דגל צרפת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
דגל צרפת
Flag of France.svg
כינוי דגל הטריקולור
(צרפתית: Drapeau tricolore)
סוג הדגל דגל לאומי דגל לאומי
יחס ממדים 2:3
מעמד רשמי 15 בפברואר 1794
מוטיבים עיצוביים טריקולור כחול-לבן-אדום
גרסאות נוספות

Civil and Naval Ensign of France.svg
דגל ימי לאומי דגל ימי לאומי

דגלים היסטוריים
FIAV historical.svg

Flag of Free France 1940-1944.svg
דגל צרפת החופשית
1940‏-1944
Royal Standard of the King of France.svg
הנס המלכותי של צרפת, דגל צרפת 1589-1792.
Pavillon royal de la France.svg
הנס המלכותי של צרפת, דגל צרפת בין השנים 1376‏-1589, טרם עליית בית בורבון למלוכה
Flag of France (XII-XIII).svg
הנס המלכותי של צרפת בתקופת שושלות בית קאפה ובית ולואה.

דגל צרפת, הנקרא גם דגל הטריקולור (צרפתית: Drapeau tricolore), הוא דגלה הרשמי של צרפת. פירוש השם "טריקולור" הוא "שלושה צבעים", ואכן - בדגל זה שלושה פסים אנכיים בצבעים כחול (בצד התורן), לבן ואדום. תחילה היו שלושת הפסים ברוחב שונה, בנימוק שלו היו ברוחב שווה אזי הפס הלבן, שהוא בהיר יותר, היה נראה רחב יותר לעין האנושית. נפוליאון שינה אותם לפסים שווי רוחב, אך הצי הצרפתי ממשיך להשתמש בדגל שבו לפסים רוחב שונה. בעיצוב המקורי היה דווקא הצבע האדום בצד התורן, אך העיצוב שונה כשהדגל אומץ רשמית ב-15 בפברואר 1794, בתקופת הרפובליקה הראשונה.

שלושת צבעי הדגל מתייחסים בהתאמה לשלושת העקרונות של המהפכה הצרפתית. הכחול מתייחס לחירות, הלבן לשוויון והאדום לאחווה. הדגל הופיע לראשונה במהלך המהפכה הצרפתית, ואומץ באופן רשמי על ידי האספה הלאומית ב-15 בפברואר 1794, בתקופת הרפובליקה הראשונה. עיצובו מיוחס למרקיז דה לה פאייט – דמות בולטת במהפכה. על פי מיתוס רווח, צירוף זה של

מטוסים במפגן אווירובטי יוצרים את "דגל הטריקולור" של צרפת.

שלושת הצבעים – כחול, לבן ואדום – מקורו בשילוב בין צבעי סמלה של פריז (אדום וכחול) ולבין צבע המלוכה (לבן). נכונותו של מיתוס זה מוטלת בספק, שכן מאז 1789 לא היו צבעי העיר פריז עוד בשימוש. סברה מקובלת יותר לגבי מקור צבעי דגל צרפת, שמקובלת על רוב ההיסטוריונים ואף הצרפתים שבהם, היא שהמרקיז דה לה פאייט שאל את צבעי דגל צרפת מצבעי מלחמת העצמאות של המושבות האמריקאיות – כחול אדום ולבן. לה פאייט, שהיה ידיד אישי של ג'ורג' וושינגטון, נטל חלק פעיל באותה מלחמה שהתחוללה בשנים 17751783, והסתיימה רשמית עם בחירתו של וושינגטון לנשיאות ארצות הברית ב-1789 - אותה שנה שבה פרצה המהפכה הצרפתית.

לאחר החזרת שושלת בית בורבון עם תבוסת נפוליאון בשנת 1815 הוחלף הדגל בדגל לבן שעליו הופיע פרח האירוס המלכותי - ה"פלור-דה-לי", שהיה בשימוש לפני המהפכה. אולם, לאחר המהפכה של שנת 1830 ועליית המלך לואי-פיליפ, המלך-אזרח, הוחזר דגל הטריקולור להיות הדגל הלאומי, וכך נשאר עד היום.

דגל האקדיאנים – המתיישבים הצרפתים בצפון אמריקה – היה מבוסס אף הוא על דגל צרפת.

שער הניצחון, מבט מבפנים - מציג בגאווה את דגל צרפת ודגל האיחוד האירופי.

במהלך מלחמת העולם השנייה הוסיפו אנשי "צרפת החופשית" אשר התנגדו לכיבוש הנאצי, את סמל צלב לוריין בצבע אדום ברצועה המרכזית, הלבנה, של הדגל. זאת משום שגורמים כגון צרפת של וישי השתמשו אף הם בדגל, והיה צורך להבדיל בין הגורמים המשתפים פעולה עם הגרמנים ואלו המתנגדים להם. לאחר המלחמה, עם שחרורה של צרפת, לא היה בכך עוד צורך.

הדגל שימש השראה לקז'ישטוף קישלובסקי ביצירת טרילוגיית הסרטים "שלושת הצבעים".

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • אבנר בן עמוס, "המארסייז, הפנתיאון, הטריקולור וכל השאר: המהפכה והתרבות הפוליטית בצרפת," זמנים מספר 30/31 (קיץ 1989), עמ' 58-67

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]