חיי יוסף

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
חיי יוסף
מחבר יוסף בן מתתיהו
שפת המקור יוונית
תרגום לעברית קלמן שולמן, מנחם שטיין, דניאל שוורץ
תורגם לשפות רבות
ספר קודם קדמוניות היהודים
הספר הבא נגד אפיון

חיי יוסף (ביוונית: Bios Iosepou) הוא ספרו האוטוביוגרפי של יוסף בן מתתיהו ובשמו הרומי טיטוס פלאוויוס יוספוס, מופיע בכתבי יד כהמשך ספרו הארוך קדמוניות היהודים, והקשר ביניהם מופיע בשני החיבורים. בסופו של החיבור "קדמוניות היהודים" מספר יוסף כי בדעתו לכתוב את סיפור חייו‏[1]. ב"חיי יוסף" הוא מגיש לאפאפרודיטוס את החיבור "קדמוניות היהודים": "כאלה הם אפוא הדברים שעשיתי לכל אורך חיי... ואילו בתתי לך, אפאפרודיטוס הנכבד מכל אדם, את הרישום המלא של הקדמוניות, הנני מסיים כאן, לעת עתה, את החיבור" (430).‏[2]

זמן חיבורו[עריכת קוד מקור | עריכה]

הזיקה שהוזכרה בין"קדמוניות היהודים" ל"חיי יוסף" מעידה כי "חיי יוסף" נכתב זמן קצר לאחר חיבור "קדמוניות היהודים" - מה גם שאוסביוס מצטט קטע מ"חיי יוסף" באומרו כי קטע זה הינו "מסוף קדמוניות"‏[3]. יוספוס עצמו מציין כי הוא חיבר את "קדמוניות" בשנה ה-13 לשלטונו של הקיסר דומיטיאנוס עת היה בן 56‏[4] - משמע שזמן תום כתיבת החיבור הינה 93/94 לסה"נ. עם זאת ישנה דעה הטוענת כי תחילת חיבורו של הספר הינה משנות ה-60 של המאה ה-1, וזאת בשל העובדה שכל התיארוכים שהוזכרו לעיל נמצאים בחלקו הראשון של הספר, המספר על ראשית חייו של יוסף או בחלקו האחרון המספר על יוסף ברומא. רוב רובו של הספר העוסק במרד עצמו, אינו בעל תיארוך כלשהו. זאת ועוד, למרות שיוספוס כאמור טוען שהספר נכתב עת היה בן קרוב ל-60, הרי שהביוגרפיה אותה הוא מוסר הינה רק בנוגע לתקופת היותו מפקד הגליל במרד הגדול. כלומר, למרות שהספר יצא לאור בשנות ה-90, ישנה הסברה כי עיקרו של הספר נכתב בעצם ימי המרד הגדול נגד הרומאים, וליתר דיוק במחצית השנה שבין מינויו למפקד הגליל לקראת סוף שנת 66 לבין הגעת צבא הרומי בפיקודו של אספסינוס לגליל בשנת 67.

תוכן הספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר הוא הקטן והמוזנח ביותר בספריו של יוספוס מבחינת תרגומים ומחקרים, וגם המחבר לא השקיע בו הרבה.

בספר ארבעה חלקים:

  • הקדמה קצרה העוסקת בראשית חייו של יוסף בן מתתיהו, בייחוסו הרם, בשליחותו לרומי שבעקבותיה נבחר לאחר מכן להיות מפקד המרד בגליל.
  • תיאור מפורט של מעשיו של יוסף בתחילת תקופת המרד. יוסף מבצר את ערי הגליל, אולם עסוק רוב הזמן בתככים ובמזימות מורכבות ובניסיונות להציל עצמו מכוונתם של מתנגדיו ובראשם יוחנן מגוש חלב לפגוע בו.
  • פולמוס עם יוסטוס איש טבריה, היסטוריון שכתב ספר מתחרה לספרו של יוספוס על המרד הגדול. כתביו של יוסטוס לא נשתמרו, אולם יוספוס מנסה להוכיח כי דבריו נכונים ומדויקים, בעוד יוסטוס, שהיה לטענת יוסף מחרחר מלחמה, מפרסם דברים שאינם אמת.
  • סוף דבר קצר על קורותיו של יוספוס לאחר שנפל בידי הרומאים, על נשותיו וצאצאיו.

מהדורות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מהדורות ברשת

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

ספרות יפה

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ יוסף בן מתתיהו, קדמוניות היהודים, ספר 20, פרק יב, פסקה א, סעיף 266.
  2. ^ יוסף בן מתתיהו, חיי יוסף, פרק 76.
  3. ^ תולדות הכנסייה ג, י: 8
  4. ^ יוסף בן מתתיהו, קדמוניות היהודים, ספר 20, פרק יב, פסקה א, סעיף 267.