תומאס דה טורקמדה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
האינקוויזיטור הראשי תומאס דה טורקמדה

תומאס דה טורקמדה (ספרדית: Tomás de Torquemada) ‏(1420, ויאדוליד, קסטיליה (כיום ספרד) - 16 בספטמבר 1498, אוילה, קסטיליה) היה נזיר דומיניקני שכיהן כאינקוויזיטור הראשי של האינקוויזיציה הספרדית בסוף המאה ה-15. שמו של טורקמדה הפך לשם נרדף בכלל, ובמורשת היהודית בפרט, לאכזריות ופנטיות בשירותה של הכנסייה הקתולית.

תומאס דה טורקמדה נולד בכפר בעל שם זהה סמוך לויאדוליד ב 1420. בגיל 14 הצטרף למסדר הדומיניקני וכבר בגיל 32 נשלח להיות אב המנזר סנטה קרוז בסגוביה שם הכיר את הנסיכה איזבלה, יורשת העצר של קסטיליה, והפך למוודה האישי שלה. איזבלה הוכתרה למלכה ב-1474 ועשור לאחר מכן, לאחר שהקים את האינקוויזיציה בספרד באישור האפיפיור סיקסטוס הרביעי בשנת 1478, מינתה איזבלה את טורקמדה לאינקוויזיטור הראשי הראשון של האינקוויזציה הספרדית. השפעתו גברה לאחר הכיבוש מחדש של גרנדה מידי הערבים, כיבוש אותו עודד. ב-1492 היה מראשי התומכים והדוחפים לגירוש יהודי ספרד.

מעט מאוד ידוע על חייו הפרטיים של טורקמדה, נושא שמאז ומעולם עורר הרבה ספקולציות. אין ספק כי היה קתולי אדוק שהאמין בפרשנות קיצונית יחסית של עיקרי האמונה. בנוסף לכך היה טורקמדה מנהלן יעיל והארגון שבראשו עמד במשך 15 שנים צמח מבית דין מקומי בסביליה לרשת של 24 "משרדים קדושים". כדי למנוע את התפשטות הכפירה בנצרות (שנגדה פעלה האינקוויזיציה רשמית, ולא בהכרח כנגד יהודים) טורקמדה קידם את שריפתם של ספרים לא-קתוליים ובייחוד ספרי תלמוד ולאחר כיבוש גרנדה ב-1492 גם ספרים בערבית. כמו כן, נחשב טורקמדה לאחראי הראשי להובלת האינקוויזציה הספרדית לשימוש בעינויים, הלשנות אנונימיות והוצאות להורג בטקס ה"אוטו דה פה" ("מעשה האמונה"). עוד בחייו הפך טורקמדה לאגדה ונעשה סמל לקיצוניות אידאולוגית ולדיכוי אלים של נפש האדם. ראייה לקיצוניות שלו ניתן לקבל מדבריו של האפיפיור סיקסטוס הרביעי בראשית 1482 על האינקוויזיטורים בסביליה:

"לאחר שלא הקפידו על ההליכים החוקיים, עצרו אנשים רבים תוך הפרת הצדק, הענישו אותם בעינויים קשים, האשימו אותם, ללא ביסוס בחטא הכפירה והחרימו נכסיהם של אלו אותם דנו למוות, נסו מפניהם רבים מאוד לכס הקדוש על-מנת להצהיר על אמונתם המלאה".