פרפור חדרים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

פרפור חדריםאנגלית: Ventricular Fibrillation ובראשי תיבות VF), נקרא גם פרפור לב, הוא מצב חריף ומסכן חיים של אי סדירות בפעולת הלב, שעיקרו הפסקת הפעילות הסדירה של קוצב הלב הראשי היוצר גירויים חשמליים מהירים ובלתי תקינים של הלב. מצב זה גורם לאספקת דם בלתי סדירה לגוף, ועלול להוביל לאיבוד ההכרה, וללא טיפול מתאים לגרום לנזק גופני חמור ובמקרים רבים אף למוות.

מנגנון[עריכת קוד מקור | עריכה]

לב האדם מגורה לפעול על ידי פולסים חשמליים שמקורם בתאי ההולכה החשמלית של הלב. מערכת ההולכה החשמלית מורכבת מתאים שפעילותם מעבירה זרם חשמלי מסודר מהקוצב הראשי לכל תאי הלב. הזרם החשמלי מגרה את תאי שריר הלב להתכווץ, וכך מושג כיווץ מסודר של שריר הלב, המאפשר שליחת דם בצורה מיטבית לכל חלקי הגוף. צבר התאים שאחראי על קיצוב הלב הוא קוצב הלב הראשי, או קשר הגת והפרוזדור (Sinus Atrial Node). קוצב זה שולח 60 - 90 גירויים חשמליים בדקה, במצב תקין. מקוצב זה, הממוקם בפרוזדור הלב הימני, ממשיך הזרם בתעלות מיוחדות ומכווץ את כל שריר הלב, לפי סדר מסוים.

תאי שריר הלב מיוחדים בכך שכל אחד מהם יכול להפוך לקוצב חשמלי. במצב רגיל הקוצב הראשי הוא מהיר יותר וחזק יותר על כן הוא 'שולט' על קצב הלב. במצב של פרפור חדרים, נפגע מסיבה כלשהי קצב פעילותו של הקוצב הראשי. תאים מסוימים בלב, שלא מקבלים גירוי חשמלי, שולחים גירויים חשמליים לא-סדירים, כפיצוי על חוסר פעילותו של הקוצב הראשי, ויוצרים המון גירויים שפועלים על שריר הלב בו-זמנית. הגירוי אינו מתואם ולכן הפעולה החשמלית לא יכולה לייצר את הפעילות המיכאנית של הלב. אם מקור הגירויים האלה הוא תאים שנמצאים בחדרי הלב, אז המצב מוגדר כפרפור חדרים.

גורמים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחד הגורמים העיקריים לפרפור חדרים, הוא איסכמיה של שריר הלב. במצבים בהם לא מקבל שריר הלב חמצן במידה מספקת, תאי שריר הלב עוברים למצב של דחק, ומשגרים אותות חשמליים במטרה לשפר את החמצון שלהם, על ידי הגברת קצב פעימות הלב. ריבוי מוקדים חשמליים כאלה מובילים לפרפור, ואם מקורו בחדרים, הרי שזהו פרפור חדרים. במצב של אוטם בשריר הלב יש הפרעה בזרימת הדם לרקמת שריר הלב, תאי הלב לא מקבלים אספקת חמצן ראויה, ועלול להתרחש מצב של פרפור חדרים. גורמים נוספים עלולים להיות הפסקת נשימה (על רקע טביעה, למשל), השפעת חשמלית חיצונית על הגוף (במקרה של התחשמלות, למשל), או כתוצאה מהשפעת תרופות או חומרים אחרים.
לרוב, פרפור חדרים מתרחש באנשים מבוגרים, אך הוא עלול להופיע גם בגילאים צעירים יותר, בנוכחות מחלות ילדות או בהשפעת גורמים חיצוניים.

סכנות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסכנה הבולטת ביותר שעולה ממצב של פרפור חדרים היא מוות. הסיבה לכך היא, שמכיוון שיש הרבה מוקדים שגורמים לכיווץ לא אחיד של שריר הלב, אין כיווץ והרפייה מסודרים של הלב, ופעולת הזרמת הדם לא יכולה להתבצע ביעילות. כתוצאה מכך לא ניתן להרגיש בדופק של אדם שעובר פרפור חדרים, כי כיווץ הלב מאוד לא יעיל. לכן, אדם שחוֹ‏וה פרפור חדרים יאבד את הכרתו במהירות, וייגרם נזק למוחו תוך זמן קצר.

טיפול[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאדם שעובר פרפור חדרים, אין דופק על אף שישנה פעילות חשמלית, שכן מאחר הוהיא אינה סדירה היא אינה מייצרת פעילות מיכאנית של הלב, ולמעשה הלב אינו פועל. יש לבצע על אדם זה החייאה מלאה, בדיוק באותה מידה של חוסר פעילות חשמלית בלב. יש להזעיק עזרה מיידית למקום האירוע.

על צוות מטפל ברמה בסיסית יהיה לבצע הנשמות ועיסויים על מנת לספק לגוף את החמצן הדרוש לו, כדי שכאשר תגיע העזרה המתקדמת, היא תהיה אפקטיבית. ברמת בית החולים או אמבולנס, הטיפול המיידי יהיה מתן שוק חשמלי בעזרת דפיברילטור. השוק החשמלי משתק את כלל הפעילות החשמלית שבלב, ומאפשר לקוצב הראשי לשוב ולשלוט על קצב הלב. לאחר שקיצוב הלב שב לסדרו, גם יכולת הזרמת הדם חוזרת למצבה התקין. חשוב לציין שמלבד שוק חשמלי, ישנן גם תרופות שמאפשרות השגת שליטה על פעילותו החשמלית של הלב.

בישראל אישרה הכנסת הצעת חוק לפיה ימוקמו דפיברילטורים במקומות ציבוריים שבהם נמצאים יותר מ-500 איש, במטרה לקצר את מהירות הטיפול במקרים של פרפור חדרים. החוק טרם יושם בפועל בשל טענת משרד התמ"ת כי האחריות ליישומו צריכה להיות מוטלת על משרד הבריאות מטעמים מקצועיים.‏[1]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ מיטל יסעור בית-אור, "המדינה אחראית לכ-300 מקרי מוות מיותרים בשנה", באתר ynet‏, 6 באוקטובר 2009

הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.