אבו כמאל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

אבו כמאל, שנודע גם בכינוי "אל חסיב אל מסרי", כלומר "המחשב המצרי", נולד בסביבות שנת 850 ומת לאחר כ-80 שנה. זה כל הידוע אודות חייו. מכינויו משערים כי נולד, חי ופעל במצרים. בספר שנכתב בשנת 988 המתעד את הספרות הערבית במאה העשירית, נמנים תשעה ספרים שכתב אבו כמאל. שלושה מספרים אלה שרדו עד ימינו, ומהם עולה כי אבו כמאל היה אחד מחשובי המתמטיקאים של המאה העשירית, והינו ממשיך דרכו של אל חואריזמי בהנחת יסודות האלגברה. אבו כמאל עצמו בהחלט מפרגן לאל-חוריזמי, ומציין בספרו כי "אל-חוריזמי הוא חלוץ האלגברה, שהגה את העקרונות היסודיים שלה".

ידוע גם כי פיבונאצ'י למד את כתביו של אבו כמאל, ומחקריו התבססו על עבודתו. לכן, אבו כמאל הוא חוליה מקשרת בין האלגברה הערבית של אל-חוריזמי לאלגברה האירופית.

בספרו "האלגברה" עסק אבו כמאל בשיטות לפתרון משוואות ריבועיות ומשוואות דיופנטיות, וביישום האלגברה לפתרון בעיות גאומטריות. אבו כמאל התקדם צעד גדול קדימה כאשר עסק גם בחזקות גבוהות יותר וניסה להתמודד עם משוואות ממעלות גבוהות המתקבלות במהלך פתרון המשוואות הדיאופנטיות. הוא תפש באופן אינטואיטיבי את כללי החזקות המוכרים כיום לכל. כך למשל, אל "x ברביעית" הוא מתייחס כאל "x בריבוע בריבוע". הוא התבסס על שיטותיו של אל-חוריזמי לפתרון משוואת ומשפר אותן.

"ספר המדידות הגאומטריות" הוא ספר הדרכה למודדים ממשלתיים, שהיו צריכים למדוד שטחים לצורכי מיסוי. הספר מפרט שיטות גאומטריות ואלגבריות לחישובי שטחים שונים, מרחקים, ואף נפחים, וכולל דוגמאות חישוביות מפורטות. לחישובים הקשורים במעגל משתמש אבו כמאל בערך 22/7 כקירוב לפאי, שסוטה מהערך האמיתי בכאלפית.

"ספר הדברים הנדירים באמנות החישוב" עוסק בפתרון משוואות מרובות משתנים, כגון X+Y+Z=10. כמובן למשוואות כאלה יש יותר מפתרון אחד. אבו כמאל היה הראשון שהבין כי במתמטיקה אין די במציאת פתרון לבעיה, אלא יש צורך למצוא את כל הפתרונות האפשריים לבעיה נתונה. גם בספר זה מציג אבו כמאל שיטות חדשות לפתרון בעיות שלא היו מוכרות קודם לכן. בנוסף לכך, הוא מגלה מחדש שיטות שהיו ידועות לדיופנטוס, אך עדיין לא היו מוכרות בעולם הערבי כיוון שספרו של דיופנטוס עדיין לא תורגם לערבית בתקופתו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]