ולוצירפטור

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Information-silk.svgולוצירפטור
Velociraptor skeleton white background.jpg
תקופה
קרטיקון עליון, 71‏–‏75 מיליון שנה לפני זמננו
Arrow for fossil range 17x9.png
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
סדרה: בעלי אגן דמוי לטאה
משפחה: דרומאוזאוריים
סוג: ולוצירפטור
מינים

ולוצירפטור מונגולי (Velociraptor mongoliensis)

Velociraptor osmolskae

Velociraptor antirrhopus

שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Velociraptor

ולוצירפטור (שם מדעי: Velociraptor; משמעות השם: גנב זריז) הוא סוג של דינוזאורים ממשפחת דרומאוזאוריים הכולל את המין ולוצירפטור מונגולי (Velociraptor mongoliensis). מין זה התקיים מתקופת הקרטיקון העליון, לפני 70-83 מיליון שנה. מאובנים של ולוצירפטור נמצאו במרכז אסיה, במונגוליה ובמונגוליה הפנימית.

מאפיינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

דגם

הוולוצירפטור היה דרומאוזאור בגודל בינוני, כאשר אורכו של בוגר הגיע עד ל-2.07 מטרים, גובהו ל-0.5 מטרים עד הירך ומשקלו עד 15 קילוגרמים. הוא היה טורף דו-רגלי עם זנב מוקשח וטופר דמוי מגל בכל אחת מרגליו האחוריות, ששימש ככל הנראה להריגת טרפו. ניתן להבחין בין ולוצירפטור לסוגים אחרים של דרומאוזאוריים בשל גולגולתו הארוכה והנמוכה, המסתיימת בחוטם הפוך.

הוולוצירפטורים היו דינוזאורים פיקחים ביותר. בניגוד למה שנהוג לחשוב ,לא היה הוולוצירפטור מן הדינוזאורים המהירים בתקופתו אך יכול היה לקפוץ לגובה רב.

בשנת 1993 התפרסם מין זה בסרט "פארק היורה" של סטיבן ספילברג, והפך לאהוב הצופים כמעט יותר מן הטירנוזאור. עם זאת, הוולוצירפטור שהופיע בסרט שונה מזה שהיה קיים במציאות: ולוצירפטורים היו נמוכים יותר, צרים יותר ,ראשם היה מוארך יותר והם היו מכוסים נוצות. הם המשיכו לככב בהמשכונים לסרט והפכו בהם ל"ציפוריים" יותר, ביטוי לנטייתם של מדענים לחשוב כי בעלי הכנף התפתחו מהדרומאוזאוריים כגון הוולוצירפטור, וזאת בשל שלדם הקטן, קלות משקלם, וזרועותיהם שהזכירו צורת כנף.

השוואה בין ולוציפטור מונגולי לבין אדם

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]