טונליט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
טונליט
גוש טונליט על גרניט גנייס אדומה מטיורן (Tjörn) בשוודיה
גוש טונליט על גרניט גנייס אדומה מטיורן (Tjörn) בשוודיה
סוג הסלע סלע יסוד
סביבת היווצרות פלוטונית
הרכב מעל 50% פלגיוקלז, מעל 20% קוורץ, אמפיבול, ופירוקסנים
תכונות וזיהוי צבע הסלע בין אפור בהיר לאפור כהה. מרקם פנריטי
טונליט (מסומן בכחול) בתוך דיאגרמת QAPF

טונליט הוא סלע יסוד, פלוטוני (סלע מחדר) הדומה לגרניט. בעבר השתמשו בשם טונליט כשם נרדף לקוורץ-דיוריט, אך הסיווג הנוכחי של ארגון IUGS (האיגוד הבינלאומי של מדעי הגאולוגיה) מגדיר טונליט כסלע שבו מעל ל-20% קוורץ וקוורץ-דיוריט כסלע שבו תכולת הקוורץ נעה בין 5% ל-20%.

תיאור ותכולת מינרלים[עריכת קוד מקור | עריכה]

צבעו של הטונליט בין אפור בהיר לאפור כהה, הרכבו פלסי ומרקמו פנריטי (כלומר גס-גרגיר). המינרלים מקבוצת פצלת השדה הנוכחים בסלע הם פלגיוקלז (בדרך כלל אוליגוקלז או אנדסין) - המינרל העיקרי בסלע (מעל ל-50% מהרכב הסלע) ומינרלים ממשפחת האורתוקלז (כ-10% או פחות מהרכב הסלע). קוורץ מהווה 20% או יותר מהרכב הסלע, הורנבלנדה, וביוטיט הם מינרלים נלווים נפוצים. מינרלים נוספים המצויים בטונליט: אוגיט, אלניט, אפטיט, זירקון, טיטניט ומגנטיט.

מקור השם ותפוצה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקור שם הסלע מהמקום בו נתגלה לראשונה - בסמוך למעבר טונלה בצפון עמק ואל קמוניקה שבהרי האלפים באיטליה.

טרונדהיימיט הוא סוג של טונליט נטול אורתוקלז עם מעט ביוטיט כמינרל המאפי היחיד והוא קרוי על שם טרונדהיים העיר השלישית בגודלה בנורווגיה.

פרט לשני אזורים אלו ניתן למצוא טונליט בחוף הפסיפי של אמריקה הצפונית ובמספר מקומות בגרמניה, לדוגמה ברכס פיכטלגבירגה, או ברכס אודנוולד (Odenwald).

שימושים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בטונליט משתמשים ליצירת לבנים, אריחים, מרצפות וכיסויים למדרגות וכן כחצץ לכבישים ולמדרכות. בשנות ה-50 וה-60 של המאה ה-20 היה טונליט פופולרי כאבן טבעי למצבות בגרמניה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא טונליט בוויקישיתוף