רוברט ספולסקי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: תרגמת, אי-סדר.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
רוברט ספולסקי

רוברט מוריס ספולסקי, (באנגלית: Robert Maurice Sapolsky) הוא נוירואנדוקרינולוג אמריקני, פרופסור לביולוגיה, מדעי המוח ונוירוכירורגיה באוניברסיטת סטנפורד, חוקר ומחבר. כיום הוא פרופסור למדעי ביולוגיה ופרופסור לנוירולוגיה ומדעי המוח, ובאדיבות, נוירוכירורג באוניברסיטת סטנפורד. בנוסף הוא יועץ מחקרי במוזיאונים לאומיים של קניה.

נעורים והשכלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ספולסקי נולד בשנת 1957 בברוקלין שבניו יורק, לעולים חדשים מברית המועצות. גדל כיהודי אורתודוקסי והעביר את זמנו בקריאה ומחשבות על חיים עם גורילות. בגיל 12 , כתב מכתבי מעריצים לפרימטולוגים. ספולסקי למד בתיכון ג'ון דיווי (John Dewey High School) ובזמנו קרא ספרים בנושא פרימטים ולימד עצמו את שפת סווהילי (Swahili). ספולסקי מגדיר עצמו כאתאיסט.

מתוך דבריו, הכריז בנאום קבלת פרס - Emperor Has No Clothes Award שהתקיים בשנת 2003 , "גדלתי בבית יהודי דתי – אורתודוקסי, וחונכתי בחינוך דתי הדוק עד גיל 13 לערך. בשנות בגרותי, אחד מהדברים המגדירים ביותר בחיים שלי היה עזיבת הדת ואמונות דתיות למיניהן".

בשנת 1978 ספולסקי קיבל את תעודת הBA שלו באנטרופולוגיה (B.A. in biological anthropology summa cum laude) מאוניברסיטת הרוארד. לאחר מכן נסע לקניה בשביל ללמוד על התנהגות חברתית של בבונים בטבע. לאחר זמן מה שחזר לניו יורק, למד באוניברסיטת- Rockefeller University ,שם קיבל את תואר Ph.D. ב נוירואנדוקרינולוגיה - Neuroendocrinology, תוך כדי עבודה במעבדתו של ברוס מקאיוון - Bruce McEwen, אנדוקרינולוג בעל שם עולמי.

בעקבות המחקר הראשון של ספולסקי באפריקה הוא נהג לחזור לשם כל קיץ במשך כעשרים וחמש שנים על מנת לחקור את אותה להקת בבונים, החל משנות ה-70 המאוחרות ועד שנות ה-90 המוקדמות הוא העביר כל יום במשך 8-10 שעות לאורך כארבעה חודשים בשנה- בתיעוד התנהגותם של אותם פרימטים.

קריירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כיום ספולסקי משמש כפרופסור ב John A. and Cynthia Fry Gunn, שבאוניברסיטת סטנפורד. מחזיק במינויים בכמה מחלקות הכוללות, מדעי הביולוגיה, נוירולוגיה, מדעי המוח, ונוירוכירורגיה.

כנוירואנדוקרינולוג הוא התמקד במחקר על בעיות המתח/לחץ וניוון מוחי, כמו כן עסק באפשרויות טיפול בגנים על מנת להגן על נוירונים רגישים במיוחד מפני מחלות. כעת , ספולסקי עובד על טכניקות של העברת גנים לחיזוק הנוירונים כנגד תופעות הדיכוי של גלוקוקורטיקואידים ( glucocorticoids) . בכל שנה ספולסקי מעביר את זמנו בקניה בחקר אוכלוסיית בבונים החיים בטבע במטרה לזהות את המקור למתח/לחץ בסביבתם, ואת היחסים בין אישיות ודפוסים של מחלות הקשורות ללחץ/מתח בחיות אלו. במדויק יותר, ספולסקי חוקר את רמות הקורטיזול השונות בין זכרי ונקבות אלפא ובין יחידים נחותים יותר על מנת לקבוע רמות מתח/לחץ שונות. דוגמה מוקדמת אך עדיין רלוונטית למחקריו של בבוני זית (Olive Baboon) אפשר למצוא במאמר מדעי שלו משנת 1990 - "Stress in the Wild". ספולסקי בין היתר כתב גם על ליקויי הנוירולוגיה ואי שפיות המערכת המשפט האמריקנית.

אותות כבוד[עריכת קוד מקור | עריכה]

ספולסקי קיבל מספר אותות כבוד ופרסים על עבודותיו, הכוללים את פרס MacArthur Fellowship genius grant היוקרתי שקיבל בשנת 1987, כמו כן קיבל את פרס אחוות אלפרד פ. סלואן ( Alfred P. Sloan Fellowship) ואת פרס אחוות קלינגנשטיין- (Klingenstein Fellowship) במדעי המוח.

כמו כן קיבל גם את - פרס מוסד המדע הלאומי ( National Science Foundation) – פרס הנשיא לחוקרים צעירים (Presidential Young Investigator Award ). וגם את פרס החוקר הצעיר של השנה (Young Investigator of the Year ) מקהילת מדעי המוח ( Society for Neuroscience), הקהילה הבינלאומית לפסיכונוירו-אנדוקרינולוגיה (International Society for Psychoneuro-Endocrinology), וקהילת פסיכיאטריה-ביולוגית (Biological Psychiatry Society).

בשנת 2007 קיבל את פרס ג'ון פ. מק'גברן על מדעי ההתנהגות ( John P. McGovern Award for Behavioral Science) שהוענק לו על ידי האיגוד האמריקני לקידום המדע.

בשנת 2008 קיבל את פרס קארל סייגן לפופולריזציה של המדע, מעמותת Wonderfest. בפברואר 2010 ספולסקי זכה לכיתוב שמו על קיר הכבוד ל"אנשים בעלי הישגים מרשימים" של קרן "חופש מדת" - Freedom From Religion Foundation. וזאת עקב קבלת פרס Emperor Has No Clothes Award בשנת 2002.