מטרופולין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Disambig RTL.svg המונח "מטרופוליטני" מפנה לכאן. לערך העוסק בפירושים שונים למילה "מטרופוליטן", ראו מטרופוליטן.
טוקיו, המטרופולין הגדולה בעולם

מטרופולין היא אוסף של יישובים עירוניים וכפריים המקיימים זיקות בעוצמות שונות אל עיר־אם, שעל שמה קרויה לרוב המטרופולין. הזיקות הן בתחומים של תעסוקה, חינוך, תרבות ושירותים נוספים. הזיקות לעיר הראשית מתבטאות בנסיעות תדירות אליה. מקור המונח הוא מיוונית: "מטרו" - אֶ‏ם ו"פוליס" - עיר, כלומר: "עיר אם". מכיוון שפוליס היא "עיר מדינה", הרי שבמערכת קולוניאלית נעשה שימוש במונח לציון "ארץ האב", כלומר המרכז הקולוניאלי, לעומת הפריפריה, שהיוותה את שאר חלקי האימפריה.

דוגמאות למטרופולינים בעולם:


ערי הליבה של מטרופולין רב-מרכזית אינן בהכרח מחוברות פיזית באזור עירוני רציף ביניהן, המבדיל אותן מאגד ערים, הדורש רציפות עירונית.

התרחבות אזורי המטרופולין יצרה סוג חדש של יישוב: המגלופוליס, שהוא חיבור של מטרופולינים.[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאפייני המטרופולינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחד המאפיינים הבולטים של המטרופולינים היא תופעת היוממות, שבה אנשי המטרופולין יוממים אל עיר האם.

בנוסף, בהרבה מדינות (במיוחד המפותחות), רוב האוכלוסייה מתגוררת במטרופולינים. ועקב כך גם אזורי המטרופולונים בנויים בצפיפות רבה. זהו מאפיין נוסף של המטרופולינים.

עוד מאפיין מרכזי, הוא ההפרשים הרבים בין תושבי המטרופולינים. במטרופולינים גרות אוכלוסיות צעירות לצד ותיקות, עניות לצד עשירות, משכילות לצד משכילות פחות ועוד הבדלים רבים המבדילים בין תושבי המטרופולינים.

מטרופולינים בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בישראל ישנם 4 אזורים מטרופוליניים עיקריים:

מטרופולין תל אביב מנתה בסוף שנת 2005 כשלושה מיליון תושבים. מטרופולין זו היא מרכז התעסוקה והעסקים של ישראל. כיום, יש הטוענים כי מטרופולין ת"א - גוש-דן, יתפרס בעתיד מחדרה ועד גדרה (על כל "טבעותיו"-פנימית, תיכונה וחיצונית).

  • ירושלים והאזור הסובב אותה. מסיבות פוליטיות לא הוגדרו גבולות מטרופולין זו על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה; מטרופולין זו מתאפיינת בין היתר בהיותה דו-לאומית: כ-50% מתושביה הם יהודים וכ-50% ערבים. שיעורים אלו תלויים בהתוויית גבולות המטרופולין. העיר הראשית, ירושלים היא מרכז שירותים ליישובי המטרופולין, אך עם בניית גדר ההפרדה היא הולכת ומתנתקת ממזרח המטרופולין. במחוז ירושלים מתגוררים כמיליון תושבים.
  • חיפה - הקריות - נשר - טירת כרמל והאזור. גבולות מטרופולין זה הם נהריה בצפון, זכרון יעקב בדרום, וכרמיאל ומגדל העמק במזרח - מטרופולין זו מנתה בסוף שנת 2005 כמיליון תושבים.
  • באר שבע והאזור. אזור זה הוא מטרופולין בהתהוות. האזור המטרופוליני, הכולל לפי התוויית הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה גם את מצפה רמון, מנה בסוף שנת 2005 כ-530 אלף תושבים.

קביעת גודלה של מטרופולין הינה תמיד בלתי מדויקת, מכיוון שהיא הגדרה סוציולוגית לא פחות משהיא גאוגרפית ומכאן שאין לה 'גבולות' מדויקים. בישראל, הגדירה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה את גבולותיהן של המטרופולינים תל־אביב, חיפה ובאר־שבע, וחילקה את האזור המטרופוליני לטבעות קונצנטריות המגדירות את עוצמת הזיקות לעיר הראשית.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]