אבן טין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אבן טין
אבן טין
אבן טין
אבן טין
סוג הסלע סלע משקע
סביבת היווצרות ימית
הרכב קוורץ, פצלת השדה, כלוריט וקלציט
תכונות וזיהוי סלע רך נוטה להתפורר שצבעו שחור, חום או אפור שאת הגרגירים שלו לא ניתן לראות בעין אלא רק לחוש בהם

אבן טין היא סלע משקע שהגרגירים הבונים אותו קטנים מגרגירי אבן החול וגדולים יותר מגרגירי סלעי החרסית.

תיאור[עריכת קוד מקור | עריכה]

אבן טין היא סלע משקע קלאסטי. כפי ששמו מרמז הוא בנוי בעיקר (למעלה משני שלישים) מגרגירי טין, המוגדרים כגרגרים שגודלם בין 1/16 מ"מ (0.063 מ"מ) ל-1/256 מ"מ (0.002 מ"מ) על פי סולם ונטוורת,[1] או בין 4 ל-8 על פי סולם פי (φ).[2] גודל זה לא מאפשר לראות את הגרגירים בעין בלתי מזוינת, אבל ניתן לחוש בהם. אבני טין שונים בצורה משמעותית מאבני חול בשל הנקבוביות הקטנות יותר שלהם והנטייה שלהם להכיל כמות משמעותית של חרסית. טעות מקובלת היא לזהות אבן טין כפצלים, אבל אין באבן טין את תכונת הפצילות והלוחות הדקים הנוצרים ממנה האופייניים לפצלים. אבני טין יכולות להכיל תרכיזים.[3] השיכוב באבני טין נוטה לעבור בליה בזוויות שאינן קשורות לשיכוב ועקב כך קשה לראות בעין בלתי מזוינת את השכבות המרכיבות את הסלע. סלע טין נוצר לרוב בסביבה צחיחה למחצה ומורכב בעיקר מקוורץ ופצלת השדה, ובנוסף, תחמוצות ברזל, כלוריט, אלומינה ואשלג. מינרלים אלו מקנים לסלע גוון כהה: אפור עד שחור או חום. תפוצת סלע אבן הטין היא עולמית, אבל הוא נפוץ בעיקר באזורים טרופיים.

אבן בוץ או פצלים הם סוגי סלעים שהכילו במקור בוץ, חומר שבו יש הן טין והן חרסית. אבני טין נבדלות משני סוגי סלעים אלו בכך שהן מכילות בעיקר טין ולא חרסית.

תהליכים[עריכת קוד מקור | עריכה]

סלעי הטין מתפוררים במגוון של תהליכים פיזיקליים המפרקים גבישי קוורץ בגודל של גרגרי חול קטנים מתוך הסלעים. תהליכים אלה כוללים בליה כימית של סלע ורגוליט ובליה מכנית כגון:

לאחר בליה מוסעים הגרגרים על ידי זרמי מים בנחלים ושוקעים באגמים, בשפכי נהרות ובחופים, או שהם מוסעים כאבק וחוברים לחרסית ולגיר ליצירת לס.

תחת לחץ וחום עוברים אבני הטין התמרה והופכים ללווחה או לגנייס.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אבן טין בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ צ'סטר ונטוורת (Chester K. Wentworth) הציע את השיטה למיון גרגירים של סלעי משקע ב-1922
  2. ^ ויליאם קרומביין (William Krumbein) הציע לפשט את סולם ונטוורת בעזרת שימוש בערך השלילי של הלוגריתם על בסיס 2. סיכום הגדלים על פי שתי השיטות מצוי ב-Sediment Grain Size Categories
  3. ^ ריכוז מקומי עגלגל של מינרל או סלע, שהצטבר בתוך סלע שהרכבו אחר