הרפובליקה הסובייטית הסוציאליסטית האזרית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרפובליקה הסובייטית הסוציאליסטית של אזרבייג'ן
Flag of Azerbaijan SSR.svg Coat of arms of Azerbaijan SSR.png
דגל סמל
יבשת אירואסיה
שפה רשמית אזרית, רוסית, ארמנית
עיר בירה
(והעיר הגדולה ביותר)
באקו
משטר רפובליקה סובייטית
הקמה
תאריך
כיבוש הקווקז
ה-28 באפריל 1922
פירוק
תאריך
פירוק ברית המועצות
ה-30 באוגוסט 1991
ישות קודמת Flag of Azerbaijan.svg אזרבייג'ן
ישות יורשת Flag of Azerbaijan.svg אזרבייג'ן
שטח בעבר 86,600 קמ"ר (נכון ל-1991)
אוכלוסייה בעבר 7,037,900 (נכון ל-1989)


 

הרפובליקה הסובייטית הסוציאליסטית האזריתאזרית: Azərbaycan Sovet Sosialist Respublikası, ברוסית:Азербайджанская Советская Социалистическая Республика) הייתה אחת מ-15 הרפובליקות שהרכיבו את ברית המועצות. כאשר התפרקה ברית המועצות ב-1991 הכריזה אזרבייג'ן על עצמאותה ב-18 באוקטובר 1991.

הרפובליקה הוקמה ב-28 באפריל 1920 לאחר שיחידות הצבא האדום כבשו את השטח ונפילת הרפובליקה הדמוקרטית האזרית. בין השנים 1922 - 1936 היא הייתה חלק של הרפובליקה הסוציאל-פדרטיבית הסובייטית של עבר הקווקז.

במהלך סוף 1920 - תחילת 1921 היה לא ברור האם שטח נגורנו קרבאך יכלל בתוך הרפובליקה. בסופו של דבר, ב-5 ביולי 1921 הגוף העליון של המפלגה הקומוניסטית באזור בקווקז "קווביורו" החליט על כך ששטח נגורנו קרבאך יכלל בתוך אזרבייג'ן הסובייטית. בשנת 1923 בחלק מהאזורים בהם קיים רוב לאוכלוסייה הארמנית הוקם אזור אוטונומי. יחד עם זאת היו כמה אזורים סמוכים בהם היה רוב ארמני אך הם לא נכללו בשטח האזור האוטונומי. החלטות אלו בסופו של דבר הביאו להתלקחות האזור במהלך שנות ה-80 של המאה ה-20.

ביולי 1920 הצבא האדום כבש אזור נחיצ'יבאן שמאוכלס בעיקר על ידי האזרים. בשנת 1924 בשטח האזור הוקמה רפובליקה אוטונומית שהייתה חלק של הרפובליקה הסובייטית הסוציאליסטית האזרית.

בשנת 1929 הוחלט על מעבר הכתב האזרי לשימוש באלפבית לטיני, רק לאחר עשור - בשנת 1939 בוצע מעבר לשימוש באלפבית קירילי.

במהלך מלחמת העולם השנייה גרמניה הנאצית תכננה להיכנס לשטח הרפובליקה ואף היה מועד יעד לכיבוש בקו ב-25 בספטמבר 1942. יעד זה לא הושג וכוחות וורמאכט נעצרו בצפון קווקז. תשתיות תחבורתיות של הרפובליקה היו נתיב חשוב בהעברת סחורות במסגרת השאל-החכר מארצות הברית דרך איראן.


לחצו כדי להקטין חזרה
רוסיה הסובייטית קזחסטן הסובייטית קירגיזסטן הסובייטית טג'קיסטן הסובייטית אוזבקיסטן הסובייטית גאורגיה הסובייטית טורקמניסטן הסובייטית אזרבייג'ן הסובייטית ארמניה הסובייטית אוקראינה הסובייטית מולדובה הסובייטית בלארוס הסובייטית ליטא הסובייטית לטביה הסובייטית רוסיה הסובייטית אסטוניה הסובייטיתUSSR Republics de.png

לדף הקובץ
תמונה אינטראקטיבית (לחצו להסבר)‏

רפובליקות ברית המועצות. למידע על רפובליקה, לחצו עליה


P La Liberte.png ערך זה הוא קצרמר בנושא היסטוריה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.