שחלפו מאז לא אומתה אף אחת מהשערות אלה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]