תחלואה נלווית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

ברפואה ובפסיכיאטריה, תחלואה נלווית (בלועזית: קוֹמוֹרְבִּידיוּת) מתייחסת לאחד מן השניים: קיום של מחלה (או הפרעה נפשית) אחת או יותר בנוסף למחלה (או הפרעה) ראשית; או ההשפעה של מחלות (או הפרעות) משניות על המחלה הראשית.

תהליך האבחנה צריך להתייחס לאפשרות של תחלואה נלוות על ידי בדיקת החשד לגורמים נוספים אשר יכולים להסביר את ממצאי האבחון והתסמינים הנצפים.

תחלואה נלווית ברפואה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברפואה, תחלואה נלווית מתארת את ההשפעה של כל המחלות שיש לחולה פרט למחלה הראשית. נכון להיום, אין עדיין דרך מוסכמת להעריך את התחלואה הנלווית.

מבחנים רבים מנסים לתקנן את המשקל או הערך של המחלות הנלוות, בין אם הן משניות או שלישוניות. כל מבחן מנסה להפוך את כל אחד מהמצבים הנלווים למשתנה יחיד שמודד את שיעור התמותה או השלכות אחרות. חוקרים מתקפים מבחנים כאלה מפני שיש להם ערך מנבא, אבל אף מבחן לא הוכר עדיין כסטנדרט.

תחלואה נלווית בפסיכיאטריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – תחלואה כפולה

בפסיכיאטריה תחלואה נלווית מתייחסת לקיום של יותר מהפרעה נפשית אחת שמתרחשת אצל אדם בזמן נתון. במדריך האבחנות הרשמי DSM, בציר I של ההפרעות הנפשיות - דיכאון מז'ורי נפוץ מאוד כתחלואה נלווית להפרעות שונות (למשל אדם הלוקה בהפרעת חרדה לוקה לא פעם גם בדיכאון). ציר II, שכולל בעיקר הפרעות אישיות, זוכה לעתים קרובות לביקורת בגלל התחלואה הנלווית הגבוהה, שמגיעה ל-60% במקרים מסוימים, ומרמזת על אפשרות לאבחנה לא מדויקת מספיק (ומכאן לא תקפה) לאבחון ולהחלטה על טיפול מתאים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

P medicine.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא רפואה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.